Baklava şerbeti nasıl yapılır?

11 Ağustos 2019, 09:11
Baklava şerbeti nasıl yapılır?

Bayramın vazgeçilmez tatlılarından olan baklavanın şerbetini hazırlarken bazı püf noktalara dikkat etmekte fayda var. Hem baklavanın çıtır olması hem de adeta hazır alınmış gibi kıvamını tutturmak istiyorsanız bu yazımıza göz atmalısınız. Peki, baklavalara lezzet veren baklava şerbeti nasıl yapılır? Gelin birlikte göz atalım...

Baklavaya gerçek lezzetini veren şerbetidir. Şerbet doğru yöntemler uygulanmadan yapıldığında baklava ya çok yumuşak ya da çok sert olabilir. İşte sizlere baklava şerbeti yapmanın yöntemi...

MALZEMELER

40 cm.lik yuvarlak bir tepsi baklava için;

3 su bardağı şeker
3 su bardağı su
1 iri dilim limon
Bir çay kaşığının üçte biri tuz

YAPILIŞI

Öncelikle şeker,su, tuz ve limonu tencereye koyup, ocağın altını açın. Şeker eriyene kadar karıştırın. Bu ilk karıştırmayı yapmazsanız şerbet daha çabuk şekerlenecektir.

Eğer içine limonu kabuklu atmayacaksanız, çeyrek limon suyunu şerbeti ocaktan almadan 10 dakika önce ekleyin. Şerbeti ocaktan almadan hemen önce eklerseniz, şerbet şekerlenir.

TATLI ŞERBETİ NASIL YAPILIR? SICAK MI YOKSA SOĞUK MU DÖKÜLÜR? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN...

BAKLAVA ŞERBETİ

Şerbet tamamen kaynamaya başladıktan sonra, altını kısın daha sonra 30 dakika kaynatmaya devam edin. Şerbetin kıvamı oldukça koyu olmalıdır ki, tatlı şerbeti hemen içine çekip hamurlaşmasın.

Gevrek bir tatlıysa şerbeti ılıyana kadar  bekletip ardından tatlıya dökün. Tatlınız biraz kalınsa ve sertse şerbeti ocaktan alır almaz dökün ve üstünü kapatın ki sert kalmasın.

Şerbeti bekletme süresi oda sıcaklığına bağlı olarak değişiyor. Eğer tatlı sıcak bir yerde ise şerbeti 15 dakika bekletmek yeterli.

Soğuk bir mutfakta ise 10 dakika bekletmek yeterli.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
7 Yorum Var
 • BERFİN 1 hafta önce Şikayet Et
  hemen baklava yemek istiyorum
  Cevapla
 • canan 1 yıl önce Şikayet Et
  Mutiş
  Cevapla
 • Yks 1 yıl önce Şikayet Et
  Herşeyin azı yarar çoğu zarar demiş atalarımız
  Cevapla
 • HalitBinVelit 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu Şerbetin Şekerinin azıda Çoğuda zarar.. :)
 • H.B.V 1 yıl önce Şikayet Et
  Eğer sağlığınızı düşünüyorsanız? Eğer ilerde Diyabet,Kalp damar hastalıklarından Gözlerinizden olmak istemiyorsanız,Ayaklarınızın kesilmesini, Böbreklerinizden olmak istemiyorsanız? İnsan hüclerini süratle yıkan Vücudu bitiren Şekerden Şerbet merbet yapıb Tatlı Matlı yemeyin? :)
  Cevapla
 • isminiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Ağzınıza sağlık
 • hba1c 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk tatlılarıyla ilgili en doğru yorum budur,ben buna kalp krizi ve beyin kanaması ve kanseri de ekliyorum.
Yorumların Tümünü Okuyun