Baklava şerbeti nasıl yapılır?

31 Ağustos 2017, 09:24
Baklava şerbeti nasıl yapılır?

Bayramın vazgeçilmez tatlılarından olan baklavanın şerbetini hazırlarken bazı püf noktalara dikkat etmekte fayda var. Peki, baklavalara lezzet veren baklava şerbeti nasıl yapılır?

Baklavaya gerçek lezzetini veren şerbetidir. Şerbet doğru yöntemler uygulanmadan yapıldığında baklava ya çok yumuşak ya da çok sert olabilir. İşte sizlere baklava şerbeti yapmanın yöntemi...

Malzemeler: 

40 cm.lik yuvarlak bir tepsi baklava için

3 su bardağı şeker
3 su bardağı su
1 iri dilim limon
Bir çay kaşığının üçte biri tuz

Yapılışı:

Öncelikle şeker,su, tuz ve limonu tencereye koyup, ocağın altını açın. Şeker eriyene kadar karıştırın. Bu ilk karıştırmayı yapmazsanız şerbet daha çabuk şekerlenecektir.

Eğer içine limonu kabuklu atmayacaksanız, çeyrek limon suyunu şerbeti ocaktan almadan 10 dakika önce ekleyin. Şerbeti ocaktan almadan hemen önce eklerseniz, şerbet şekerlenir.

Şerbet tamamen kaynamaya başladıktan sonra, altını kısın daha sonra 30 dakika kaynatmaya devam edin. Şerbetin kıvamı oldukça koyu olmalıdır ki, tatlı şerbeti hemen içine çekip hamurlaşmasın.

Gevrek bir tatlıysa şerbeti ılıyana kadar  bekletip ardından tatlıya dökün. Tatlınız biraz kalınsa ve sertse şerbeti ocaktan alır almaz dökün ve üstünü kapatın ki sert kalmasın.

Şerbeti bekletme süresi oda sıcaklığına bağlı olarak değişiyor. Eğer tatlı sıcak bir yerde ise şerbeti 15 dakika bekletmek yeterli. Soğuk bir mutfakta ise 10 dakika bekletmek yeterli.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
6 Yorum Var
 • canan 5 ay önce Şikayet Et
  Mutiş
  Cevapla
 • Yks 1 yıl önce Şikayet Et
  Herşeyin azı yarar çoğu zarar demiş atalarımız
  Cevapla
 • HalitBinVelit 7 ay önce Şikayet Et
  Bu Şerbetin Şekerinin azıda Çoğuda zarar.. :)
 • H.B.V 1 yıl önce Şikayet Et
  Eğer sağlığınızı düşünüyorsanız? Eğer ilerde Diyabet,Kalp damar hastalıklarından Gözlerinizden olmak istemiyorsanız,Ayaklarınızın kesilmesini, Böbreklerinizden olmak istemiyorsanız? İnsan hüclerini süratle yıkan Vücudu bitiren Şekerden Şerbet merbet yapıb Tatlı Matlı yemeyin? :)
  Cevapla
 • isminiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Ağzınıza sağlık
 • hba1c 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk tatlılarıyla ilgili en doğru yorum budur,ben buna kalp krizi ve beyin kanaması ve kanseri de ekliyorum.
Yorumların Tümünü Okuyun