Bel ağrısının nedenleri nelerdir?

09 Kasım 2018, 08:16
Bel ağrısının nedenleri nelerdir?

Günlük hayatı kabusa çeviren bel ağrılarının neden kaynaklandığını sizler için araştırdık. İşte hemen hemen herkesin yaşadığı bel ağrısının nedenleri...

Özellikle genç yaşlarda başlayan daha sonra bel fıtığına dönen, ileri yaşlarda da omurga kireçlenmesiyle ortaya çıkan bel ağrıları yürüme hareketlerini bile kısıtlar. Hatalar bel ağrısını önceler çok umursamaz. Ağrı hareketleri kısıtlayınca hekime başvurur. Ancak bu durum zaman kaybına neden olur ve hastalığın iyileşmesi gecikir. 

PEKİ BEL AĞRISININ NEDENLERİ NELERDİR?

- Kaza ve travmalar gibi zorlayıcı durumlar omurların yapısını olumsuz etkiler. Bu yapı bozulunca bel fıtığı rahatsızlığı ortaya çıkar. Bu da şiddetli ağrılara neden olur.

- Hareketsiz yaşam ve dengesiz kilo alımı da bel ağrısına enden olur. Kaslar hareketsizlikten güç yetilerini kaybeder.

- Yanlış oturma ve uyuma şekilleri de bel ağrılarına yol açar. 

- Bazı besinler kemik ve kaslardaki toksinlenmeyi artırdığından kireçlenme ve kas uçlarındaki yapının azaltmasına neden olur. Bu azalmalar da şiddetli ağrılara neden olur. 

- Özellikle masa başı çalışanlarında yada uzun süre ayakta kalan çalışanlarda görülür. 

- Bunların yanı sıra stres altına çalışan ya da sinir sistemi bozukluğuna bağlı ortaya çıkan depresyon gibi durumlarda bel ağrısına neden olur bunun yanı sıra şiddetini artırır.

BEL AĞRISI TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Çok yönlü bir tedavi yöntemi olan bel ağrısının genel tedavi planı için ayrıntılı bir muayene olmak gerekir. Bazı bel ağrılarında; ilaç tedavisi, istirahat, fizik tedavi yöntemlerinin yanı sıra bel kaslarını güçlendirici egzersizler ile yaşam tarzındaki değişiklikler etkili olur. Mekanik bel ağrısı olanların çok az bir kısmında, bacaklarda his kaybı geliştiğinde cerrahi müdahale gerekir. Romatizmal bel ağrılarında hasta düzenli kontrol ve takip altına alınır.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar