Kıvanç Tatlıtuğ'un vergi davasında yeni gelişme

24 Eylül 2020, 16:27
Kıvanç Tatlıtuğ'un vergi davasında yeni gelişme

Oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ'un Vergi Usül Kanunu'na muhalefetten yargılandığı davanın yeni duruşması bugün yapıldı. Avukatının temsil ettiği Tatlıtuğ hakkında 6 yıldan 10 yıla kadar hapis isteniyor.

Kıvanç Tatlıtuğ hakkında, sahibi olduğu şirketi aracılığıyla 2012 ve 2013 senelerine ait sahte faturaları ticari kayıtlara işleyerek  vergi zararına neden olma suçundan dava açılmıştı. O davanın mahkemesi görülmeye devam ediliyor. Mahkeme dosyayı bilirkişiye yollamaya karar verdi.

İstanbul Anadolu 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya sanık Kıvanç Tatlıtuğ katılım göstermedi. Tatlıtuğ’u avukatı Bumin Doğruöz temsil etti. Tatlıtuğ’un avukatı Doğruöz, bir önceki celsede müvekkilin babası Erdem Tatlıtuğ’un tanık olarak dinlenmesi kararı alındığını hatırlattı. Ve Tatlıtuğ'un vergi müfettişleri tarafından ifadesinin alındığını, bu sebeple tanık olarak dinlenmesinden vazgeçilmesini talep etti.

Bu talebi kabul eden mahkeme, atılı suçla ilgili rapor hazırlanması amacıyla dosyanın bilirkişiye yollanmasına karar verdi.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Tatlıtuğ'un sahibi olduğu gösterilen Bağımsız Manken ve Modellerin Faaliyetleri adlı şirketin, 2012 ve 2013 senelerine ait vergi dönemine ilişkin incelemelerde, hiçbir ticari faaliyette bulunmadan faaliyette bulunmuş gibi göstererek bazı danışmanlık şirketleri tarafından düzenlenen sahte faturaları kendi şirket defter ve kayıtlarına işlediği iddia ediliyor.

Ünlü ismin, gerçek bir ticari faaliyette bulunmamasına rağmen, sahte fatura ve irsaliyeleri kullanarak vergi zararına neden olduğu savunuldu. Oyuncunun "Vergi Usul Kanunu’na" muhalefet suçundan dolayı 6 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar