Boşanan annenin hukuk mücadelesi karara bağlandı!

03 Mart 2021, 13:10
Boşanan annenin hukuk mücadelesi karara bağlandı!

Bursa'da Belgin Ürkel, boşandığı eşinden olan oğlunun adı ve soyadını değiştirmek için dava açtı, Ürkel hukuk mücadelesini 12 yıl sonra kazandı. Belgin Ürkel oğluna kendi soyadını verip, Özgür olan adını da 'Yağız' olarak değiştirdi.

Bursa'da yaşayan Belgin Ürkel, 2006 yılında, 3 aylık hamileyken boşanma kararı aldı. Açtığı boşanma davası, 3 yıl sonra, yani 2009 yılında sonuçlanan Belgin Ürkel, o tarihte 3 yaşında olan oğlu Özgür’ün velayetini de aldı. Oğluyla, birlikte yaşamaya başlayan Belgin Ürkel, aynı yıl çocuğunun ‘Özgür' olan adını ‘Yağız’, soyadını da ‘Ürkel’ olarak değiştirmek için Aile Mahkemesi'ne başvurdu. Ancak oğlu henüz 3 yaşındayken açtığı dava, mahkeme tarafından kabul edilmedi.

OĞLUNUN 15 YAŞINDA AD VE SOYADINI DEĞİŞTİRDİ

Belgin Ürkel, oğlu 15 yaşına geldiğinde avukatı Batuhan Arısoy aracılığıyla Bursa 5'inci Aile Mahkemesi'ne 2’nci defa başvurdu. Avukat Batuhan Arısoy mahkemeye sunduğu dilekçesinde; lisanslı su topu sporcusu olan çocuğun anneyle soyadı farklılığı nedeniyle arkadaşları arasında sorun yaşadığını, bu sebeple psikolojisinin bozulduğunu ileri sürdü. Mahkeme, annenin talebini yerinde bularak, değişikliğin çocuğun psikolojisine olumlu etki yapacağına karar verdi. Karar doğrultusunda çocuğun babası tarafından verilen 'Özgür' adı Yağız olarak değiştirildi. Ayrıca çocuğa annesinin soyadı verildi.

Kıvanç Tatlıtuğ’un kimsenin bilmediği mızıka performansı İLİŞKİLİ HABERKıvanç Tatlıtuğ’un kimsenin bilmediği mızıka performansı

ÇOCUĞUMUN ANNESİ OLDUĞUMU İSPATLIYORDUM’

Karardan duyduğu memnuniyeti dile getiren anne Belgin Ürkel, "Daha önce de ismini değişmek istedim ama dava olumsuz sonuçlandı. Herhangi bir emsal dava da yoktu. Üzerinden biraz zaman geçti. Oğlum ilkokulda bir sıkıntı yaşamadı. Daha sonra ortaokula başladığı zaman bir gün ağlayarak eve geldi. 'Bana kimse Yağız demiyor, Özgür diye hitap ediyor' dedi. Bu duruma çok üzülmüştü. Yağız'ın biraz büyümesini bekledim. İsim ve soy isim değiştireceğimiz için oğlumun da karar vermesini istedim. Daha sonra avukatla görüşüp dava sürecini başlattık. Karşı taraf itiraz etmedi. O açıdan avantajımız oldu. Oğlum lisanslı su topu oyuncusu. Orada da adı ve soyadı farklılığından dolayı sıkıntı yaşıyordu. Resmi dairelerde de sorun yaşıyorduk. Gerekçeli kararla birlikte dava sonuçlandı. Oğlum da karardan memnun. Böyle düşüncesi olan insanlar, soyadı değişikliği yapmak isterlerse aynı yolu izleyebilirler. Her isteyen anne, dayatma olmadan kendi soyadını çocuğuna verebilmeli” dedi.

'BOŞANMA PSİKOLOJİSİNİ TEKRAR YAŞATIYOR'

Avukat Arısoy da anneyle yaşayan bir çocuğun soyadının farklı olmasının ailenin boşandığı hissini çocukta tazelediğini belirtti. Avukat Arısoy, "Boşanmalarda en büyük psikolojik tahribatı alanlar çocuklardır. Bir de annesi ile soy isminin farklı olması, okula ya da hastaneye kayıt yaptırırken veya rezervasyonlarda sürekli annesinin boşandığı etiketini yapıştırıyor. Çocuk her defasında aynı psikolojik travmayı yaşıyor. Mahkeme gerekçelerimizi kabul edip, çocuğun hem adını hem de soyadını değiştirdi. Bu şekilde boşanan bütün annelerin çocuklarına soyadını verebilmeleri için dava yolu açılmış bulunuyor. Karar bizim için emsal teşkil ediyor. Burada önemli olan çocuğun psikolojisi. Çocuğun üstün yararına olabilecek her durumun aile mahkemelerince değerlendirilmesi gerekiyor. Bu soy isim değişikliği bizim davamızda çocuğun, yararına oluyordu. Bunun için mahkeme böyle bir karar verdi. Karardan aile de çok mutlu oldu" ifadelerini kullandı.

‘MAHKEMEDEN EMSAL KARAR ÇIKTI’

Açtıkları dava sonucunda mahkemeden emsal bir karar çıkardıklarını belirten Avukat Batuhan Arısoy, "Çocuğun anneye verilmesinin nedeni, bakım yükünün ağır olması, anneye muhtaç olması. Genelde çocuğun velayeti anneye verilir. Medeni kanunumuza göre boşanan ailelerde çocuklar babanın soyadını taşımak zorundadır. Boşanma davası sonucunda genellikle velayet annelerde kalıyor; ancak her konuda soyadı farklılığından dolayı kadınlar çocuklarının annesi olduğunu ispatlamak zorunda kalıyor. Bu bir külfet. Çocuk da okulda hem arkadaşlarına hem çevresine bunu açıklarken zorlanıyor. Bu sebeplerden ötürü Bursa 5'inci Aile Mahkemesi'ne başvurduk ve gerekçemiz haklı bulundu" diye bilgi verdi.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
7 Yorum Var
 • E. B. 2 ay önce Şikayet Et
  Bu kadın yüzünden bir baba çocuğunu bir daha asla görmek istemezse bunun sebebi annesinin bu tutumudur. bir babayım ve evladıma böyle bir muamele yapılsa bunu asla kaldıramam affedemem
  Cevapla
 • adana 2 ay önce Şikayet Et
  şu insanlar ne diye boş beleş işlerle uğraşır dünyanın neresinde soy ana üzerinden gidiyor şu mahkemelerde düzeni mi sağlıyor düzen mi bozuyor şimdi bu kararı veren hakim başı ğöğemi erdi pisikolojiymiş insanlar ne ara bu kadar zayıf oldu kardeş olup soyismi tutmayanları napak şimdi
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Bu Erkeklerin çektiği çile ney böyle Boşanır sın mahkeme kadını haklı bulur malın varsa yarısını verirsin maddi ve manevi tazminat ödersin çocuklar anneye verilir çocuklara nafaka ödersin ayrıldığın kişi sayende emekli olur ömür boyu nafaka ödersin çocuklar sana karşı düşmanca yetiştirilir git adını değiştir git soy adını değiştir Erkeklerin çektiği bu çile ne zaman bitecek eşitlik nerede kaldı o zamanı ondan sonra cinnet geçirmemek eldemi
  Cevapla
 • 3366 2 ay önce Şikayet Et
  e peki o zaman çocuğun baba ile hiçbir bağı da kalmamış oluyor ama iş nafakaya gelince o yükümlülük neden ortadan kalkmıyor. babanın soyadı bile değişiyor ancak baba nafaka ödemeye neden devam ediyor.
  Cevapla
 • Gelde inan 2 ay önce Şikayet Et
  İstemediğin bir insanın çocuğunu 3 aylık hamileyken niye doğurursun?
  Cevapla
 • Cen 2 ay önce Şikayet Et
  Doğru olanı yapmış eğer çocuğu aldırsaydı alenen cinayet işlemiş olurdu
Yorumların Tümünü Okuyun