Sanat dünyasından Filistin saldırılarına festivalde tepki! "O lanetli ırka..."

Mardin'de düzenlenen "2. Uluslararası Film Festivali" sona ererken, festivale katılan ünlü isimlerden Filistin saldırılarına tepkiler geldi. Aralarında Ali Sürmeli, Sultan Sarohan, Halil İbrahim Kalaycıoğlu, Murat Tatlı, Şahin Kendirci, Adnan Koç ve Burak Tamdoğan'ın bulunduğu ünlü isimler, İsrail'in Gazze saldırılarını kınayarak tepkilerini gösterdiler.

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Mezopotamya Sinemacılar Kültür Tanıtım Derneği tarafından Mardin'de düzenlenen ve 5 Haziran'da başlayan "2. Uluslararası Film Festivali" sona erdi. Atatürk Kültür Merkezi'nde ödül töreni gerçekleştirilen festivalin son gününde sanat dünyasından ünlü isimler, İsrail'in Filistin'e karşı gerçekleştirdiği saldırılara tepki gösterdiler. Ünlü isimlerin Filistin konusuna sessiz kalmamaları büyük alkış topladı.

SANAT DÜNYASINDN FİLİSTİN SALDIRILARINA TEPKİ!

Ali Sürmeli, Sultan Sarohan, Halil İbrahim Kalaycıoğlu, Murat Tatlı, Şahin Kendirci, Adnan Koç ve Burak Tamdoğan ödül sonrası açıklamalarda bulundular. Ünlü isimlerin açıklamaları ise şu şekildeydi;

Sanat dünyasından Filistin saldırılarına tepki

Sanat dünyasından Filistin saldırılarına tepki

"BU ARALAR ÜZGÜNÜZ"

Festivalde ödüle layık görüldüğü için mutlu olduğunu ve onur duyduğunu söyleyen oyuncu Sultan Sarohan, ilk aldığı ödülü Gazze'de hunharca katledilen bebeklere ithaf ettiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Bu aralar üzgünüz, buruğuz çünkü biz bu tarafta cenneti yaşarken Orta Doğu'da cehennemi yaşayan küçük çocuklar için üzgünüz. Bu benim ilk ödülüm. Bu ödülü Gazze'de yaşamını yitiren, katledilen bebekler için aldım. İnşallah savaşların bittiği, çocukların ölmediği ve özellikle Müslüman dünyasında insanların şiddet görmeden insani haklarını özgür yaşayabileceği bir dünya inşa ederiz. Bunu umuyoruz. Sanatçı olmama ışık veren, motivasyonum çocuklar. Çocuklar ölmesin, bütün dünyadaki savaşlar bitsin özellikle Orta Doğu'daki, başka bir şey istemiyoruz."

Sultan Sarohan

Sultan Sarohan

"O LANETLİ IRKA..."

festivale katıldığı için mutlu olduğunu ve davetin televizyon izlerken geldiğini, o sırada "Filistin için ne yapabilirim" diye düşündüğünü anlatan ünlü oyuncu Ali Sürmeli, Filistinliler için dua ettiğini ve Mardin'in Gazze'ye yakın bir yer olduğunu söyleyen belirterek şöyle konuştu:

"Onun için koşa koşa geldim Mardin'e, buradan sesimiz daha yakındır. Hiçbir şey yapamam demek hoş bir şey değil. Avucumuzu açıp Yaradan'a 'O lanetli ırka, ebabil kuşlarını gönder yarabbi.' diyebiliriz en azından."

Ali Sürmeli

Ali Sürmeli

FİLİSTİN İÇİN GEREKLİ PROTESTOLARIN DÜNYA GENELİNDE DEVAM ETMESİ GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ!

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Mardin'de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren, İsrail'in başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere on binlerce Filistinliyi öldürmeye devam ettiğini belirten Halil İbrahim Kalaycıoğlu ise Filistin için gerekli yardım ve protestoların dünya genelinde sürdürülmesi gerektiğini ifade ederek, festivalde ödülü Gazze'de ölenler adına aldığını ve saldırıların bir an önce son bulmasını arzu ettiklerini söyledi.

Halil İbrahim Kalaycıoğlu

Halil İbrahim Kalaycıoğlu

"BU ZULMÜ SONA ERDİRMEK LAZIM"

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin söylenecek bir sözün kalmadığını, özellikle çocuk ve kadınların katledilmesine sessiz kalınmaması gerektiğini kaydeden Burak Tamdoğan ise dünyanın hiçbir yerinde çocukların ölmemesi gerektiğini belirterek şöyle dedi:

"Korkunç bir şey ve bence terörizmdir. Herkes bir şekilde elinden geleni yapmaya çalışıyor ama dünya kulaklarını kapatınca sesiniz duyulmuyor. Çok üzücü, bu yüzyılda bunları yaşamamak gerekiyor. Bu zulmü sona erdirmek lazım. Elimizden geleni yapmak gerekiyor. Bağırmak lazım. Paylaşımlardan öteye gitmez bir hale geldi, yürüyüşler, paylaşımlar ama yetmiyor. Yürüyüşler yapılıyor ama bombalar durmuyor. Çağrılar, paylaşımlar yapıyoruz ama durmuyor, çocuklar hala ölüyor. Zulmün durması lazım."

Burak Tamdoğan

Burak Tamdoğan

"BU ÇOCUKLARIN AHI HİÇ KİMSENİN YANINA KALMAYACAK"

İsrail'in saldırılarını kınadığını belirterek, öldürülen çocuklarının ahının kimsenin yanına kalmayacağını söyleyen Murat Tatlı da şu ifadeleri kullandı:

"Çocuklar uykuda güzeldir. İsrail’i kınıyoruz. Savaş niye olsun, çocuklar, insanlar neden ölsün? Herkes kendi toprağında kalsın. Kesinlikle kınıyorum ve bu çocukların ahı hiç kimsenin yanına kalmayacak. Başka açıklaması yok. Kesinlikle ve kesinlikle birilerinin buna bir 'dur' demesi gerekiyor."

Murat Tatlı

Murat Tatlı

HER GÜN AYNI ACIYI YAŞADIKLARINI DİLE GETİRDİ

Şahin Kendirci de İsrail'in saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de her gün aynı acıları yaşadıklarını dile getirerek, bu konuda herkesin üzerine düşen görevi daha fazla yerine getirmesi gerektiğini ifade etti ve şöyle konuştu:

"Çok daha fazla sesimizin çıkması gerek. Bir şeyler yapılıyor ama demek ki yetmiyor. Bunun sona ermesi gerek. Söz konusu kişiler çocuklar, bebekler, aileler, o yüzden Allah'tan temennim bir an önce son bulması."

Şahin Kendirci

Şahin Kendirci

"ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKIYOR"

Filistin'de bütün dünyanın gözünün önünde bir soykırım yaşandığını belirten ve Filistinliler için dua ettiklerini söyleyen Adnan Koç ise şu şekilde konuştu:

"Ateş düştüğü yeri yakıyor. Elimizden ne geliyorsa yardım noktasında hangi noktaya taşıyabilecek gücümüz varsa kendi adımıza yapıyoruz ama içimiz kanıyor. Bununla ilgili ne söylesem az. Bir şeyler yapılması gerekiyor Gazze için."

Adnan Koç

Adnan Koç

İbrahim Tatlıses'ten dikkat çeken paylaşım! Kime gönderme yaptığı merak edildi

İLİŞKİLİ HABER

İbrahim Tatlıses'ten dikkat çeken paylaşım! Kime gönderme yaptığı merak edildi
İlknur Gülmek Yasemin.com - Multimedya Editörü
Yasemin - İlknur Gülmek

Editör Hakkında

İstanbul Aydın Üniversitesi Yeni Medya ve İletişim bölümünden 2022 yılında mezun oldu. Eğitim hayatı boyunca çeşitli dijital medya ajanslarında sosyal medya içerik üreticisi ve video editörü olarak çalıştıktan sonra 2021 yılında internet haberciliğine başladı. Meslek hayatına Kanal7 Medya Grubu Yasemin.com bünyesinde Multimedya Editörü olarak devam etmektedir.

BİR YORUM YAPIN 0