Canan Karatay'dan kavun ve karpuz tüketenlere uyarı!

26 Ağustos 2019, 10:36
Canan Karatay'dan kavun ve karpuz tüketenlere uyarı!

Yaptığı açıklamalarla ezberbozan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, margarin gibi trans yağların kanser riskini arttırdığını açıkladı.

Dün televizyon kanalına konuk olan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, hastalıkların artmasına doktorların genetik açıklamalarına karşılık şaşırtan açıklamalar yaparak, her hastalığın genetik olmadığını söyledi.

Bazı hastalıkların çevresel olduğunu, yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklandığını belirten Karatay, ancak birçok kişinin bunu bilmediğini kaydetti.

canan karatay

KAVUN VE KARPUZA DİKKAT!

"Şekerli, gazlı içecekler çok tehlikeli. Hepsinin içinde maalesef bilhassa meyveli olanlarda, bromür (kimyasal bileşen) denilen bir zehir var. Bütün vücutta bu hastalıkları başlatan da bromür. Bunun insan vücudunda yeri yok. Kavun, karpuzlar çıkmaya başladığında hastalarımın ürik asitleri yükseliyor. Bu yüzden her şeyin aşırısı zararlı olduğu gibi kavun, karpuz tüketimine de dikkat edilmelidir. Çok bilinenin aksine kırmızı et, yumurta, kuru fasulye veya protein ürik asidi yükseltmez. 'Yerseniz kurtlu elma yiyin' diyorum. Kurdu yemeden elmayı yesinler."

İki türlü yağın hastalık yaptığını belirten Karatay, bu yağlardan uzak durulması gerektiğinin altını çizerek, şöyle devam etti:

"Margarinler tehlikelidir. Margarinler 1950'den sonra Türk milletine arz edildikten sonra kalp hastalıkları, kanser hastalıkları artmıştır çünkü margarinlerde trans yağları vardır. Ayrıca doğal dediğimiz yağlarla kızartma yaparsak, çok ısıtırsak da orada da trans yağ meydana gelir."

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
39 Yorum Var
 • mustafa usta 5 ay önce Şikayet Et
  milletin aklı fikri yok değilmi. herkes yanında prof lamı yaşıyor. şuna inananın da aklına tüküreyim.
  Cevapla
 • CEMİL 5 ay önce Şikayet Et
  1 karpuzu bir oturuşta yiyorum azımın içi lağım gibi kokuyor 1 km öteden hissediliyor demekki bundanmış bundan sonra çeyrek yiyeceğim en azından 750 mt yakınımdakiler bir ohhh der
  Cevapla
 • Kenan 5 ay önce Şikayet Et
  Yorumlara bakıyorumda,bir şey söylemek istiyorum biz Canan hanımın diyetiyle ben ve benim Bacanak diyet yaptık, 1 sene içinde ben 110 kilodan 72 kiloya,Bacanak 100 kilodan 75'e düştük,sonra ben pek dikkat etmedim şimdi 80 kiloyum,Bacanak hala daha 75 (Sporla) hani şunu diyecem beyler kadın doğru söylüyor aslında,tamam bazen bize zor gelebilir ama haklılık payıda var....
  Cevapla
 • Erkan 5 ay önce Şikayet Et
  bol terayagli yumurtayı ekmeksiz bandırarak yiyeceksiniz.
  Cevapla
 • dadaş 5 ay önce Şikayet Et
  Bismillah diyin...elinizi bandırarak yiyin kardaşlarım….
 • Sedat 5 ay önce Şikayet Et
  hayal edeceksin yani
 • remzi Karataş 5 ay önce Şikayet Et
  ekmeksiz bandırarak yemek nasıl oluyor ?
 • FIRTINA 61 5 ay önce Şikayet Et
  Ekmek olmadan neyi bandıryoruz?
 • Engin 5 ay önce Şikayet Et
  Ekmeksiz bandırmak nasıl oluyor? Yani neyi bandırıyoruz?
 • misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Karpuz Peygamberimiz (asm)'in sevdiği ve yediği meyvelerdendir..Peygamber A. S. da : “Et, dünya ve ahrette yiyeceklerin efendisidir” buyurmuştur
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun