Kuyruk yağı nedir ve kuyruk yağının faydaları nelerdir? İbn-i Sina öneriyor

İbn-i Sina, yazdığı kitaplarda dayanılmaz diz ağrılarını geçirmek için mutlaka kuyruk yağı kullanılmasını tavsiye ettiği ortaya çıktı. Yüzyıllardır büyük ilgi gören kuyruk yağı mucizesinin diğer tüm faydalarını öğrenmek için hazırladığımız yazıyı inceleyebilirsiniz.

Kuyruk yağı, genellikle hayvanların omurgasının sonunda kuyruk bölümünde birikin yağlı kısımdır. Oda sıcaklığında da katı bir haldedir. Kuyruk yağına don yağı ismi de verilir. Mutfakta yemeklere lezzet vermesi için kullanılır. Hatta don yağı sabunun en önemli ham maddesidir. Aynı zamanda mum yapımında da bu yağdan faydalanılır. Yapılan araştırmalarda hayvansal yağlar arasında en sağlıklısı olduğu belirlenen kuyruk yağı içerisinde omega yağ asitleri, potasyum, kalsiyum ve demir barındırır.

İbn-i Sina, kitabında yazdığı sağlıklı önerilerde kuyruk yağının da faydalarından bahsediyor. Hayvansal yağlar arasında en sağlıklı olanın kuyruk yağı olduğu biliniyor. Kuyruk yağının içerisinde bulunan zengin D vitamini diz ağrılarına şifa oluyor. İbn-i Sina geçmeyen diz ağrıları için kuyruk yağını önerisinde bulunmuş.

kuyruk yağının faydaları

kuyruk yağının faydaları

KUYRUK YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

  • Gelişim çağında olan çocuklarda kas ve kemik gelişiminin sağlıklı olmasını sağlar.
  • Kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur. Tansiyonun dengede kalmasını sağlar.
  • Damar tıkanıklıklarına karşı koruma sağlar. Kalp ve damar hastalıkları riskini düşürür.
  • Sinir sistemi üzerinde olumlu ve yumuşatıcı etkiler oluşturur. Böylelikle romatizma ve felç riskini minimalize eder. Ayrıca vücuttaki titreme ve yanı sıra siyatik hastalıklarından da korur.
  • Bağışıklık sisteminin virüs, enfeksiyon ve serbest radikallere karşı her zaman dirençli kalmasını sağlar.
  • Kuyruk yağı cilt hücrelerinin yenilenmesine ve onarılmasına yardımcı olur.

KURUK YAĞI NASIL KULLANILIR?

Kuyruk yağını vücuda krem haline getirip sürerek de kullananlar bulunuyor. Eriterek krem haline getirilen kuyruk yağını akşamdan dize sürüp koyun yünüyle, koyun yünü bulunmazsa temiz bir bezle sarıp sabah ılık suyla yıkamak gerekiyor.

Kuyruk yağının olduğu kadar koyun yününün de vücuda birçok faydası bulunuyor. O yüzden koyun yününü tercih edenlerin alacağı etki artıyor.

Havuç zayıflatır mı? Havuç suyu kaç kalori? Göbek yağlarını eriten havuç suyu tarifi

İLİŞKİLİ HABER

Havuç zayıflatır mı? Havuç suyu kaç kalori? Göbek yağlarını eriten havuç suyu tarifi
Milföy fırında kaç derecede pişer? İşte kolay ve pratik lezzetin pişme derecesi!

İLİŞKİLİ HABER

Milföy fırında kaç derecede pişer? İşte kolay ve pratik lezzetin pişme derecesi!

BİR YORUM YAPIN 4

Maya 2 hafta önce

Kuyruk yağı taa eskilerden beri yeniyor.ve tansiyon kolesterol diyede bişey yoktu sonra şeker diye bişey çiktı.ondan damar tıkanıyor.ve hareketsizlik kilo aldıriyor.yag yiyin tatlı yemeyin.bakin damarınız tıkaniyormu

Vatandaş 1 ay önce

Kuyruk yağı başka don yağı başka. Don yağı iç yağıdır. Barsak çevresinde bulunur.

Toplam 13 beğeni

zafer gülten 1 ay önce

şimdiye kadar kuyruk yağını kilo aldıran,damarları tıkayan ,kalestorolu yükselten bir yağ olarak biliyordum,ve yine bugünkü tıpta yağlı et yemeyin,hayvansal yağ zararlı deniyor. hangisine inanalım.

Toplam 12 beğeni

Milli DAMAT 1 ay önce

Efeem kuyruk yagi Adana kebabina kebab lezzeti veren yagdir.

Toplam 8 beğeni