İstek parça nedeniyle katledilen Onur Şener cinayetinde karar çıktı! "Varoş" indirimi yapıldı

Geçtiğimiz ekim ayında 5 kişi Ankara'da gittikleri bir eğlence mekanında istekte bulundukları parçayı bilmediği gerekçesiyle tartıştıkları müzisyen Onur Şener'i döverek öldürmüştü. Boğazı cam bardakla kesilerek öldürülen Şener'in canice katledildiği olayın ardından davada kararlar açıklandı.

Ankara'da Çankaya ilçesinin Çayyolu semtindeki bir eğlence mekanında sahne alan müzisyen Onur Şener, istekte bulunan şarkının sözlerin bilmediği için 5 kişi tarafından saldırıya uğramıştı. İlk olarak sözlü başlayan tartışmanın büyümesiyle 5 kişi ellerindeki cam şişelerle Şener'i darp etti. Olayı gören vatandaşların ihbarı üzerine gelen polis ekipleri kavgayı ayırmayı başarsa da boğazına cam parçaları giren müzisyen, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 

Onur Şener

Onur Şener

Şener'in kırık cam bardakla boynundan yaralanarak öldürülmesine ilişkin 5 sanığın İstinaf Mahkemesinde yargılandığı davada karar çıktı. Yerel mahkemece İlker Karakaş'a verilen 25 yıl ceza onandı ve aynı cezaya çarptırılan Ali Gündüz için indirip yapılarak 12 yıl hapis cezası verilirken, delil yetersizliğinden beraat kararı verilen Semih Soyalp'e verilen hüküm kaldırılarak, 'kasten yaralama sonucu ölüme neden olma' suçundan 10 yıl hapis cezası verildi. Gözde Gündüz ve Jale Erbek'in beraat kararları da hukuka uygun bulundu.

"VAROŞLAR" YAKIŞTIRMASI NEDENİYLE İNDİRİM

Gerekçeli kararda maktul Onur Şener'in "varoşlar" yakıştırması göz önünde bulundurularak sanık Semih Soyalp'e verilen cezada haksız tahrik indirimi yaparken, olayın aydınlatmasına katkıda bulunduğu, yargılama sırasındaki tutum ve davranışları nedeniyle iyi hal indirim yaparak, 10 yıl hapis cezası ve sanığın tutuklanmasına karar verildiği bildirildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Onur Şener'i anmak ve hatırasını yaşatmak için Çankaya'da bir yıl önce öldürüldüğü eğlence mekanının önünde bir anma töreni düzenlendi. Şener'in ailesi ve yakınlarının katılım sağladığı törende gazetecilere açıklama yapan ailenin avukatı Meltem Banko, şöyle konuştu:

"Onur'umuz 5 şahsın müşterek fail olarak hareket etmesi suretiyle bir yıl önce bugün, sadece istedikleri şarkıyı çalmadığı için canavarca hisle ve eziyet çektirilerek tam burada vahşice katledilmiştir. Onur Şener, sanatını icra ettiği mekanın önünde bir grup fail tarafından yaşamından, enstrümanlarından ve daha önemlisi biricik kızından koparılmıştır. Bizim bundan sonraki gayemiz, bu ateşin kıvılcımlarının başka masum çocukları üzmesinin, tek gayesi iyilik olanların böylesine vahşi olaylarla hayattan koparılmasının önüne geçmeye çalışmaktır. Heyet tarafından verilen cezanın, toplumun adalete olan inancına ve cezanın caydırıcılık amacının yerine getirilmesine hizmet etmediğini düşünmekteyiz. Biz, faillerin hak ettikleri cezayı alması ve bu davanın adaletle sonuçlanması için sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğiz."

Onur Şener anma töreni

Onur Şener anma töreni

"YÜKSEK MAHKEME'NİN VERİLEN CEZAYI BOZACAĞINA İNANCIM SONSUZ"

Onur Şener'in babası Erhan Şener ise mücadelelerinin devam edeceğini, aile olarak verilen cezadan memnun olmadıklarını vurgulayarak "Yüksek Mahkeme'nin, verilen cezayı bozacağına ve tüm iştirak halinde müşterek faillerin hepsinin aynı cezaya çarptırılacağına inancım sonsuzdur" dedi. 

Onur Şener anma töreninden kareler

Onur Şener anma töreninden kareler

"HER YERDE ONU GÖRÜYORUM"

Anne Leyla Pınar Şener ise Şener'in hayatını kaybetmesinden sonra eğlence mekanının önüne ilk kez geldiğini söyleyerek, "Her yerde onu görüyorum. Benim aklım almıyor, nasıl kıyılır bir insana? 33 tane darbeyi benim oğluma nasıl vurdunuz cam kırıklarıyla? Hiçbir şey olmamış gibi ikisi içeride kaldı. Ağırlaştırılmış müebbet olan insanlar bunlar, iyi halden indirim aldı ve 25 yıla düştü. Öbür 3 kişi serbest bırakıldı. Kabul edemiyorum. Bunun için mücadelemizi sonuna kadar vermek istiyorum" ifadelerini kullandı.

Onur Şener anma töreni

Onur Şener anma töreni

MAHKEMEDE KARAR AÇIKLANDI

Aylardır süregelen 'istek parça vahşetinde' mahkeme gerekçeli kararını açıkladı. Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada çıkan kararla beraber İlker Karakaş ve Ali Gündüz'e 'kasten öldürme' suçundan takdir indirimi uygulanarak 25'er yıl hapis cezası verilmiş ve diğer tutuklu sanık Semih Soyalp ile tutuksuz sanıklar Jale Erberk ve Gözde Gündüz'ün ise delil yetersizliğinden beraatına karar verilmişti. Ancak Mahkeme Başkanı Mehmet Ali Karaseyfioğlu, tutuklu sanık Semih Soyalp'in beraat kararına muhalefet ederek karşı oy kullanma kararı aldı.

"3 KİŞİ DİRENCİNİ KIRABİLİR"

Karaseyfioğlu, Onur Şener'in kafa, ağız, boyun ve sol ön koldan derin keskin cisim yarası, sol göz, alın, yüz, yanak, çene, karın, kollar ve bacak kısımlarında çok sayıda ekimoz ve çok sayıda kesi, lezyonlar ve sıyrık şeklinde yaralar olduğunu ifade etti. Şener'in adli tıp raporu doğrultusundaki kilosu, fiziksel yapısı ile iri yapılı ve cüsseli biri olduğuna dikkat çeken Karaseyfioğlu, 1 veya 2 sanığın direncini kıramayacağını ancak 3 sanığın eylem birlikteliği içinde hareket etmesi halinde Onur Şener'in direncini kırmalarının mümkün olacağını belirtti. 3 sanığın ellerinde kesici cisim yaralarının bulunduğu, böylece ellerinde cam bardak gibi kesici cismin bulunduğunun maddi delillerle sabit olduğu, Şener ile çok şiddetli ve yoğun bir şekilde kavgaya tutuşup, birlikte hareket ederek, birbirlerinin eylemlerini kolaylaştırdıklarına dikkat çekildi. Tüm bu bilgiler çerçevesinde Semih Soyalp'in de 'kasten öldürme' suçundan cezalandırılması istendi.

Onur Şener

Onur Şener

SON SAVUNMALARINI YAPTILAR

Yaşanan korkunç olayın ardından mahkeme kararını açıkladı. Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar İlker Karakaş, Ali Gündüz ve Semih Soyalp ile tutuksuz sanıklar Gözde Gündüz, Jale Erberk ve taraf avukatları katılım sağladı. Duruşmayı Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ve bazı milletvekilleri de yakından takip etti. Mahkeme Heyeti Başkanı, bir önceki celse savcılığın esasa ilişkin mütalaasını sunduğunu hatırlatarak sanıklara son savunmalarını yapmalarını belirtti. 

"ONUR ŞENER BENİ AŞAĞILADI, İTEKLEDİ"

Tutuksuz sanık Gözde Gündüz, olay gecesi iki defa Şener'in fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığını, maktulün kendisine ve arkadaşlarına küfür ettiğini ileri sürerek "Onur Şener bize karşı küfretti, aşağıladı, beni itekledi. Ben kendisini durdurmaya çalıştım ama ayıramadım. Eşim ayırmaya çalıştı, şiddet gördü. Eşim düştükten sonra ben de düştüm, kalktık sonra eşimin yanına gidip onunla ilgilendim." ifadelerini kullandı. Olayın aydınlanması için 9 aydır mücadele ettiklerini dile getiren Gündüz, eşi ve kendisi hakkında beraat kararı verilmesini istedi.

"ONUR'LA GÖZ GÖZE BİLE GELMEDİM"

Tutuklu sanık Semih Soyalp, esas hakkındaki savunmasına Şener'in ailesi ve yakınlarına başsağlığı diledi ve şöyle konuştu:

"Onur Şener'in gelip İlker'e saldıracağını, İlker'in de gelip bardakla vuracağını ben öngöremedim. O anda bile içeriye girmeye çalıştım. Onur'a kötü bir şey yapmayı düşünmedim, bardak gelmesin diye araya elimi koydum, elim yaralandı. Benim Onur'a onun da bana yönelik müdahalesi olmadı. Göz göze bile gelmedik. İlker'i gördüm. İlker üzerine atladı. Olay bitti, 112'yi aradım. Elimden geleni yaptım. Ne yazık ki böyle kötü bir şey olması beni çok üzüyor. Çok üzgün olduğumu ifade etmek istiyorum. Suçum, günahım yok. Beraatımı ve tahliyemi istiyorum."

"GÖZÜ DÖNMÜŞ BİR ŞEKİLDE BİZE SALDIRDI"

Tutuklu sanık İlker Karakaş da olayın ardından çok düşündüğünü, yaşananları çok yönlü değerlendirdiğini vurgulayarak "Onur'un yaptığı 'erkekler dışarı çıksın' anonsundan habersizdim. Sahne önüne geldim, şarkı söyledim. O bana küfretti. Onur'un daha sahnenin önünde neden küfür ettiğini anlamadım. Aslında çok basit bir konu. Anons yapılmış da biz çıkmamışız. Sahnenin önünde 3 küfürlü laf var. Laf arasında 'erkekler dışarı çıkın' deseydi ben konuyu anlar, problemi çözerdim. 5 dakika içinde sarmaş dolaş olurduk. Onur'un problemi bilmiyorum. Ona rağmen dışarı çıktık. Onur'a yönelik pasif bir direniş göstermedim. Sahnede öfkesini gördüm. Benim anlamadığım, biz dışarı çıktık, sen dışarı çıkıyorsun, geri dönüp bize saldırıyorsun. Kadınlara saldırması, ben buna hala anlam veremiyorum. Onur 2 metre, gözü dönmüş şekilde üzerimize saldırıyor. Bize saldıran bir adam vardı. Böyle bir adam üstünüze saldırınca elinizde ne varsa onunla kendinizi korumaya çalışıyorsunuz. Uzaklaşabildiğim kadar uzaklaştım. Onur'un bize saldırması hiç öngöremediğim bir şeydi." dedi.

"ÇOK MAĞDUR EDİLDİK"

Tutuklu Ali Gündüz ise "Onur Şener'le hiçbir temasım yok. İçkimizi alıp dışarı çıktık. İçerde 20'den fazla tanık var. Eldeki yara bir şeyi ifade etmiyor. Elimdeki kesi yere düşmemden kaynaklandı. Ben masumum. Onur Şener gelirken eşim Gözde'yi itekledi. Onur, İlker'e yumruk savurdu. İlker sonrasında bira bardağını Onur'un kafasına vurdu, üst kısmında dağıldı. Ondan sonra eşim arada kalınca eşimi arkama almaya çalıştım. İlker ile Onur arasında arbede başladı. İki tarafı da ayırmaya çalıştım. Araya girmeye çalıştım. Benim gördüğüm İlker bardağı vurdu, bardağı vurduktan sonra ikisi birbirine girdi. Semih de içindeydi. Ben o esnada eşime odaklandım. Semih bir şey yaptı diyemem, ben sadece İlker'in vurduğunu gördüm. Olayda elimde bir bardak yoktu. Onur'u tanımıyorum. Suç kaydı var, darp olayları var. Ben masumum. Bugün bunun anlaşıldığını düşünüyorum. 8 aydır cezaevindeyim. Çok mağdur edildik. Beraat ve tahliyemi istiyorum." diyerek kendisini savundu.

"ONUR ŞENER BANA KÜFÜR ETTİ"

Tutuklu sanıklar İlker Karakuş, Ali Gündüz ve Semih Soyalp ile tutuksuz sanıklar Gözde Gündüz, Jale Erberk ve avukatları Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya katıldı. Savunmasını yapan İlker Karakaş, şu ifadeleri kullandı:

"İçeride sevdiğim bir şarkı çalıyordu, sözleri yoktu ben de karaoke yapıldığını düşünerek sahneye gittim. Onur Şener bana şarkı söylemeyeceksen diyerek küfür etti. Ben de sahneden inerek arkadaşlarımın yanına gittim. Bu sırada şef garsona durumu anlattık. Garson bizden özür dileyerek dışarıda devam edebileceğimiz söyledi"

Dışarı çıktıktan hemen sonra Şener'in arkalarından geldiğini dile getiren Karakaş "Bize bağırmaya başladı. Şener'in psikolojisinin bozuk olduğunu anladım ve uzak durdum. Dışarı çıktı üzerime saldırmaya devam etti. Onu durdurmam gerekiyordu, ben de elimdeki bardağı Şener'e fırlattım. Kırık bardakla vurmadım" ifadelerini kullandı.

"ONUR ŞENER EŞİMİ İTEKLEDİ"

Korkunç olayın yaşandığı mekana sürekli gittiklerini dile getiren Ali Gündüz ise, savunmasında şu ifadelere yer verdi:

"Onur Şener eşimi itekledi bu sırada İlker araya girdi. Ya psikolojisi bozuktu ya da madde teshiri altındaydı. İlker'e yumruk salladı, İlker de bira bardağını attı. Şener de tutup beni yere fırlattı. Yüz üstü düştüm omzum kırıldı ve yerdeki kırık cam bardakları elimi kesti. Ben yerdeyken arbede devam ediyordu. Kim kime vurdu fark etmedim. Bir süre sonra ambulans geldi. Gazi Hastanesi'ne gittik. Ameliyat oldum. Onur'un öldüğünü orada öğrendim. Ben 11 yıllık devlet memuruyum, alkollü mekanlarda kimseyle tartışmam. Olaya dahil olmadım. Tahliyemi talep ediyorum"

Onur Şener davasında yeni gelişme

Onur Şener davasında yeni gelişme

Avukat beyanlarının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar İlker Karakaş ve Ali Gündüz'e "kasten öldürme" suçundan ilk olarak müebbet hapis cezası verdi ardından sanıklara verilen cezada takdir indirimi uygulayarak cezalarını 25'er yıla düşürdü. Mahkeme, sanıklar Semih Soyalp, Gözde Gündüz ve Jale Erberk'in de üzerlerine atılı tüm suçlardan beraat edilmesine hükmetti.

Onur Şener davasında gelişme

Onur Şener davasında gelişme

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI İSTENMİŞTİ!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma önceki gün tamamlandı. Ankara 31'nci Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede yer alan Adli Tıp Kurumu raporuna göre birlikte hareket ettikleri ve hiçbir acıma duygusu barındırmadan bardak kırığıyla eylemi gerçekleştirdikleri belirtilen İlker Karakaş, Ali Gündüz, Semih Soyalp, Jale E. ve Gözde G. hakkında 'canavarca hisle kasten öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Eğer iddianame kabul edilirse 5 şüpheli Ankara 31'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak. 

Öldürülen müzisyen hakkında süregelen davada yeni gelişme

Öldürülen müzisyen hakkında süregelen davada yeni gelişme

İlhan Şeşen akciğer kanserine yakalandı! Kimse beklemiyordu

İLİŞKİLİ HABER

İlhan Şeşen akciğer kanserine yakalandı! Kimse beklemiyordu
Nursena Akbaba Yasemin.com - Editör
Yasemin - Nursena Akbaba

Editör Hakkında

1997 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra 2019 yılında Sakarya Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. 2018 yılında Hürriyet Gazetesi ve 2019 yılında TRT'de stajlarını tamamladı. 2021 yılından itibaren Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com'da İçerik Editörü olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 17

ASLI 2 hafta önce

Fark ettiniz mi bilmiyorum ölen adam bunların arkasından gelip saldırıyor sen alkol almamışsın alkollü adamların arkasından neden gidip saldırırsın ki kimse kusura bakmasın onur cüssesine güvenip ava giderken avlanmış

Toplam 1 beğeni

Ali 3 hafta önce

Bu kadar az ceza olurmu kardeşim sonra böyle devam eder insanlar ÇOK DAHA AĞIR BİR CEZA VERİLMELİYDİ

Toplam 1 beğeni

Murtaza 1 ay önce

Basit bir özür dileme ile bitebilecek bir olay , ne nahale gelmiş.

Toplam 2 beğeni

Vay be 2 ay önce

Varoş dedi indirim,küfür etti indirim,itekledi indirim,indirimde indirim.Sonuç 5-6 yıl yat çık.Türkiyede insan hayatı bu işte kadar değersiz.Yahu küfür bile etse, varoş dese, iteklese adamı öldürmek gerekmez ki,hakim katillerin yüzüne bunu söylemeliydi.Ağırlaştırılmış müebbet vermeliydi.İdam kısas gelmeli,Allahın kanunları uygulansa öldüren öldürülür bu kadar basit.Bir katili idam edersin bin tane masumun canı kurtulur,cinayetler biter hapishaneler boşalır

Toplam 6 beğeni

Ugur 2 ay önce

Bu olayın başka görgü tanığı yokmu.. burda haksız tahrik varmış gibi duruyor..

Toplam 3 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun