Lokumun faydaları nelerdir? Günde dört tane hindistan cevizli lokum yerseniz...

14 Ağustos 2019, 09:07
Lokumun faydaları nelerdir? Günde dört tane hindistan cevizli lokum yerseniz...

Bayram geleneği haline gelen lokum genellikle kahve ile beraberde tatlandırmak için tüketilen tatlı çeşitlerinden biridir. Yapılan araştırmalara göre bir çok besinin ham maddesinden yapılan lokum tatlısının insan sağlığına faydaları olduğu ortaya çıkarılmıştır. Peki lokumun faydaları nelerdir? Günde dört tane hindistan cevizli lokum yerseniz ne olur? Mide ve bağırsakları rahatlatan lokum hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.

Osmanlı Devleti zamanında keşfedilen lokum, 18. yüzyılda gezgin bir İngiliz tarafından Avrupa'ya götürüldükten sonra dünya geneline yayılmaya başlamıştır. Zamanla doğal tedavi yöntemlerini kullanan hekimler tarafından faydaları olduğu ortaya çıkmıştır. İçerdiği nişasta ve şeker yapıcı maddeler sayesinde tam bir enerji deposudur. Protein oranı yüksek besinlerin vücutta yakılması oldukça zordur. Bu besinler yakıldıktan sonra bağırsaklarda üre, ürik asit ve kreatin gibi atıklara neden olur. Bu atıklar idrar ve dışkılamayla atılmadığında ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu sağlık sorunlarının yaşanma riskini azaltmak için uzmanlar, günde 5 tane vanilyalı veya kakaolu lokum tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Yüksek karbonhidrat değerlerine sahip olduğundan bu atıkların bağırsaklardaki emilimini hızlandırır ve vücuttan atılmasını sağlar.  Ayrıca bilek burkulmalarına, darbe sonucu ödem toplayan bölgeye, yaralara ve çıban tedavilerinde doğal yöntem olarak kullanılır.

lokumun faydaları

100 GRAM LOKUMUN İÇERDİKLERİ;

Protein: 0,12 gram
Yağ: 0,19 gram
Kolesterol: 0 milli gram
Potasyum: 19 milli gram 
Kalsiyum: 5 milli gram
Demir: 0,1 milli gram

LOKUMUN FAYDALARI NELERDİR? GÜNDE DÖRT TANE HİNDİSTAN CEVİZLİ LOKUM YERSENİZ...

- Yüzyıllar önce Osmanlıda üretilen lokum gül ve limondan yapılmıştır. Hem alternatif tıpta kullanılmış hem de özel misafirlere kahvenin yanında ikram edilmiştir. Günümüze kadar uzanan lokum özellikle sindirim problemlerine iyi gelir. Aşırı yemek tüketimi sonrası yaşana hazımsızlık sorunu için uzmanlar özellikle hindistan cevizi ile yapılan lokumun tüketilmesini önler. 

lokumun faydaları nelerdir

- İçerdiği yüksek lif sayesinde uzun süre tokluk hissi veren lokum diyet yapmak isteyenler içinde ideal bir besindir. Metabolizmayı hızlandırarak tuvalet alışkanlığını düzenler. Zengin maddeler içerdiğinden vücudun enerji miktarını yeniler.

- Yapımında kullanılan malzemeler sayesinde protein zengini olan lokum kemik gelişimi kas güçlendirmesini sağlar. Günde tüketilen 4 tane lokum günlük protein ihtiyacının yüzde 25'ini karşılar.

- Kandaki şekeri artırır bu yüzden diyabet hastaları tüketmeden uzmanlarına danışmasında fayda var. Şeker hastası olmayanlar için tam bir mucize kan akışını artırarak kalp ve damar hastalıklarını önler.

hindistan cevizli lokum

- Vücuttaki atık maddelerin akciğer ve karaciğerde birikmesini önleyerek idrar yolu ile atar. Bu işlemi yapan en hızlı besin kaynağıdır.

- Cilde de oldukça fayda sağlar. Alternatif tıpta yaraların iyileşmesi ve ödem atması gibi durumlarda kullanılır. Herhangi bir darp esnasında deforme olan bölgenin sağlığını korur. 

- Böbrek üstü bezlerini çalıştırarak fonksiyonel performansını artırır. Burada kum ve taş oluşumunu önler. Kristal maddelerin ve ürik asidin artışını azaltır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
6 Yorum Var
 • abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  şeker zehirdir.
  Cevapla
 • Muzaffer Demirlenk 1 yıl önce Şikayet Et
  Saçmalık.... o kadar şekerden yapılan şeyin faydası ne olabilirki, içindekilerden bahsediyorsunuz yok içindeki hindistan cevizi yok fındık. madem öyle onların faydası varsa onları ayrı tüketilir bunun lokumla ne alakası var.
  Cevapla
 • Orhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Tabii bunlar glikoz şurupsuz lokum bulabilirseniz geçerli.
  Cevapla
 • okan 1 yıl önce Şikayet Et
  afyondan.net denemenizi tavsiye ederim. kesinlikle şeker pancarından. Afyon lokumu
 • Barbar 1 yıl önce Şikayet Et
  Neredeyse yüzde yüz saf şekerden oluşan bir tatlının ne faydası olacak? İçindeki üç beş fıstıktan mı?
  Cevapla
 • erdal 1 yıl önce Şikayet Et
  canan karatay duymasın vurur sizi ona göre şeker en tatlı zehirdir:)
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun