Hülya Koçyiğit olaylara sessiz kalmadı:"Tüm dünyada kadına şiddet var"

Yeşilçam'ın usta oyuncusu Hülya Koçyiğit, kadına şiddet konusunda, "Tüm dünyada kadına şiddet var" söylemine sığınılmaması gerektiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi Sinema Sanatçısı Hülya Koçyiğit, kurul üyeleriyle Edirne'de çarpıcı ifadelere yer verdi. Koçyiğit, Edirne'nin son dönemde düzensiz göçmenlerle anıldığını aktardı. Son zamanlarda yaşanan şiddet olaylarına da değindi.

Hülya Koçyiğit

Hülya Koçyiğit

Göçmenlerle alakalı usta oyuncu,"Yunanistan'da darbedilip gönderilen göçmenlerin haberleri yer alıyor. Biz burada onlara vicdanımızla bakıyoruz. Bütün millet olarak, kültürümüze has misafirperverliğimizle, komşumuz açken uyuyamayışımızla bakıyoruz. Vicdanlı insanlarız. Bize sığınan insanlara her zaman yardımcı oluyoruz. Avrupa dediğimiz bize insan hakları dersi vermeye kalkan güya ileri medeniyetler... Ne yazık ki insan haklarına hiç hassasiyet göstermiyorlar. Tam tersi işkence ediyorlar insanoğluna. Dolayısıyla Edirne deyince, sınır kapısı deyince, Meriç Nehri deyince bunlar söz ediliyor. Halbuki biz istiyoruz ki Edirne sahip olduğu değerlerle öne çıksın, var olsun" şeklinde konuştu.

Hülya Koçyiğit haberleri

Hülya Koçyiğit haberleri

Şiddet ile alakalı,"Toplumda kadına, çocuğa ve hayvanlara şiddet var. Dolayısıyla sinema buna tanıklık ediyor. Gerçek hayatta bu varsa sinemanın da konusu oluyor. Sinemaya bunu aktarmak demek durum tespiti yapmak yerine insanları düşündürmektir. Bu alanda yapılan birçok film bizi düşündürüyor. Örneğin çocuk gelinlerle ilgili film unutulmayacak bir filmdi. Kadına şiddet ne yazık ki var ama 'tüm dünyada kadına şiddet var' sözüne sığınmamamız lazım. Bunun bir boyutu da çok şükür Müslümanız. Müslümanız diyorsak kadına çok büyük saygı duymamız gerekiyor çünkü öyle emredildi bize. Tabii bunların filme aktarılıyor olması da özendirici değil, düşündürücüdür" dedi.

BİR YORUM YAPIN 0