Pirinç patlağı bir zehir! Pirinç patlağının zararları

05 Aralık 2017, 09:22
Pirinç patlağı bir zehir! Pirinç patlağının zararları

Pirinç patlağı ara öğünlerde, atıştırmak için sıklıkla tükettiğimiz ürünlerdendir. Ancak içeriğinde arsenik ile pirinç patlağı bir zehirden farksız. İşte, pirinç patlağının daha önce hiç duymadığımız zararları...

İrlanda'da yapılan bir araştırmada sevilerek tüketilen pirinç patlağının içerisinde tehlikeli seviyelerde arsenik bulundu. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen arsenik bulunan pirinç patlağı göründüğü kadar masum olmadığını gösterdi. Peki, pirinç patlağının zararları nelerdir?

Queen's Üniversitesi'nin araştırmasına göre, formül sütle - özellikle sütten yapılmayan türleri- beslenen bebeklerde de tehlikeli seviyelerde organik olmayan arseniğe rastlandı. Yüksek oranda arsenik, kanser dâhil bir dizi hastalıkla ilişkilendiriliyor ve bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimini etkiliyor.

piribç patlağı zararları

Prof. Andy Meharg, “ Arsenik bebeklerin gelişimini etkiliyor.”

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesinin haberine göre, araştırma heyetine başkanlık eden bitki ve toprak bilimleri uzmanı Prof. Andy Meharg, "Arseniğin zarar verici etkilerine özellikle bebekler daha açık. Arsenik bebeklerin gelişimini, zekâsını ve bağışıklık sistemini etkiliyor ve bunlar zararlarından sadece birkaçı" dedi.

Prof. Meharg "Bebekler için pirinç patlağı ve pirinç gevrekleri yaygın olarak tüketiliyor. Bu araştırma, piyasada satılan bebek krakerlerinin dörtte üçünün izin verilen oranın üzerinde arsenik içerdiğini ortaya çıkardı" diyerek sözlerine devam etti.

Pirinç içeren atıştırmalıklar güvenli değil!

Avrupa Komisyonu, Ocak 2016'da, birçok çocuğun tükettiği pirinç ve pirinç içeren gıdalardaki azami organik olmayan arsenik miktarına yönelik bir genelge yayımladı. Ancak Prof. Meharg ve ekibi bu adıma rağmen pirinç içeren atıştırmalıkların daha güvenli hale gelmediğini söylüyor.

Araştırmalarının sonuçlarını bilim dergisi Plos One'da yayımlayan bilim insanlarına göre, "Yönetmeliğin yayımlanmasından sonra çok fazla bir şey değişmedi. Bebeklere yönelik pirinç ürünlerinin yüze 50'si hâlâ yasa dışı oranlarda organik olmayan arsenik içeriyor".

arsenik nedir

Arsenik nedir?

Yarı metal özelliğinde olan arsenik doğada serbest halde bulunan bir kimyasal maddedir. Kimyada As sembolü ile gösterilen arsenik hem metal hem ametal özelliklere sahip elementlerden bir tanesidir. Günümüzde görülen kanserlerin en sık nedenlerinden biri arseniktir.

Arsenik, piroteknik alanında gülle ve mermilerin sert olmasında, şekil almasını sağlamakta kullanılmaktadır. Arsenikten elde edilen bazı bileşiklerin tarım alanında böcekleri öldürmek amacıyla ya da zehir olarak kullanıldığı bilinmektedir. Arseniğin en geniş kullanım alanı fare zehri üretimidir.

Pirinçteki arsenik oranı 10 kat daha fazla!

Ülkelere göre miktarı farklılık gösterse de arsenik, pirinçlerde doğal olarak oluşuyor. Pirincin içinde yetiştiği suda arsenik bulunuyor. Pirinç diğer yiyeceklerden 10 kat daha fazla organik olmayan arsenik içeriyor ve aşırı tüketimi gelişim sorunlarının yanı sıra, diyabet, kalp hastalıkları ve sinir sistemi hasarıyla ilişkilendiriliyor.
İngiliz Gıda Standartları Kurumu, "Yiyeceklerimizden arseniği arındırmak imkansız ama yüksek miktarda arsenik sağlığa zararlı" diyor.

arnesik zararları

Arseniğin insan vücuduna zararları nelerdir?

Arsenik insan yaşamını ciddi oranda tehdit eden, tam anlamıyla tehlikeli bir kimyasal maddedir. Arsenik bulunan gıdalar ve eşyalar, ilerleyen dönemde cilt kanserine, kalp yetmezliğine, aşırı halsizlik hissine, dolaşım bozukluğuna neden olabilmektedir.

Arsenikle ilgili en ciddi tehlike arsenik zehirlenmesidir ve neticeleri böbreklerde, karaciğerde ağır olarak görülebilir. Arsenik zehirlenmesi genellikle böcek ilaçlarının solunması, bu ilaca maruz kalmış gıdaların yeterince yıkanmadan tüketilmesi sonucu meydana gelir. Arsenik zehirlenmesinin ilk belirtileri ise; mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, koyu renkli idrar, kas krampları, vertigo, baş dönmesi ve boğazda yanmadır. Takiben dolaşım sistemini ve kalbi etkileyen zehirlenmeye hemen müdahale edilmezse, sonucu ölüm bile olabilir.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar