Gece uykuda terlemenin nedenleri nelerdir? Terlemeye ne iyi gelir?

09 Şubat 2020, 07:36
Gece uykuda terlemenin nedenleri nelerdir? Terlemeye ne iyi gelir?

Birçok insanın yaşadığı ancak üzerinde durmadığı sağlık sorunlarından biri gece uykuda terlemedir. Peki gece uykuda terlemenin nedenleri nelerdir? Terlemeye ne iyi gelir? Erkeklere oranla kadınlarda sık sık yaşanan rahatsızlığa başka hastalıklar neden olmaktadır. Özellikle ruhsal hastalıklar ve hormonsal dengesizliğin neden olduğu gece uykuda terleme hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.

Uyku  insan fizyolojisinin otomatik ihtiyaç duyduğu bir aktivitedir. Vücut özellikle bu süreçte kendini yenileme ve dinlenme fırsatı bulur. Bu yüzden uyku insan sağlığını da etkiler. Yaklaşık 85 uyku hastalığı vardır. Günümüzde giderek çoğalan kronik uykusuzluk bunların başında gelir. Uyku bozukluğunun birçok nedeni vardır. Bunlar arasında en yaygını ruhsal hastalıklardır. Özellikle 25 -40 yaş arasını tehdit eder. Uykusuzluk sanıldığı gibi basit bir rahatsızlık değildir. İntiharla bile sonuçlanan vakalar vardır. Uykusuzluğun yanı sıra uyku sırasında da yaşanan bazı olaylar ya da hastalıklar bir başka rahatsızlıklara zemin hazırlar. Bunlardan biri de gece uykuda terlemedir. Halk arasında gece terlemenin kötü rüyadan kaynaklandığı bilinse de aslına uyurken terleme tamamen bilimsel bir durumdur. Hatta bazı uzmanlara göre rahatsızlıktır. Vücudun gece yatarken yenilenmeye geçmesi gibi hastalanması da olası bir faktördür. Özellikle gün içerisinde biriken zararlı toksinler veya hücreler gece harekete geçerek hastalıklara neden olur. Gece terlemenin beraberinde halsizlik, kilo kaybı ve ağrılar yaşanır. 

uykuda terleme

GECE UYKUDA TERLEMENİN NEDENLERİ NELERDİR?

- Değişen hormon miktarı terlemeye neden olan en önemli faktördür.

- Üst solunum yolları ile vücuda giren virüslerde terlemeye neden olur.

- Beyinin herhangi bir hasara uğraması vücut ısısını etkiler. Bu da özellikle baş bölgesinde terleme gibi belirtilerle kendini gösterir.

- Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri de terlemeye yol açar.

gece uykuda terlemeye neden olan durumlar

- Kandaki şeker oranının artması ter bezlerini harekete geçirir bu da genellikle bacak arası ve kolduk altında kokulu terlemeye neden olur. 

- Böbrekleri üşütmek ya da böbrek üstü bezlerinin iltihaplanması da terleme yaşanmasına sebebiyet verir.

- Nadiren de olsa kanser hastalıklarının ilk belirtisi arasında terleme vardır. 

terlemeye ne iyi gelir

TERLEMEYE NE İYİ GELİR?

Terlemeyi azaltmak için vücudun yeterli miktarda magnezyum ve B vitaminine sahip olması gerekir. Bu durum içinde;

- Her sabah bir çay bardağı sıkılmış domates suyu içilebilir. Domates içerdiği antioksidan sayesinde ter bezlerine neden olan virüs ve hastalıkları idrar ve dışkılama yolu ile vücuttan atar.

terlemeye ne iyi gelir

- Yeşil çayda yatıştırıcı maddeler içerdiğinden terlemeye neden olan zararlı hücrelerin sayısını azaltmaya yardımcı olur. Uzmanlar günde iki bardak yeşil çay tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

- Bir çay kaşığı meşe ağacı kabuğu, okaliptüs ve ceviz yaprağını yaklaşık 1 litre suda kaynatınız. Karışımı süzdükten 1 litreye kadar soğuk su ekleyerek terleyen bölgeleri bu suyla temizleyiniz.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
6 Yorum Var
 • Gamze Yılmaz 3 ay önce Şikayet Et
  Merhaba, yaklaşık 2 aydır gece uykumda ense kısmım su içinde kalacak şekilde terliyor, doktora gittim D vitamini eksikliği dedi fakat notlarda öyle bilgi bulunmamakta. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?
  Cevapla
 • Şürü 4 hafta önce Şikayet Et
  Aynı durum bendede var ama henüz dr görünmedim neden opabilir diye netten bakıyorum
 • Kibar akbaş 1 ay önce Şikayet Et
  Gece yatarken boyun cevresinde terleme neden olur
 • Orhanferit 3 ay önce Şikayet Et
  Bende gece terliyorum alkol ve yağlı yiyeceklerden yatmadan önce tüketmeyin
 • Fatma bulutlu 8 ay önce Şikayet Et
  Vücudumun yarısı terliyor
  Cevapla
 • Serdar 3 hafta önce Şikayet Et
  Fatma kardes normal yatakda yatıyordum son ıkı gün ıyı gelır dıye yün yprgan serıyorum yatagın zemınıne ıkı gundur asırı terleme bendede...ona göre deneme yapın yun kullanıyormusunuz veya keçe onlsrı degısdırın..... iyi gunler
Yorumların Tümünü Okuyun