LGS ve YKS adaylarına önemli uyarı! Sınav öncesi bu yiyecek ve içeceklerden uzak durun

LGS ve YKS adayları için beslenme önerilerinde bulunan Kepez Belediyesi Sağlık Merkezi Diyetisyeni Nevin Bilici, sınav öncesinde öğrencilerin uzak durması gereken yiyecek ve içeceklerden bahsetti. Nevin Bilici; "Sınav öncesi yeni besinlerden, kafeinli içeceklerden, şekerli, yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durun." dedi.

Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek Liselere Geçiş Sistemi (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için geri sayım süreci başladı. Bu hafta sonu LGS sınavı gelecek hafta sonu ise YKS sınavına girecek adaylar için beslenme önerilerinde bulunan Kepez Belediyesi Sağlık Merkezi Diyetisyeni Nevin Bilici, sınav stresinin etkilerini azaltmak ve sınav günü en iyi performansı gösterebilmek için doğru beslenmenin önemine dikkat çekti.

"ZOR UYUMANIZA SEBEP OLABİLİR"

Nevin Bilici; "Sınavdan bir gün önce daha önce tüketmediğiniz bir besini tüketmeyin. Alerjik reaksiyon ya da ishal gibi şikayetlere yol açabilir. Sınavdan bir gün önceki gece içeceğiniz çay ve kahve uykunuzun kaçmasına veya zor uyumanıza sebep olabilir. Çay, kahve tüketmek yerine iyi bir uyku ve sizi rahatlatması için melisa, papatya gibi bitki çaylarını tercih edin." ifadeleriyle öğrencilere tavsiyede bulundu.

TOK TUTACAK DENGELİ BİR KAHVALTI!

Açıklamaları esnasında sınav sabahı tüketilen besinlerin bir önceki gün ile eş değer önem taşıdığını belirten Kepez Belediyesi Sağlık Merkezi Diyetisyeni Nevin Bilici, dengeli bir kahvaltının önemine dikkat çekti. Nevin Bilici; "Sınav sabahı tok tutacak, dengeli bir kahvaltı yapmaya özen gösterin. Yumurta ve peynire ek olarak ceviz, fındık, zeytin gibi sağlıklı yağlar tüketin. Tam tahıllı ekmeği tercih edin. Ve kahvaltı tabağına C vitamininden zengin domates, salatalık, biber ekleyin. Yanında bir bardak süt tercih edin. Ancak, daha önce süt içme alışkanlığınız varsa bu tavsiyeyi dikkate alın. Sınav sabahı reçel, bal, çikolata kreması gibi kan şekerinde ani dalgalanmalar yapacak basit şekerli besinler tüketmeyin." dedi.

SUSATACAK BESİNLERDEN KAÇININ!

Öğrenciler için önerilerini "Sınav sırasında aşırı susatacak kızartma, sucuk, pastırma gibi yağlı ve tuzlu besinlerden kaçının. Su tüketimi de yeterli miktarda olmalıdır." şeklinde sonlandırdı. 

Kebapçıların sır gibi sakladığı soğan mezesi nasıl yapılır?

İLİŞKİLİ HABER

Kebapçıların sır gibi sakladığı soğan mezesi nasıl yapılır?
Ne kadar gündem kurdusun? Kendinize güveniyorsanız Yasemintrend10 testini çözmeye hazır olun!

İLİŞKİLİ HABER

Ne kadar gündem kurdusun? Kendinize güveniyorsanız Yasemintrend10 testini çözmeye hazır olun!
Airfryer kullanımında yapılan bu hataya dikkat! Ölüme bile neden oluyor

İLİŞKİLİ HABER

Airfryer kullanımında yapılan bu hataya dikkat! Ölüme bile neden oluyor
Meryem Türk Yasemin.com - Editör
Yasemin - Meryem Türk

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi’nden çift anadal programıyla 2022 yılında mezun oldu. Eğitim hayatı boyunca çeşitli marka ve reklam ajanslarında metin ve senaryo yazarı olarak görev aldıktan sonra 2021 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok özel haber ve röportaja imza attı. Kariyer hayatına Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com kadın sitesinde İçerik Editörü olarak devam etmektedir.

BİR YORUM YAPIN 0