İlk Türk kadın hükümdar 'Tomris Hatun'un hayatını anlatan film geliyor!

24 Ocak 2020, 09:29
İlk Türk kadın hükümdar 'Tomris Hatun'un hayatını anlatan film geliyor!

M.Ö yıllarda yaşayan ve iki büyük krallıkla savaşan tarihe geçmeyi başaran ilk Türk hükümdar kadını Tomris Hatun'un hayatı film oldu. Filmi Kazaklar çekti. Kazakistan yapımı film olan "Tomris" Nisan ayında Türkiye'de vizyona girecek. Filmin Türkçe alt yazı fragmanı yayınlandı.

Saka Türklerinin hükümdarı Tomris Hatun'un hayatını anlatan Kazakistan yapımı filmin fragmanı yayımlandı. M.Ö. 6. yüzyılda yaşayan Türk tarihinin en büyük kadın savaşçısı İskit Türklerinin Başbuğu Tomris Hatun'un hayatı ve mücadeleleri anlatan filmin çekimleri 2017 yılında başlanmıştı. Tarihe ilk Türk kadın hükümdarı olarak adını yazan Tomris Altın Küre Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde yarışma listesine girmeyi başardı. Filmin yönetmenliğini Akan Sataev yaptı. Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in talebiyle çekildi. Film 10 Nisan'da gösterime girecek. 

ilk türk kadın hükümdar

TOMRİS HATUNU OYNAYAN ALMİRA TURSIN KİMDİR?

Baş kahraman olan Tomris'i canlandıran Almira Tursın'ın asıl mesleği psikologtur. 15 bin başvuru arasından seçilen Tursın'ın sert bakışları eski Türk kadınlarını andırdığından Tomris'i oynamaya laik görüldü. Hiç oyunculuk deneyimi olmamasına rağmen başarılı bir iş çıkardı. 

tomris hatunı oynayan kadın kimdir

FİLMİN KONUSU;

 M.Ö 6. yılında kocasının vefatı üzerine tahta geçmek zorunda kalan Tomris Hatun, askeri dehası, kıvrak zekası, taktiksel ve politik becerileriyle dağılmakta olan İskit-Saka İmparatorluğu'nu yeniden Orta Asya'nın hakimi yapmayı hedefler. Ordusuna komutanlık ettiği savaşta, güçlü devletlerden biri olan Pers İmparatorluğu'nu yenerek Türk ve dünya tarihine adını yazdırmayı başarır.

TOMRİS FİLMİNİN FRAGMANI;

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
25 Yorum Var
 • ilanmatik 4 ay önce Şikayet Et
  ilk Türk kadın hükümdar amazon savaşcıları...
  Cevapla
 • Deli Dumrul 4 ay önce Şikayet Et
  ne alaka iyi oku bence
 • Feminland 4 ay önce Şikayet Et
  Biz artık kadın erkek eşitliğini aşarak feminist bir ülke olduk tarihteki amazonların hayatını da biz çekeriz artık?! Maalesef!..
  Cevapla
 • Turuncu 4 ay önce Şikayet Et
  film başrol oyuncusu seçerken neyi göz önünde bulundurmuşlar bakışı ve mizacı sert olsun role uygun olsun , bizde ne var manken olsun popüler olsun yeter
  Cevapla
 • Safa 4 ay önce Şikayet Et
  Daha önce hiç duymadık. Kimmiş bu Tomris hatun.
  Cevapla
 • Hilal 4 ay önce Şikayet Et
  Şaka yapiyorsunuz herhalde...
 • misafir 4 ay önce Şikayet Et
  erhan ...,:-)))))))))))
 • erhan 4 ay önce Şikayet Et
  tarihi filmlerden öğrenirsen duymazsın tabi açta biraz kitap oku.
 • NuR76 4 ay önce Şikayet Et
  Almanyada viziona girecekmi?
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun