Hipotiroid nedir ve belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır?

13 Temmuz 2018, 07:39
Hipotiroid nedir ve belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır?

Bedensel fonksiyonların neredeyse tamamını etkileyen tiroit bezinin az çalışması anlamına gelen hipotiroid hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki, hipotirodin belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? İşte hipotiroid hakkında bilmeniz gerekenler...

Tiroit bezinin yeterince çalışıp çalışmaması durumunu beyinde bulunan "hipofiz" adı verilen bölüm belirler. Tiroid hormonun az çalışmasına hipotiroid denir. Bu durum da bağışıklığı zayıflatarak metabolizmanın yavaş çalışmasına neden olur. 

Hipotiriod hastalığı bebeklik ve çocukluk döneminde ortaya çıktığında zeka geriliğine neden olur. Eğer tedavi geç başlarsa zeka geriliği kalıcı hale gelir ve tedavi edilemez. Yetişkinlik döneminde ortaya çıkan hipotiroid ise tiroid hormonu tedavisi ile büyük oranda bir düzelme yaşanır.

RİSK ALTINDA OLANLAR

Şeker hastaları, kansızlık rahatsızlığını yaşayanlar, 60 yaş üzeri kadınlar, kandaki yağ oranı fazla olan kişiler, adet düzensizliği ve depresyon haline sık sık giren kişiler hipotiroid hastalığını yaşama riski altındadırlar. Ayrıca tiroid bezi doğuştan çalışmayanlar  ya da toksit guatr tedavisinde tiroid bezleri tahrip olan kişilerde de görülür.

HİPOTİROİDİN BELİRTİLERİ

Halsizlik, üşümeye bağlı titreme, ter bezlerinin çalışmaması, sürekli ses kısıklığı, eklemlerin ödem toplaması, vücuttaki sıvı oranının azalmasına bağlı ciltte kuruma, saç dökülmesi ve uyku bozukluğu gibi belirtilerle kendini gösterir. Aynı zamanda hafıza zayıflığı, kansızlık, kilo artışı ve adet düzensizliği gibi ciddi rahatsızlıklarla da ortaya çıkabilir.

HİPOTİROİDİN TEDAVİSİ

Tiroidin az çalışmasından kaynaklı meydana gelen bu rahatsızlık için uzmanlar genellikle ek hormon takviyesi için ilaç tedavisi uygular. Bu ilaçların mide ve bağırsaklara zarar vermemesi için sabah aç karnına kahvaltıdan en az 30 dakika önce içilmelidir. 

Tiroid bezi az çalışan hamile kadınların tedavisi ise oldukça riskli geçer. Uzman kontrolünde alınan ilaçlar bebeğe zaraR vermemesi için dozajları sürekli değiştirilir. 

HİPOTİROİDE İYİ GELEN BESİNLER

Omega-3 yağ asitleri tiroid hormonlarının daha sağlıklı çalışmasını destekler. Balık, Omega-3 yağ asiti bakımından zengindir. Bu yüzden hipotiriod hastalığına yatkın kişilerin bol miktarda bu yağ asitlerini tüketmeleri gerekir. Ayrıca ısırgan otu, kuşkonmaz, biber, havuç, avokado, kabak gibi besin değerleri yüksek gıdalarda hipotiroide iyi gelir.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • ... 5 gün önce Şikayet Et
    Ömer Hoca. Nokta. Haşimato deyince Türkiye'nin gururu.
    Cevapla