Antalyalı 70 kadın gözleme satarak cami yaptırıyor

26 Temmuz 2019, 16:52
Antalyalı 70 kadın gözleme satarak cami yaptırıyor

Aralarında engellilerin de bulunduğu Antalya'da yaşayan 70 kadın, gözleme yapıp mahallerindeki caminin inşasına katkıda bulunuyorlar. Kadınlar bu işi tam 4 yıldır yapıyor.

Antalya'da yaşayan 70 kadın, mahallelerindeki caminin inşasına katkıda bulunmak için tam 4 yıldır gözleme yapıp satıyorlar. Aralarında engellilerin de olduğu kadınlar, bu yolla masrafların karşılanmasında yardımcı oluyorlar.

İnşası halen devam eden Uhud Camisi için Uhud Camisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından ilk temel, 2016 yılında atıldı. Hem dernek başkanı hem de caminin mevcut imam hatibi olan Hüseyin Erdem, kadınlar için caminin zemin katına bir alan oluşturdu. Kadınlar bu alanda, gözlemelerini yapmaya başladılar. 

Antalyalı 70 kadın gözleme satıp cami yaptırıyor

Sabahın ilk ışıklarından itibaren işe koyulan kadınlar, bir an önce camilerine kavuşmak için emek harcıyorlar. Eşleri, onların en büyük yardımcısı. Onlar, hanımlarının yaptıkları gözlemeleri farklı camilerin cemaatlerine satıyorlar. Bu yolla elde edilen gelir sayesinde, caminin üçte ikisi 1,5 milyon lira harcama yapılarak tamamlanmış oldu. Tüm inşanın tamamlanabilmesi için 2 milyon TL'ye ihtiyaç var.

uhud cami

Cami içerisinde; kadın ve engellilere özel alanlar, kitap okuma alanları ve kuran kursları bulunacak. Camide aynı anda 2 bin kişi namaz kılabilecek.

İl Müftüsü Osman Artan, yaptığı açıklamada böyle bir şeyin ilk kez yapıldığını vurguladı:

"Uhud Camisi'nin yapılış hikayesi çok farklı. Kadınlarımızın yaptığı gözleme parasıyla bu cami yapılıyor. "

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar