Bayramı sağlıklı geçirmenin yolları

15 Haziran 2018, 07:07
 Bayramı sağlıklı geçirmenin yolları

Bayramın ilk gününde lezzetli yiyeceklerle hazırlanmış ikramlar aşırı ve düzensiz tüketildiğinde bazı sağlık sorunlarına neden olur. Peki, Ramazan Bayramında nelere dikkat edilmelidir? Sizler için Ramazan Bayram'ında yapılması gerekenleri araştırdık. İşte bayramı sağlıklı geçirmenin yolları...

Ramazan ayında uzun süre aç kalmaktan dolayı mide küçülür. Bu nedenle bayramın ilk gününde hazırlanan her yiyeceği tüketmeye çalışan kişilerde; baş dönmesi, uyuklama, kusma ve terleme gibi problemlerin yanı sıra kalp, mide ve bağırsaklarda da ciddi rahatsızlar meydana gelebilir. Bu problemleri yaşamamak için uzmanların önerdiği yolları uygulamakta fayda var. 

Ramazan Bayramını sağlıklı geçirmenin yolları;

- Bayram sabahına hafif bir kahvaltı ile başlanmalıdır.

- Normal öğün saatlerine dönüp, sabah ve öğle arasında bir ara öğün, öğlen ve akşam arasında da bir ara öğün daha yapılmalı ve bu öğünlerde meyve, kuru yemiş ve süt tüketilmelidir.

- Ana öğünlerde salata ve posalı yiyecekler olmalıdır.

- Bayram ziyaretlerinde ikram edilen besinleri az miktarda tüketilmesine dikkat edilmelidir. 

- Yemeklerle beraber asitli içecekler ve meyve suları yerine komposto veya ayran içilmelidir. 

- Şerbetli tatlılar ve hamur işinden kaçınılmalıdır. 

- Bayramla beraber sağlıklı ve düzenli hayata geri dönülmelidir. Fırsat buldukça 30 dakikalık yürüyüşler yapılmalıdır.

Uzmanlar; börek, tatlı ve sarmanın birlikte tüketilmesinin riskli olabileceğine de dikkat çekiyor. Bu üç yiyecek yüksek miktarda karbonhidrat barındırdığı için kan şekerinin ani yükselmesine neden olur. Özellikle diyabet ve tansiyon hastalarının bu yiyeceklerden uzak durması gerekir.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar