Şener Şen'in doğduğu ev yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya

26 Aralık 2018, 14:05
Şener Şen'in doğduğu ev yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya

Sinema ve televizyon tarihinin usta sanatçısı Şener Şen'in Adana'da doğduğu ev bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehlikesi altında.

Adana’da, marangozluğun ardından oyunculuk yapmaya başlayan ve 1989 yılında hayatını kaybeden Ali Şen’in kendisi gibi oyunculuk yapan oğlu Şener Şen’in  Seyhan ilçesindeki Kuruköprü Mahallesi’nde doğduğu ev yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Osmanlı-Türk mimarisine sahip ve en az 100 yıllık olduğu değerlendirilen ev, Şen Ailesi tarafından satıldıktan sonra iş yeri olarak kullanıldı. Bundan tam 5 yıl önce yangın nedeniyle büyük hasar gören ev hakkında binanın sahibi Ergun Yertutan, koruma kararı nedeniyle düzenleme yapamadıklarını, restorasyon için ise hiçbir kurumun kapılarını çalmadığını dile getirdi.

Kentin tarihi binaları üzerine araştırmalar yapan Nuri Erbaz, marangozluk yapan eniştesi Bekir Sıtkı Erdal ile Ali Şen’in 1930’lu yıllarda arkadaş olduğunu, Ali Şen’in 1940’lı yıllarda açılan Adana Halkevi Tiyatrosu’nun dekorlarını tasarladıktan sonra tiyatroya ilgi duyarak oyunculuk yapmaya başladığını kaydetti. Erbaz, Şener Şen’in de çocukluk dönemini Adana’da geçirdikten sonra, kariyeri için kentten ayrıldığını aktardı. Nuri Erbaz, önemli sanatçılar yetiştiren Adana’daki pek çok tarihi ev gibi, Şener Şen’in doğduğu eve de sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
7 Yorum Var
 • nizamettin 1 yıl önce Şikayet Et
  çok gereksiz bi haber olmuş, satmasaymış o kadar kıymetveriyosa dogdugu eve.
  Cevapla
 • Foçanın Çavuşu 1 yıl önce Şikayet Et
  Devletmi sahip çıkacak adam hayatta kendisi sahip çıksın ne güzel yaaa herifin umrunda deyil devlet sanatçı diye yaptıracak eee sonra adam gelecek orda hava atacak burası benim evimdi falan filan akıllı olun beyler akıllı olallım.
  Cevapla
 • A.A.H.7 1 yıl önce Şikayet Et
  hehe, benim anamin dedesi canakkale Gazisi. bizim köye yol bile yok. ama sinemada cuvallarla para kazanmis paralari ne yapacagini bilmiyenlerin degerlerini korumak icin devlet ödesin. yok böyle bir dünya.
  Cevapla
 • hggull 1 yıl önce Şikayet Et
  Adam ölmüş, ev ölmüş çok mu
  Cevapla
 • musa 1 yıl önce Şikayet Et
  hayatta olan birine "ölmüş" demek?? en hafif tabirle ayıp
 • Meramli 1 yıl önce Şikayet Et
  Kendinin sahip çıkmadığına devlet mi sahip çıksın.
  Cevapla
 • Hüseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  Satmış adam neyine sahip çıkacak?.. Sorsan hatırlamıyordur bile...
Yorumların Tümünü Okuyun