Bayramda şeker hastaları nelere dikkat etmeli?

16 Haziran 2018, 08:30
Bayramda şeker hastaları nelere dikkat etmeli?

Oruç sürecini atlatmış şeker hastalarının bayramda dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Peki, şeker hastaları bayramda nelere dikkat etmelidir? İşte şeker hastaları için bayram önerileri...

Bayramlarda geleneksel hazırlanan yemekler ve tatlılar hemen hemen herkesin tüketmeyi arzuladığı yiyeceklerdir. Fakat şeker hastalarının kanlarındaki dengesiz insülin değerlerini yükseltmeyi ya da azaltmayı tetikleyebilecek yağlı ve şeker oranı yüksek olan bu besinlerden uzak durmalarında fayda var.

BAYRAM SOFRALARINA DİKKAT!

Şeker hastaları bayram sofralardaki bazı yiyeceklerden uzak durmaları gerekir. Aksi halde tüketilen küçük bir parça bile krize neden olabilir. Bu durumun yaşanmaması  için hastalar doktorlarına başvurarak bu günlerde neleri hangi miktarda yemeleri gerektiğini öğrenmelidirler. 

İşte şeker hastalarının tüketirken porsiyonuna dikkat etmesi gereken besinler;

- Kızartılmış et ve tavuk,

- Katı yağ içeren pasta, börekler ve tatlılar,

- Şerbetler, meyve suları,

- Şarküteri ürünleri,

Şeker hastaları, bayramda kontrolsüz besin tükettiklerinde; şeker krizinin yanı sıra başka rahatsızlıkların ortaya çıkmasına da sebebiyet verir. Bu durumda yüksek tansiyon ve kalp krizi ortaya çıkabilecek en riskli rahatsızlıklardır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar