Mide fıtığı nedir, neden olur ve belirtileri nelerdir?

23 Haziran 2018, 08:00
Mide fıtığı nedir, neden olur ve belirtileri nelerdir?

Mide fıtığının ne olduğunu biliyor muydunuz? Karın ağrılarınızın nedenlerinden biri de mide fıtığından kaynaklanıyor olabilir. Sizler için nadiren yaşanan rahatsızlıklardan biri olan mide fıtığı hakkında bilinmesi gerekenleri araştırdık. İşte mide fıtığı hakkında bilinmesi gereken her şey...

Mide ve yemek borusu arasındaki kasların erimesi sonucu, midenin yemek borusuna doğru geçmesine mide fıtığı denir. 50 yaş üzeri ve karın kasları eriyen insanlarda daha sık görülür. Hayati tehlike yaratmayan mide fıtığı ilerleyen zamanlarda reflüye neden olabilir.

MİDE FITIĞI NEDEN OLUR?

Karın içi basıncın artması mide fıtığının oluşumundaki etkili sorunlardan biridir. Karın içindeki basıncı ise; mide bulantısı, kabızlık, bağırsak rahatsızlıkları, öksürük ve stres gibi problemler artırır.

MİDE FITIĞININ BELİRTİLERİ

- Yemek atıkları ve midedeki suyun ağza doğru çıkması,

- Polip veya nodül gibi ses tellerindeki sorunların artması,

- Uykudayken gelen ani öksürük,

- Sürekli zatürre,

- Geçmeyen boğaz enfeksiyonları,

- Göğüste ağrı, yanma ve ekşime hissi belirtileri arasındadır.

MİDE FITIĞI TEDAVİSİ

Kesin bir tedavisi yoktur. Uzmanlar, reflü ve gastriti olan hastalara uyguladıkları perhizleri bu hastalara da öneriyor. Mide fıtığı olan hasta oturma, yatma ve hareket gibi eylemlere dikkat etmelidir. Asitli içecek, kahve ve tereyağı gibi besinlerin yanı sıra sigara da tüketmemelidir. 

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar