Sumağın faydaları nelerdir? Düzenli tüketilen sumak suyu ne işe yarar?

18 Aralık 2019, 08:04
Sumağın faydaları nelerdir? Düzenli tüketilen sumak suyu ne işe yarar?

Bitki şeklinde yetişen sumak topluluğu ayrıştırılarak kullanılır. Öğütülür ya da kurutularak baharat olarak tüketilen sumak içerdiği yüksek besin değerleri sayesinde insan sağlığına fayda sağlar. Peki sumağın faydaları nelerdir? Düzenli tüketilen sumak suyu ne işe yarar? Ekşi tadı olan sumak Anadolu yemeklerinin baş tacıdır. Haberin detayında sumağa dahi bilinmeyen her şeyi bulabilirsiniz.

Yabani otlar arasında yerini alan sumak meyvesi toplanır ve kurutularak toz haline getirildikten sonra baharat olarak kullanılır. Hemen hemen her toprakta yetişen bu otun toplamda 150 türü bulunmaktadır. Yalnızca iki çeşidi zehirsizdir. Ekşi tada sahip sumak, limonun olmadığı zamanlarda alternatif olarak kullanılır. Yapılan araştırmalarda limon gibi sumağın da antioksidan özelliği olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda uzmanlar üst solunum yolu hastalıklarında ilaç kullanmadan sumak suyu ile tedavi olunabileceğini vurguluyor. Türkiye'de özellikle Doğu Anadolu mutfağının vazgeçilmezi olan sumak, kuru dolma gibi yemeklerin yanı sıra ağız içi yararlarda kullanılan en güçlü doğal ilaçtır.  Tohum olarak toplanan sumak tuz ile havanda dövülerek kullanılır. Soğan gibi ağır kokuya neden olan besinlerle beraber yapılarak kokularının etkileri azaltılmaya çalışılır. 

SUMAĞIN FAYDALARI NELERDİR? DÜZENLİ TÜKETİLEN SUMAK SUYU NE İŞE YARAR?

- Kandaki insülin oranını dengeler. Bu özelliği sayesinde diyabet ve yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi gereken besinler arasındadır.

- Antioksidan etkisi sayesinde üst solunum yolları hastalıklarında aniden meydana gelen yüksek ateşi düşürerek beyin sağlığını korur.

sumak suyu

- Hafta da bir bardak tüketilen sumak suyu, sinir sisteminde deforme olmuş hücrelerin sayısını azaltarak sağlıklı hücrelerin artmasına yardımcı olur. Yorgunluk, stres ve depresyon gibi rahatsızlıkların yaşanma riskini de azaltır.

- Gıda zehirlenmesi esnasında sumak baharatını kaynatıp bir bardak içmeniz faydalı olacaktır. Hem midenizi hem de bağırsaklarınızı temizleyerek idrar ve dışkılamayla zehirlenmeye neden olan zararlı bakterileri vücuttan atar. 

- Sumak suyu, sindirimi düzenlediği için zayıflamak içinde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda gün içerisinde yarım çay bardağı tükettiğiniz sumak suyu hazımsızlık ve şişkinliği de önler.

- İştahsızlık problemi yaşayan çocuğunuza sumak suyundan ayda bir kere içirmeniz de fayda vardır. Hem çocuğunuzun vücut direncini artırır hem de iştahını açarak daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olur.

SUYUNDAN ELDE EDİLEN DİĞER YÖNTEMLER

- Sumak, genellikle tırnak altlarında oluşan dolamanın iyileşmesi için de kullanılan doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Kaynayan sumak suyunun içine sirke ve bal koyarak iyice kaynatın. Bu karışımı bir gün beklettikten sonra dolamanın üzerine sürünüz. 

- Hücreleri yenileyici özelliği sayesinde cilde ve saça da faydası vardır. Kaynatılmış sumak suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz. Sabah akşam düzenli olarak kullandığınız bu su hem sivilce ve akne oluşumunu engeller hem de yaşlanmayı geciktirir.

sumak besin değeri

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
12 Yorum Var
 • fırat 10 ay önce Şikayet Et
  Diş eti içinde çok faydalıdır.
  Cevapla
 • Tarık 1 yıl önce Şikayet Et
  Nasıl yapılır sumak suyu
  Cevapla
 • Mehmet Şerif 6 ay önce Şikayet Et
  Bitki olanını aynı çay gibi demliyoruz daha sonra dinlendiriyoruz biraz o şekil
 • mmmm 10 ay önce Şikayet Et
  makaleyi bastan sona okusaydın anlardın
 • Turan 1 yıl önce Şikayet Et
  yalnız sumak suyu nasıl yapılır onu anlatmamışsınız. tarifi de verseydiniz daha güzel olurdu.
  Cevapla
 • Mehmet Şerif 6 ay önce Şikayet Et
  Kardeş Bi çaydana su ekliyoruz ısıtılan suya sumak ekliyoruz demlenmesini bekliyoruz o şekil
 • mmmm 10 ay önce Şikayet Et
  bi haber okuma alıskanlığınız hala gelişmedi
 • Habib 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir tatlı kaşığı suda kaynatin için suyu böyle oluyor ..
 • Ali Kanber 1 yıl önce Şikayet Et
  Yazı güzel. Ancak bu tür tanıtımlarda yan etkiler de dile getirilmeli. Ciddi sağlık sorunu olanlar için riskli olabilir.
  Cevapla
 • Ali Kanber 1 yıl önce Şikayet Et
  Mide yanması, ekşime, gastrit, ülseri olanlar için zararlı olabilir. Benim bir damlası bile iki gün midemi yakıyor.
  Cevapla
 • Taner 9 ay önce Şikayet Et
  Herkese selamlar biz eskiden beri sumak eşkisi kullanırız gaziantepte bende astım,gastirit,tansıyon,şeker var astıma bisıkıntısını gömedin gastiritve mide yanmasıvar ama yedigim yemeklerde kullandıgım zaman giçbi sıkıntı olmadı tansıyon yükselip baş agrısı oldugu zaman cay bardagına su koyup içiyorum 15dk veya yarım saatte geçiyor şekerim yükselincede aynı şekilde yapınca düzeliyo yaşım 34oldu bi yan etkisini görmedim varsada bilmiyorum
Yorumların Tümünü Okuyun