Usta sanatçı Hulusi Knetmen vefatının 25. yılında anıldı!

21 Aralık 2018, 16:07
Usta sanatçı Hulusi Knetmen vefatının 25. yılında anıldı!

Yeşilçam'ın efsane isimlerinden biri olan Hulusi Kentmen vefatının 25. yılında Esenler'de düzenlenen bir programla anıldı.

"Türk Sinemasının Komiser Babası: Hulusi Kentmen" adlı programda anılan Hulusi Kentmen'in torunu Melek Kentmen ve Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu katıldı.

Sunuculuğunu Muhammed Emre Yapraklı'nın üstlendiği programda, Yeşilçam'ın ünlü oyuncularından Süleyman Turan ve sinema yazarı Suat Köçer, Kentmen'in Türk Sineması'ndaki yeri ve hayatına dair konuşuldu.

TORUNU KİTABINDA ANLATACAK

Melek Kentmen konuşmasında, torunlarına da çok iyi davrandığını söyleyerek, "Dedem günlük hayatında ropdöşambırını giyer, gazetesini okurdu. Keyfine düşkün, eğlenceli bir insandı. Dedemi daha iyi anlatabilmek amacıyla kendisiyle ilgili bir kitap yazıyorum. Umarım dedemi güzelce anlatabilirim" dedi.

DENİZCİLİKLE SİNEMAYI BİRLİKTE SÜRDÜRDÜ

Yakın zamanda Dostluk Film Festivali'nde onur ödülü alan Yeşilçam'ın ünlü oyuncularından Süleyman Turan, Hulusi Kentmen'le set aralarında yaptıkları sohbetlerin ömür boyu hatırlanacak kadar değerli olduğunu söyleyerek şunları aktardı:
"Onunla sohbet ediyor olmak ayrı bir keyifti. Çok farklı bir adam görmüyordunuz sette çalıştığınız kişiyle sohbet ettiğiniz insan arasında. Hulusi Kentmen, kendine has bir tavrı olan ve toplumun kabul ettiği her şeyi de kendinde barındıran birisiydi. O bir efsaneydi ve uzun zaman hep böyle devam edecek. Hulusi Kentmen aynı zamanda bir denizciydi, oyunculukla arasında çokça fark var ama hayatı boyunca iki mesleği de sürdürmeyi başardı. Askerlikle birlikte yürütecek kadar çok sevmiş olduğu sinemayı, az paralarla zor imkânlarda yaşaması çok kıymetli ve çok değerli.  Sizleri kutlamak lazım, Hulusi Kentmen hep anılmaya layık bir büyüğümüz."

O MESLEKTEN TAŞAN BİR İMGEYDİ

Hulusi Kentmen'in çok değerli bir oyuncu hatta bir imge olduğunun altını çizen sinema yazarı Suat Köçer, "Bazı oyuncular mesleklerini icra ederler ama bazı oyuncular rolleriyle, hayatlarıyla biraz zaman üstü bir sıfat kazanarak meslekten taşarlar. Sadece mesleki bir iş olarak kalmaz onların yaptıkları, artık bir imge olurlar Adile Naşit, Kemal Sunal gibi. Hulusi Kentmen de bu anlamda bir imgeye dönüşmüştür. Seyirciyle kurduğu ilişki çok duygusal ve yakın bir ilişkidir. Ben iki şeye aşık oldum der, biri deniz biri sinemaya. En nihayetinde 500'e yakın filmde yer almak kolay değil, belki de askeri disiplinin getirdiği sorumluluk duygusuyla yapabiliyor" ifadelerine yer verdi.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar