Ayşen Gruda'nın son sağlık durumu nasıl?

10 gündür tedavi altında olan usta isim Ayşen Gruda'nın sağlık durumu hakkında doktorları açıklama yaptı. Sabah saatlerinde sağlık durumunun kritik olduğunu söyleyen uzmanlar akşam ise yapılan tedavinin işe yaradığını ve Gruda'nın sağlığının iyiye gittiğini ifade etti.

Yeşilçam'ın usta ismi Ayşen Gruda'nın sağlık durumu ile ilgili doktorları Kanal D ekranlarında yayınlanan 2. Sayfa programında 74 yaşındaki usta oyuncunun son durumunu doktorları açıkladı. 

Kağıthane Derindere Hastanesi'nde tedavi gören usta oyuncunun sağlık durumunun tehlikeyi koruduğunu söyleyen doktorların açıklaması haberimizin detaylarında. İşte doktorların o açıklaması...

"Ayşen Hanım Cuma günü saat 18.30 civarında mide kanaması şikayetiyle başvurdu. Kan değerleri çok düşüktü. 5 günlük takip sonucu bugün kan değerleri daha iyi. 3 ünite kan verdik. Bugün servise alma ihtimalimiz bulunmakta. Fakat bir önceki hastalığı olan pankreas kanserinden dolayı genel durumu kötü.

Geldiğinde kan değerleri çok düşüktü. Hemoglobin 4 civarlarındaydı. Şuan 10’a kadar yükseldi. Şuan keyfi yerinde, sohbet ediyor, gazetesini okuyor… Bilinci açık. 
Pankreasından dolayı karaciğere sıçrama mevcut. Bundan dolayı medikal tedavisini alacak. 7-8 cm pankreasta bir kitle mevcut ve karaciğerde bir metastaz mevcut.

Ayşen GRUDA'NIN HASTALIĞI NEDİR? ÖLÜMCÜL MÜDÜR? TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? öğrenmek için tıklayın...

Şu anda hayati tehlike gözlenmiyor. Beslenmesiyle ilgili sıkıntılar yaşıyoruz.  Katı gıda ile beslenemiyor.
Bundan sonraki süreç yine mama desteği, damar ya da bağırsağa bir hortum vasıtasıyla ver
Karaciğerde gözlenen şuanda. Pankeas kanseri ilerlemiş. 4.evrede...
Kemoterapi ya da ameliyat şu anda uygulamayı düşünmüyoruz.
Durumu iyiye gidiyor, yoğun bakımdan çıkarmayı düşünüyoruz. Düne göre bugün daha iyi gitti ama yarın ne olur bunu göreceğiz.
Ayşen hanımın 1 senedir tedavisiyle ilgileniyoruz. Pankreasa yönelik bir girişim düşünmüyoruz. İlaçlarla gidip hastanın genel durumunu toparlamaya çalışıyoruz.
Beslenme sorunlarınız çözüp, hastayı evine çıkarmayı planlıyoruz.
Zaman vermek mümkün değil ama 1 hafta içerisinde durum netliğe kavuşur.
İlk yatırdığımızda hayati risk mevcuttu. Kan tedavisi sonrasında durumu biraz daha iyi.
Genel hastalığından dolayı durumunda her an değişim olabilir. 
Biz yanındayız ,başındayız… Bu hastalıkla 1 yıldır inatçı bir şekilde mücadele ediyor. 
Umutsuz konuşmaya gerek yok. 
Beraber takip edeceğiz"

Usta sanatçı en son Bizim Hikaye dizisinde konuk oyuncu olarak yer almıştı.

Sabah ki açıklamanın ardından tedavi gördüğü hastaneden bu akşam güzel haberler geldi. Usta sanatçının sağlık durumunun yapılan müdahaleler sonucu iyiye gittiğini yazılı bir açıklama ile hastane yetkilileri basınla paylaştı. 

İŞTE YAPILAN O AÇIKLAMALAR

İlk açıklamayı genel sağlık durumu hakkında uzun süredir hekimliğini sürdüren Hastane Derindere Başhekimi ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu yaptı.

 "Değerli sanatçımız Ayşen Gruda, 14 Aralık Cuma günü hastanemize halsizlik, yorgunluk ve şiddetli karın ağrısı şikayetiyle geldi. Yaptığımız tetkik ve muayeneler sonucunda mide kanaması tanısı konulan hastamızı acil olarak yoğun bakım ünitemize aldık. Mide kanamasını durdurarak kan değerlerini olması gereken aralığa çekebilmek için gerekli kan takviyesini sağladık. Akut gelişen bu sağlık probleminin yanı sıra yaşının getirdiği eşlik eden diğer sağlık sorunları nedeniyle süreci biraz zorlu seyretmiş olsa da şu an genel sağlık durumu stabildir gün içindeki durumuna göre servise çıkarmayı planlıyoruz. Ayrıca Sevgili Ayşen Gruda’nın mesleki hayatı ve özel durumu nedeniyle yaklaşık 1 yıldır ilerlemiş düzeydeki pankreas kanserini takip ediyoruz. Hastalığın gelişim evresine göre gerekli muayene ve kontrolleri devam ediyor. Konuyla ilgili süreç tamamen takip ve kontrolümüz altındadır."

Daha sonra kanser tedavisi ile ilgilenen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Oğuzhan Karatepe ise;

"Ayşen Hanım’a maalesef pankreas kanseri teşhisi konuldu. Şu aşamada herhangi bir operasyon düşünmüyoruz. Medikal tedaviyle birlikte hastamızın genel durumunu takip edeceğiz, genel durumu düzeldikten sonra kemoterapi düşünülebilir. Şu anda sadece genel durumu toparlamaya yönelik adımları ilaç tedavisi ile yapıyoruz. Bir hafta içerisinde durum daha da netliğe kavuşacak. İlk yatırdığımız dönemde hayati tehlike riski mevcuttu. Fakat bu kan tedavisi sonrasında genel durum iyiye seyretti" şeklinde açıklamada bulundu.

Haluk Levent, Murat Özdemir'in işkence yaptığı papağana sahip çıktı

İLİŞKİLİ HABER

Haluk Levent, Murat Özdemir'in işkence yaptığı papağana sahip çıktı
Şahan Gökbakar'dan şaşırtan portakal paylaşımı

İLİŞKİLİ HABER

Şahan Gökbakar'dan şaşırtan portakal paylaşımı
Minik Ebrar'dan papağana işkence uygulayan Murat'a büyük ders

İLİŞKİLİ HABER

Minik Ebrar'dan papağana işkence uygulayan Murat'a büyük ders
Bedia Akartürk'ün repertuvarında 3 bin türkü bulunuyor

İLİŞKİLİ HABER

Bedia Akartürk'ün repertuvarında 3 bin türkü bulunuyor
Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 2

davut 5 yıl önce

bu milletin geleneklerine yabancı küfürbazın teki

Toplam 5 beğeni

zafer gülten 5 yıl önce

kendi halinde,edepli,aile filmlerinde rol alan değerli bir sanatçı.Allah şifa versin.

Toplam 1 beğeni