Ender Saraç Koronavirüs'e mi yakalandı? Ender Saraç'dan ilk açıklama! Ender Saraç kimdir?

Ünlü doktor Ender Saraç'ın, bir süre önce geldiği Çin'in Wuhan kentinden Koronavirüs kaptığı iddia edilmişti. Saraç ile ilgili açıklamayı, eşi Benan Saraç yapmıştı. Ünlü doktor, Zahide Yetiş ile programında sağlığıyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Saraç, bugün de Neler Oluyor Hayatta programına konuk oldu. Peki Ender Saraç'ın sağlık durumu nasıl? Ender Saraç kimdir? İşte Ender Saraç hakkında merak edilenler.

Ünlü doktor Ender Saraç, sağlık durumu hakkında bir kez daha açıklamada bulundu. Saraç, neden hastaneye gittiği konusuna, 'Benim hastaneye gitme nedenim; Yurtiçi çok fazla seyahat yaptım. Bir yolculuğumda çok kuvvetli üşüttüm. Ondan sonra yurtdışından gelen hastaları da gördüm. Bir kırıklık, bir soğuk algınlığı hissettim. Öksürüğüm, ateşim yoktu. Corona virüs belirtileri yoktu, fakat tedbiren başvurdum hastaneye. Testlerim yapıldı, o zamanlar test sonuçları dört güne çıkıyordu. O süreçte korona olmasanız bile kontrol amaçlı öyleymişsiniz gibi kabul edilip ona göre davranılıyor. Sonuçlar belli olduktan sonra yarım saat içerisinde hastaneden çıktım. Şimdi yeni kitler geldi 4-5 gün beklemeye gerek kalmadı. Benim şikayetim; halsizlik, soğuk algınlığı gibi basit bir şeydi. Şimdi bomba gibiyim.' sözleriyle açıklık getirdi.

ZAHİDE YETİŞ İLE PROGRAMINA KONUK OLDU

Koronavirüs oldu iddiasıyla gündeme gelen ünlü doktor Ender Saraç, Zahide Yetiş ile programına konuk oldu. Saraç, sağlık durumuyla alakalı olarak, 'Sonuç negatif çıktı ama şu an ben de, eşim de risk altındayız. Uyguladığım tıp sistemine bir kez daha inandım. Hastalarıma doğru şeyler önermişim. Ben birebir devletin hastaneseydim. Basınla birebir ilişki kurmadım. O süreci hep eşim yönetti. Basit bir soğuk algınlığıydı aslında. Bolca çinko tüketilmeli. Doktorlar olarak en çok biz risk altındayız. Tüm sağlık çalışanları insan üstü bir performansla çalışıyorlar.'  açıklamasında bulundu.

Saraç, bu dönemde kırmızı pancar, muz, ceviz ve keçiboynuzu tüketilmesi önerisinde bulundu. Ünlü doktor, maskelerin uzun süre kullanılmaması gerektiği önerisinde bulundu. Defne yağı ve karanfil yağının, virüslerin üremesini yavaşlatmak konusunda etkili olduğunu belirtti.

WUHAN KENTİNE GİTMİŞTİ

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yönelik önerilerde bulunan Dr. Ender Saraç, Koronavirüs şüphesiyle karantina altına alındı. Saraç, virüsün görülmeye başladığı Çin'in Wuhan kentinden dönmüştü. Koronavirüs testi yapılan Ender Saraç ile ilgili son durumu, eşi Benan Saraç açıkladı. Saraç, sonuçları açıklanan testin Negatif olduğunu belitti.

Benan Saraç, daha önce katılmış olduğu bir programda Saraç'ın bilgilerinin kamuoyuna paylaşılmasıyla ilgili olarak, "Biliyorsunuz ki, şu anda test sonucu pozitif çıkan hiçbir vakanın şehri bile açıklanmıyor. İnsanlar panik yaşamasınlar diye... Ve hasta mahremiyeti denilen bir şey var. Hukuki olarak bunun takipçisi olacağız. Bu konuda hastane çalışanlarının duyarlı olması gerekirdi. Hem işlerine olan saygıdan hem de hukuki olarak... Maalesef sadece bu konuda çok üzüldüm. Süreci her türlü detayı ile takip ediyoruz." açıklamasında bulunmuştu.

Saraç ayrıca sosyal medya hesabından, "Olmayan bir şeyi varmış gibi gösterip kimseyi strese sokmaya gerek yok. Bir sağlıkçı olarak kendisinin gösterdiği duyarlılığı herkesten bekliyoruz." açıklamasında da bulunmuştu.

ENDER SARAÇ KİMDİR?

1959 yılında İzmir'de dünyaya geldi. Lise eğitimini Bornova Anadolu Lisesi'nde tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde akademik eğitimini gördü. Meslekteki mecburi hizmetini Erzurum'un İspir ilçesinde tamamladı.

Askerlik görevini tabip asteğmen rütbesiyle Çorlu'da Alay Tabibi olarak gerçekleştirdi. Askerlik görevini tamamladıktan sonra İzmir'e gitti ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Aile Hekimliği üzerine ihtisasını yaptı.1989 yılından 1995'e kadar  İsviçre, Hollanda, Hindistan ve Almanya'da Hindu tıp bilimi konularında eğitimini tamamladı. 1990 yılında İzmir'den İstanbul'a geldi ve buradaki ilk yıllarında Nükhet Duru ile birlikte UNİFORM Sağlık ve Estetik Merkezi'nde çalıştı.

1994 yılında Türkiye'nin ilk Doğal Tıp ve Estetik Merkezi'ni "HAY SAĞLIK Merkezi" adıyla kurdu. Bununla birlikte Türkiye'nin ilk Doğal Arınma Merkezi de olan Doğa Arınma Merkezi'nin de kurucuları arasında yer aldı. Ayrıca Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı bir Akupunktur sertifikası vardır.

Televizyonda da yayınlar yapan Ender Saraç, Show TV'de kendi adıyla Sağlıklı Günler, CNN Türk, TRT 1, TRT İnt ve Atv gibi kanallarda da toplum sağlığını ilgilendiren yayınlar yaptı. Posta Gazetesi'nde ise sağlık alanında yazılar yazdı. İngilizce ve Fransızca bilen Saraç'ın Özcan ve Mikail adında iki oğlu bulunmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0