Ara Güler'in vasiyeti yerine getirildi! İşte o yürek burkan hikaye...

20 Ekim 2018, 12:14
Ara Güler'in vasiyeti yerine getirildi! İşte o yürek burkan hikaye...

Geçen gün vefat eden fotoğraf ustası Ara Güler'in tabutuna Türk Bayrağı sarıldı. Güler'in babası ölünce mezarına döktüğü karayemişlerden kendisinin mezarına da konulacak. İşte o yürek burkan hikaye...

Usta fotoğraf sanatçısı Ara Güler'in cenazesindeki ayrıntılar sevenlerini ağlattı. Fotoğraf makinesi ve çantası tabutunun baş ucunda konulurken tabutun üzerine Türk Bayrağı serildi. Şişli Ermeni Mezarlığına toprağa verilmeden önce cenaze töreni düzenlendi.

Ünlü muhabir fotoğrafçısının vasiyeti yerine getirilmek üzere memleketinden toprak ve karayemiş getirildi.

Toprağına memleketinin toprağı ve karayemişlerin dökülmesinin hikayesi ise şöyle;

"Bir gün babam, 'Dünyanın her yerine gidiyorsun, babanın köyünü merak etmiyor musun’ dedi. 'Hadi gidelim' dedim. Vapura binip Giresun'a gittik. Giresun’dan Şebinkarahisar'a taksi tuttuk. Oradan Yaycı Köyü'ne gittik. Babam doğduğu evi aradı, bulamadı. Kiliseyi aradı, bulamadı. Mezarlığı tarla yapmışlar.

Çocukken yüzünü yıkadığı üç gözlü bir çeşme vardı, o kalmış. Oraya götürdüler, yüzünü yıkadı. ‘Çocukken anam beni dövenin üzerine koyar, dolaştırırdı’ dedi. Hemen köylüler döven kurdu, babamı da içine koydular, döndü. Ben de fotoğraf çektim. Baktım, babam ağlıyor. Altı yaşında bıraktığı köyüne benimle beraber dönünce çocukluğu aklına gelmiş. Sonra Sivas'a dönmek için araba tuttuk. Yolda giderken 'Ah, unuttum' dedi: 'Buranın karayemişleri meşhurdur. Anam beni İstanbul’a mektebe gönderirken yanıma torba içinde yemişler vermişti, onları yiyerek gelmiştim. Benim memleket sevgim, yemişle başlar. Geri dönüp alalım.’ ‘Baba, gözünü seveyim… 100 kilometre yol geldik. Şimdi yemiş için 100 kilometre geri gideceğiz, 100 kilometre tekrar bu tarafa geleceğiz, sabah olacak. Başka sefer alırsın’ dedim. İstanbul’a döndük. Babam dört ay sonra öldü. Meğer derdi, oğlunun onu köyüne götürmesiymiş.

Cenazeye gideceğimiz gün evin kapısı çaldı.

'Kimsiniz?' dedim.

'Dacat Güler'i arıyoruz' dediler.

'Dacat Güler'i kaybettik, şimdi cenazeye gidiyoruz, isterseniz siz de gelin' dedim.

Meğer gelenler, köyde bizi gezdiren köylülermiş.

'Siz de gelin cenazeye' dedim. Yanlarında da bir sandık vardı. Baktım; karayemiş getirmişler. Babamın almak istediği, hasretini çektiği karayemişler… Çocukluğunda yediği, kokusunu aldığı, kendi memleketinin yemişleri…”

2Hepsini ceplerime doldurdum, ceplerim şişti. Öyle gittim cenazeye…

Tam babamı toprağa koyacaklar, 'Açsanıza tabutu' dedim,

'Olmaz, dine aykırıdır' dediler.

'Siz açın, bir şey koyacağım' dedim.

Açtılar. Döktüm yemişleri… Babamı çocukluğunun yemişleriyle birlikte gönderdim öteki dünyaya… Şişli Mezarlığı'nda yatıyor şimdi…"

İŞTE O ANLAR;

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • hakan bobur 2 yıl önce Şikayet Et
    allah rahmet eylesin
    Cevapla