Vaniköy Camii'nde boğaz manzaralı kütüphane! Ahmet Kalyoncu Kütüphanesi nerede?

Kapıları boğaza açılan tek kütüphane olma özelliği taşıyan Ahmet Kalyoncu Kütüphanesi, mavi ve yeşilin eşlik ettiği huzur dolu bir atmosferi gözler önüne seriyor. Tarih, edebiyat ve kültürel zenginliği bir arada sunan kütüphane hakkında merak edilen tüm detayları sizler için bir araya getirdik. Peki, Ahmet Kalyoncu Kütüphanesi nerede? Ahmet Kalyoncu Kütüphanesi özellikleri nelerdir? İşte yanıtlar...

Sessizliğin içinde bambaşka diyarlara yolculuk etme imkanı tanıyan kütüphaneler, hem öğrenciler hem de edebiyat tutkunları için adeta bir gizli cevher niteliğinde. Özellikle bir Osmanlı geleneği olan cami kütüphaneleri ise kültürümüzün en özel örneklerinden biri olarak adından söz ettiriyor. Boğaz'ın incisi ve Anadolu Yakası'nın nadide yalı camilerinden Vaniköy Camii'nin restorasyon çalışmasının tamamlanmasıyla beraber bu özel kütüphanelerden biri Hünkar Kasrı'nın zemin katına inşa edildi. Manzarası ve huzur dolu atmosferiyle dikkatleri üzerine çeken Ahmet Kalyoncu Kütüphanesi'ni gelin yakından inceleyelim.

Şerefiye Sarnıcı nerede, nasıl gidilir? Şerefiye Sarnıcı hikayesi ve özellikleri nedir?İLİŞKİLİ HABERŞerefiye Sarnıcı nerede, nasıl gidilir? Şerefiye Sarnıcı hikayesi ve özellikleri nedir?

VANİKÖY CAMİİ NEREDE? AHMET KALYONCU KÜTÜPHANESİ NEREDE? 

Vanî Mehmet Efendi Camisi ya da halk arasında bilinen ismiyle Vaniköy Camii, neredeyse 3 asırlık geçmişiyle İstanbul'un en önemli değerlerinden biri. Kasım 2020'de çıkan yangın nedeniyle kullanılamaz hale gelen 358 yıllık bu muhteşem camii, Kalyon Vakfı tarafından gönüllü olarak 100 kişilik ekibin gece gündüz çalışması sonucu restore edildi. 18 aylık bir çalışmayla beraber yeniden boğazın mükemmel renkleri arasında yerini alan caminin Hünkâr Kasrı'nın zemin katı ise kütüphane olarak tasarlandı.

Vaniköy Camii

Vaniköy Camii

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Ahmet Kalyoncu'nun ismini taşıyan "Ahmet Kalyoncu Kütüphanesi", Üsküdar'da yer almaktadır.

Vaniköy Camii Ahmet Kalyoncu Kütüphanesi

Vaniköy Camii Ahmet Kalyoncu Kütüphanesi

AHMET KALYONCU KÜTÜPHANESİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR? AHMET KALYONCU KÜTÜPHANESİNE NASIL GİDİLİR?

İstanbul ve Boğaziçi’nin tarihi, kültür yaşamıyla tasavvufi ve mimari alanlarda olmak üzere Ahmet Kalyoncu Kütüphanesi'nde yaklaşık 1.600 kitap bulunmaktadır. 

Ahmet Kalyoncu Kütüphanesi özellikleri

Ahmet Kalyoncu Kütüphanesi özellikleri

Haftanın yedi günü 10.00 – 18.00 saatleri arasında hizmet veren kütüphaneye tüm vatandaşlara açıktır.

Ahmet Kalyoncu Kütüphanesinden kareler

Ahmet Kalyoncu Kütüphanesinden kareler

Ahmet Kalyoncu Kütüphanesine ulaşım Üsküdar iskelesi karşısından geçen otobüslerle kolay bir şekilde sağlanmaktadır.

Ahmet Kalyoncu Kütüphanesi

Ahmet Kalyoncu Kütüphanesi

Nursena Akbaba Yasemin.com - Editör
Yasemin - Nursena Akbaba

Editör Hakkında

1997 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra 2019 yılında Sakarya Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. 2018 yılında Hürriyet Gazetesi ve 2019 yılında TRT'de stajlarını tamamladı. 2021 yılından itibaren Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com'da İçerik Editörü olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0