Geçtiğimiz sene hayatını kaybeden Huysuz Virjin karakterinin unutulmaz başkahramanı Seyfi Dursunoğlu mal varlığının büyük bir bölümünü Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne (ÇYDD) bırakmıştı. Dursunoğlu’nun mirasına ilişkin açılan davada sanatçının sağlık raporu istendi. ÇYDD'den konuyla ilgili, "Kesinleşen bir şey yok" açıklaması geldi

Huysuz Virjin karakteriyle tanınan 87 yaşındaki Seyfi Dursunoğlu geçen sene temmuz ayında hayatını kaybetmişti. Vefatından yıllar önce vasiyetnamesini hazırlatan sanatçı, Üsküdar’daki eviyle bankadaki yüklü miktarda birikimini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne (ÇYDD) bıraktı. Dursunoğlu’nun vefatının ardından vasiyetini yasal mirasçılarından çoğu onayladı. Ancak yeğenlerinden Evren Saydan ve Erhan Saydan itiraz ederek dava açtı.

seyfi dursunoğlu akıl raporu

Hürriyet'in haberine göre; Bunun üzerine ÇYDD de tereke tespit davası açmıştı. Sanatçının noterde vasiyetname hazırlattığı sırada yanında olan 60 yıllık dostu Garabet Baltaoğlu davada tanık olarak yer aldı. Ancak yeğenler, Baltaoğlu'nun akli dengesinin yerinde olup olmadığının araştırılmasını talep etti. Son duruşmada mahkeme, Baltaoğlu'nun o dönem kullandığı ilaçların ve hastane kayıtlarının incelenmesi için dosyayı Adli Tıp Kurumu'na gönderdi.

seyfi dursunoğlu vasiyet

ÇYDD: KESİNLEŞEN BİR ŞEY YOK

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nden yapılan açıklamada ise, iddiaların gerçek dışı olduğu belirtildi. ÇYDD görevlileri tarafından, "Kesinleşen bir şey yok, dava hala sürüyor" denildi.

Garabet Baltaoğlu, "akli dengesinin yerinde olmadığını" iddia eden iki yeğene tepki gösterdi: "Hiç görmediğim, tanımadığım insanlar benim için nasıl bunu söyleyebilir? Ben hayatımda ilaç kullanmadım. Bir tek Aspirin alırım, bir de ayağım için mantar ilacı kullanmıştım, o kadar. Kalp, tansiyon, şeker yok çok şükür. 75 yaşındayım diye bunamak zorunda mıyım? Ben hazırım heyete çıkmaya. Yeter ki bu iş bir an evvel bitsin, Seyfi Bey'in vasiyeti yerine getirilsin." dedi.

ÇYDD avukatı Sedat Durna, Dursunoğlu’nun vasiyetinin, sağlık raporu alınarak noterde yapıldığını belirterek, “Geçen duruşmada Garabet Bey, tanık olarak dinlendi. Kendisi 76 yaşında ve sağlığı gayet yerinde. Zaten kendisi vasiyetnameden bir yıl sonra evlat edinmiş ve tüm sağlık raporunu eksiksiz o dönemde almış" dedi.

Mahkeme'nin Garabet Baltaoğlu'nun kullandığı ilaç ve tedavi listesini istediğini belirten avukat Durna, "Kararın 15 Eylül’deki duruşmada çıkmasını bekliyoruz" diye konuştu.

"CENAZEMİ BİLE KALDIRMAZLAR"

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne evi ve bankadaki parasını bağışlayan, şahsi eşyalarını yeğeni Güliz Buyrukbilen’e bırakan Seyfi Dursunoğlu, vefatından önce Hürriyet’e verdiği röportajda vasiyetiyle ilgili şunları söylemişti:

“Doktora gittim, akli dengemin yerinde olduğuna dair rapor çıkardım. Noter huzurunda da vasiyetimi yaptım. Yeğenlerim var, hem de 9 tane. ‘Onu ben alayım, bunu sen al’ diye birbirlerine gireceklerine en iyisi hepsini derneğe bağışlamak. Zaten cenazemi bile kaldıramazlar.”

NE OLMUŞTU?

Seyfi Dursunoğlu, vasiyeti üzerine Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne evi, bahçesi ve bankalarda bulunan parası dahil toplamda 15 milyon TL'ye yakın bir meblağ bağışlamıştı. Ünlü sanatçı, yeğeni Güliz Buyrukbilen'e ise evinde yer alan şahsi eşyalarını miras bırakırken yardımcısı Ümit Yazıcı'ya kullandığı Land Rover marka cipini vasiyet etti. 'Üçü Bir Yerde' programında Özgür Aras, usta sanatçının yeğenlerinin derneğe bağışlanacak olan mirasa karşı çıktığını öne sürdü. Aras, yeğenlerinin derneğe verilecek olan paradan pay istediğini iddia etti. Olayın mahkemeye intikal ettiğini belirten Aras, Huysuz Virjin'in buna rızası olup olmadığıyla ilgili şahitlerin dinleneceğini söyledi.

Seyfi Dursunoğlu’nun mirasının henüz derneğe geçmediğini de belirten Durna, şöyle konuşmuştu: “Vasiyet kanuni olarak derneğe geçmedi. Yeğenleri 10’da 1 oranında pay istiyor. Ancak rahmetli Seyfi Bey’in ‘Yeğenlerim cenazemi bile kaldıramaz, bir şey verilmesin’ şeklinde açıklamaları var. Sanırım onlar ‘Bu dava uzun sürer, biz de ÇYDD ile masaya oturur bir şeyler alırız’ diye düşünüyor. Ama ellerinde somut bir iptal nedeni yok. Zaten biz de dernek olarak öyle bir şey yaparsak, Seyfi Dursunoğlu’na ihanet emiş oluruz. Bu süreç belki hukuki olarak 4-5 yıl devam eder ama yeğenlerinin bir hak durumu olamaz.”

Seyfi Dursunoğlu’nun avukat olan yeğeni Gizem Özköseoğlu, sanatçının cenaze töreninde vasiyetiyle ilgili şöyle demişti: “Biz ailesi olarak tüm dileklerini yerine getireceğiz. Vasiyetine karşı herhangi bir itirazda bulunmayacağız. Bize herhangi bir şey bırakmaması bizi üzmedi, dayımız doğrusunu yaptı. Aile olarak onunla gurur duyuyoruz.”

Derneğin açıklaması sonrasında Saydan kardeşlerin avukatı Alper Çalkavur, 'Dernek yöneticileri mirasa hemen kavuşmak için kamuoyunu yanlış yönlendiriyor. Müvekkillerim Dursunoğlu'nun iradesi sakatlanarak vasiyetname işlemlerini gerçekleştirdiğine inanıyor.' açıklamasında bulundu.

İLİŞKİLİ HABER

Süt Kardeşler filminin Afife'si bakın kim çıktı!

İLİŞKİLİ HABER

Cevabı sorunun içindeydi! Milyoner'de coğrafya bilgisini zorlayacak soru

İLİŞKİLİ HABER

Ünlü sanatçı İbrahim Erkal'ın belgeselinin gala gecesinde annesine büyük ayıp!

İLİŞKİLİ HABER

Manken Tuğba Altıntop'un zor anları! Podyumda yere kapaklandı!

İLİŞKİLİ HABER

Burak Özçivit ve Fahriye Evcen'in zor anları!

BİR YORUM YAPIN 31

MLYM 8 ay önce

Paraları ÇYDD yesin sen toprak altında hesabını ver, olacak iş mi.

Toplam 2 beğeni

Ali 8 ay önce

Bir kuran kursuna verseydi arkasından duva eden olurdu. Şimdi küfür ediyorlar bizi ne hale soktun diye. İşte boş yaşam boş işler hayat o kadar acı

Toplam 8 beğeni

Neriman baysan 8 ay önce

Hala aynı kafada mısın, erkek çpcuklar bile tecavüz mağduru olmadımı, açıklama bi kereden birşey olmaz

Toplam 0 beğeni

Resul YANIK 8 ay önce

Uygun bir yere bağışlamış ne yani kalkıp Mehmetcik vakfına ve ya camiye bağışlaması düşünülemezdi yaşantısının gereğini yapmıştır ışıklar içinde uyusun

Toplam 6 beğeni

Anlamadan 5 ay önce

Adam ironi yapmış, anlamayan cahil de ona hakaret ediyor. Huysuz Virjin herhalde gelirini Mehmetçik Vakfı'na bağışıklamazdı. LGBT i destekçisine bağışlamalıydı. Mehmetçik Vakfı bizim, onlarınki Türkan Saylan vakıfları...

Toplam 0 beğeni

Biz bize yeteriz 8 ay önce

Seni koruyan Mehmetçik hain köpek

Toplam 0 beğeni

uzunoğlu 8 ay önce

lgbt ye bıraksaydı bari

AbdülhamiD 9 ay önce

ÇYDD KURUCUSUNUN BAŞI TÜRKAN SAYLAN'IN ŞU SÖZLERİ GÖZLERİMİN ÖNÜNE GELİYOR. KIZ VE ERKEK ÇOCUKLARIMIZIN MASA ÜZERİNDE NAMAZ YERİNE BALE YAPMALARINI İSTİYORUM, BAŞKA BİR CÜMLESİNDE İSE; BAŞ ÖRTÜSÜ BİR DİSİPLİN SORUNUDUR, İKTİDAR BİZİM ONAYLAMADIĞIMIZI YAPAMAZ DİYEBİLECEK KADAR İLERİ GİDEN BİRİNİN KURUMUNA YAPILAN BAĞIŞI SİZLERİN TAKDİRİNE SUNUYORUM. LÜTFEN SİZDE ARAŞTIRIP , ÇEVRENİZE DURUMU ANLATIN. Saygı ve selamlarımla HAYIRLI CUMALAR...

Toplam 35 beğeni

çetin 8 ay önce

yav yuru git

Toplam 0 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun