İzlanda, yasaklı isimler arasında olan Angelina'yı artık ailelerin çocuklarına koyabileceklerini açıkladı.

İzlanda, İskandinav gramer kuralları ve fonetiğine (ses bilgisi) uymadığı için yasakisimler arasında olan Angelina'yı artık ailelerin çocuklarına koyabileceklerini açıkladı.

Eski İskandinav geleneklerini hala sürdüren ve geleneksel ses kurallarına uymayan isimlerin kullanılması yasak olan İzlanda, bu kuralı Angelina Jolie'nin isminin de içinde bulunduğu 9 isim için bozmaya karar verdi.

İzlanda İsimlendirme Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre artık İzlandalı aileler kız çocuklarına şimdiye kadar yasak olan Angelina, Luna, Eilif, Hofdis gibi isimleri; erkek çocuklarına ise Eyjar ve Kirangibi isimleri koyabilecek.

SINIRLI İSİM LİSTESİ

Nüfusu az bir ülke olan İzlanda'da çok kısıtlı bir isim listesi bulunuyor ve koyulacak isimlerin İzlanda İsimlendirme Kurumu tarafından onaylanması gerekiyor. İsimlerin İzlanda gelenek ve kültürünü yansıtması gerekiyor. Ancak bu kural son yıllarda İzlanda'da çok 'ilkel' bulunduğu için eleştiriliyor ve isimlendirme kurumunun da kaldırılması iin hükümet tarafından bir teklif getirilmiş durumda.

 

BİR YORUM YAPIN 0