İlber Ortaylı'dan gündem olan evlilik açıklaması! "Evlilik insanın doğasına uygun mu?"

Konuk olduğu bir programda kendisine yöneltilen soruları cevaplayan İlber Ortaylı, evliliğin insan doğasına uygunluğu hakkında gündem olan açıklamalarda bulundu.

Bir Youtube kanalında Candaş Tolga Işık'ın soruların cevap veren Tarihçi İlber Ortaylı, verdiği cevaplarla sosyal medyada gündem oldu. Ünlü tarihçiye "Evlilik insanın doğasına aykırı mı?" diye soruldu. "Her halükarda Türk milleti yalnız yaşama kültürüne sahip olmayan bir takım. Ben Anadolu'ya gidiyorum. Oradaki şoförlerin her biri çok efendi. Buraya geliyorsun adam oluyor bir yamyam." diyen Ortaylı devamında ilginç açıklamalar yaptı.

EVLİLİK İNSAN DOĞASINA AYKIRI MI?

Işık'ın "Evlilik insan doğasına aykırı mı?" sorusuna "Evlilik insan doğasına uygundur" diyen İlber Ortaylı, nedenlerini sıraladı:

"Çünkü insanların çoğu yalnız kalamaz. Hele Türkiye'de! Bu çok açık. Yalnız kalmak bir felakettir insanlar için. Hele boşanmaları öyle görürler. Çünkü hayatlarını kendilerince götürüp, çalışmaya alışmamışlar. Hiç değilse insanların bir kısmında bu yok. Onun için hemen evleniyorlar. Yalnız kalma korkusu var, mülkiyetin teminatı var. Bu küçümsenecek bir şey değil, çok büyük bir koruyuculuk. İktisadi tarafı var. Yani 'Ben evlilik dışı doğururum' denmez kazanın dışında. İnsanlar hakikaten teminatlı bir ana - baba istiyorlar."

İlber Ortaylı

İlber Ortaylı

"TÜRKLER AÇIK KALAMAZ" DEDİ

Ortaylı, sözlerinde şöyle devam etti: "Evlenip üçüncü gün yalnız yaşamaya başlayan var. Ruhen o evde aynı çatının altında yalnız yaşayabilirsin. Tabii bunu kural haline getirmek çok zor. Her halükarda Türk milleti yalnız yaşama kültürüne sahip olmayan bir takım. Bütün Akdeniz gibi. Biz de çok fazlasıyla. O yüzden bireyler ya evlenir ya da evlendirilir. Bu çok önemli. Bir de ayrıca eski zamanda yalnız yaşamadan ileri gelen tehlikeler söz konusudur. Mesela size bir figür vereyim. Umumi harpten evvel bütün büyük ordularda yalnız yaşama söz konusuydu. Çünkü subayların terfi edene kadar zor bir hayatları olurdu. Nerede yaşar, nereye tayin olur, nasıl yaşar? Bunlar belli değildi. Dolayısıyla bunlar evlenmezler."

İlber Ortaylı

İlber Ortaylı

ANADOLU'DA BİRLİKTE YAŞAMA KÜLTÜRÜ DAHA FARKLI

Türklerin birlikte yaşama kültürüne ilişkin kendi gözlemlerini aktaran İlber Ortaylı, anadolu ve büyükşehir farklarına değindi, "Şimdi ben Anadolu'ya gidiyorum. Oradaki şoförlerin her biri çok efendi, çok yardımcı görüyorum. Yalnız gelen ihtiyar insanlara yardım ediyorlar. Bizim Mübeccel Kıray'ın öyle bir tebliği vardı. 'Büyükşehirde kimlikler nasıl belirlenir, adresin usulü nedir, neyi ifade eder?' diye. Amerika'da beynelmilel toplantıda tebliği okuduğu zaman millet yerlere yatıyordu. Enteresan bir şey. Yani düşünebiliyor musun? Biri diğerine teyze, anne falan diyor. Bunları tercüme ettiler. Bir sürü İranlı ve Ermeni bizde de böyle diye çıktılar. Çok enteresan bu. Böyle bir mekanizma insanı 'Lonely crowd' yalnız kalabalık olma havasından kurtarıyor. Ben bunu Anadolu'da görüyorum. Buraya geliyorum, yahu o melek simalar nereye gitmiş? O herifler, şoförler nereye gitmiş? Adam oluyor burada bir yamyam. Yani korkunç bir şey. Sabah almayıp çocuklu kadının önünden hızla geçiyor. Yani korkunç bir şey!" dedi.

Özge Borak'ın "ayıp olmasın diye evlendim" sözleri olay olmuştu! O sözleri açıklığa kavuşturdu

İLİŞKİLİ HABER

Özge Borak'ın "ayıp olmasın diye evlendim" sözleri olay olmuştu! O sözleri açıklığa kavuşturdu

ETİKETLER

MeryemÜ. ÜSTÜN Yasemin.com - Editör
Yasemin - MeryemÜ. ÜSTÜN

Editör Hakkında

1996 yılında İstanbul Kadıköy’de doğdu. İstanbul Üniversitesinde Gazetecilik ve İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinde İlahiyat okudu. Halen İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinde Felsefe bölümünde yüksek lisans yapmaktadır. Ekim 2023’ten bu yana Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com kadın sitesinde İçerik Editörü yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0