Çileğin faydaları nelerdir? Çilek alerjisi nasıl olur? Çilek yağının faydası var mıdır?

Güçlü antioksidan olan çilek, ilkbahar aylarından başlayıp neredeyse yaz sonuna kadar keyifle tüketilen besinlerden biridir. Bunun yanı sıra sağlık, kozmetik ve gıda sanayisinde sıklıkla tercih edilen çilek hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Bağışıklığı güçlendiren besinlerin başında gelir. Günlük tüketilen 6 tane çilek vücudun ihtiyacı olan C vitaminini karşılıyor. Peki Çileğin faydaları nelerdir?

Çilek, gül ailesine mensuptur. Dünya üzerinde 20 çeşidi bulunan çilek, ticari olarak yetiştiriciliği ise bahçe olarak yapılır. Bu yüzden insan sağlığına fayda sağlar. Çiçeklenme sürecinden sonra İlkbahar rüzgarının etkisi ile birçok polen üzerinde biriktiren bu sayede de doğal olgunlaşır. Uzun süre güneşe maruz kalmaktan hoşlanmaz. Yetiştiği toprağa göre içerdiği vitamin ve mineral çeşitliliği değişir. Seraya uygun bir yetiştirme şekli vardır. Çilek alerjisine neden olan etkenlerden biri bağışıklık sistemidir. Çileğin içerisinde bulunan proteinleri, zararlı olarak algılayan bağışıklık sistemi, antikor ve histamin üreterek çileği vücuttan atmaya çalışır. Böylece alerji belirtileri ortaya çıkar. Ulusal Sağlık Enstitüleri'ndeki bilim adamları, çilek alerjisinin semptomlarının 2 saat içinde vücutta görülmeye başladığını belirtiyorlar. Aynı zamanda çilek alerjisi deri prick testi ve kan testi ile de tespit edilir.

 • Doğada bulunan en değerli C vitaminidir. 
 • Yemeklerden sonra tüketildiğinde ağız içinde adeta temizleme etkisi olur. Tükürük bezlerini çalıştırır. Diş yüzeyini temizler. 
 • Faydalı olmasına rağmen etken maddeler içerdiğinden alerjik semptomlara yol açabilir. 
 • Güneş lekeleri ve sivilce izleri için uzmanlar çilek yağını önerir.
 • Mide sağlığı ve bağırsak temizliği içinde kurutulmuş çilekten yapılan çilek çayı tavsiye edilir.
 • Uzun süre tok tutuğu için Ramazan da uzmanlar sahurda da tüketilmesini tavsiye eder. 

Yaban mersinin faydaları neler? Yaban mersini çayı nasıl yapılır? Kanı temizleyen yaban mersiniİLİŞKİLİ HABERYaban mersinin faydaları neler? Yaban mersini çayı nasıl yapılır? Kanı temizleyen yaban mersini

çileğin faydaları

çileğin faydaları

ÇİLEK YAĞININ KULLANIM ALANLARI...

Her besinin yağ çeşidinde olduğu gibi çilek yağı da kozmetik fabrikanın vazgeçilmezidir. Cildin yüzeysel ihtiyacı olan C vitaminini kolaylıkla karşılayan çilek yağı, aynı zamanda dişlerin beyazlaması içinde kullanılır. Güneşin zararlı etkilerini azaltan çilek yağı, yaşlanma ve kırışıklık etkilerini azaltan en doğal ilaçtır. Bazı uzmanlar saç dökülmesine karşı da tavsiye ediyor. 

çilek yağı cilt için kullanılır

çilek yağı cilt için kullanılır

ÇİLEĞİN FAYDALARI NELERDİR?

 • Güçlü bir antioksidan olan çilek cilt sağlığı için vazgeçilmez bir meyvedir. Cilt yüzeyinde eve dermisindeki ölü hücreleri arındırarak parlaklık ve canlı bir görünüm kazanmasına neden olur. Özellikle cilt lekeleri, akne oluşumu ve cilt hastalıklarının yaşanmasını önleyen çileğin suyunu çıkartarak yüzünüze detoks uygulayabilirsiniz. Güneş ışınlarına karşı ciltte kalkan oluşturan çilek, yaşlanmaya meyilli hücrelerinin oranını azaltır.

- Yorgunluk sonrası ortaya çıkan göz şişliği ya da tam tersi göz çukurları içinde birebir fayda sağlar. Dilimleyip gözlerin üzerine koyarak bu tür rahatsızlıkların yaşanmasını önlemiş olursunuz. Bunun yanı sıra tüketildiğinde de gözün ihtiyacı olan vitaminleri sağlayarak korneanın ve retinanın sağlığını korur.

 • B kompleksi bakımından zengin olan çilek saçların güçlenmesinde etkilidir. Saç köklerini güçlendirerek dökülmesini önler. Parlak ve yumuşak görünmesini sağlar. 

Avokado yaprağı çayının faydaları nelerdir? Avokado yaprağı çayı nasıl yapılır?İLİŞKİLİ HABERAvokado yaprağı çayının faydaları nelerdir? Avokado yaprağı çayı nasıl yapılır?

çileğin cilde faydası

çileğin cilde faydası

- Phytonutrient maddesi kötü kolesterol seviyesini azaltır. Bu maddeyi vücut kendi üretmez. Ancak günlük ihtiyaç duyduğu maddedir. Çilek bu madde bakımından oldukça zengindir. Ayrıca çilek damar tıkanıklığını önler. Böylece kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

 •  K vitamini kemik ve kas gelişimi bakımından etkilidir. Çilek K vitamini bakımından zengin olan besinler arasındadır. İleri yaşlarda ortaya çıkma ihtimali olan kemik erimesini önler.

- Antioksidan bakımından zengin olan çilek sadece cilde, kalbe değil aynı zamanda bozulmaya meyilli hücrelerin oluşumunu önleyerek kanseri engeller. 

çilek alerjisinin belirtileri

çilek alerjisinin belirtileri

İFTARDAN SONRA ÇİLEK YERSENİZ NE OLUR?

Ramazan aylarında değişen öğünler vücutta her ne kadar bir takım komlikasyonlara neden olsa da uzmanlar düzenli ve sağlıklı beslenmenin faydalı olacağını belirtiyor. Özellikle son zamanlarda koronavirüs nedeniyle bağışıklığın güçlü olması gerektiğini vurgulayan uzmanlar bunun içinde bol bol antioksidan içeren besinler tüketilmesini önerir. Çilek de bu besinlerden biridir. Çilek, alerjisi olmayanlar dışında diğerleri için inanılmaz faydalar sağlar. Bağışıklık sistemindeki antikorlara destek olur. Hücrelerin yenilenmesini sağlar. Gün boyu susuz kalmış tükürük bezlerini güçlendirerek ağız içindeki enfeksiyonu azaltır. Dişlerin yüzeyindeki besin atıkların olumsuz etkilerini azaltır. Mide duvarını güçlendirerek, uzun süre aç kaldıktan sonra birden dolan midenin bulanmasını engeller. Bağırsakların fonksiyonlarını artırır. İçeriğinde doğal şeker sayesinde kan basıncını dengeler. 

çilek güçlü bir antioksidandır

çilek güçlü bir antioksidandır

ÇİLEK ALERJİSİ NASIL OLUR?

- Çilek alerjisinin en hafif belirtisi, ağızda uyuşma ve dudaklardaki karıncalanmadır. Fakat dilde ve boğazda şişme ve kızarıklık alerjinin daha ileri bir boyutta olduğunu gösterir.

 • Burun tıkanıklığı, hapşurma, baş dönmesi gibi belirtiler de diğer hafif semptomlardandır. Fakat ciltte kızarıklığın başlaması ve deri dökülmesi, alerjinin ciddi boyutlarda olduğuna işarettir. Uzmanlar bu durumlarda genellikle krem tedavisi uygular.

- Aynı zamanda çilek alerjisinin tehlikeli belirtileri arasında; bilinç kaybı, kan basıncının düşmesi, nefes darlığı ve çok nadir görülsede anafilaktik şoktur.

çilek aelrjisi nasıl geçer,

çilek aelrjisi nasıl geçer,

ÇİLEK ALERJİSİ NASIL GEÇER?

- Çilek ve çileğin ham madde olarak kullanıldığı yiyecek, içecek ve kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır.

 • Ciltte oluşan kızarıklık, şişme, döküntü ve iltihaplanmaya karşı uzmanlar genellikle su oranı yüksek losyonlar verir.

- Alerji ciddi boyutta ise hasta hastaneye yatırılıp tedavi altına alınmalıdır. Ağızdan mideye kadar olan alanı etkileyen alerji için, antihistaminik ilaç tedavisi uygulanır.

 • Nadir olarak görülen diğer bir yan etki anafilaksi, yani şiddetli şok ise epinefrin ile tedavi edilir.

çilek besin değeri

çilek besin değeri

Ramazan da ağız bakımı nasıl yapılmalı? Ramazan ayında ağız kokusunun yaşanmaması için

İLİŞKİLİ HABER

Ramazan da ağız bakımı nasıl yapılmalı? Ramazan ayında ağız kokusunun yaşanmaması için

BİR YORUM YAPIN 6

Ahmmm 2 yıl önce

Malatyada köydeki bahçemizde eskiden ekiliydi.küçük olurde ve çok kızarmazdı böyle ama kızarmışın bırak hafif sararanını bile yedikmi tatlı geliyordu bize.şimdiki manavda satılan çileklerin en kızarmışında yesek limon tadı veriyor.çilekten soğuyoruz ondan sonrada.

Toplam 1 beğeni

vatansever 2 yıl önce

Hakikisini mi bulabiliyoruz.Hepsi hormonlu.

Toplam 1 beğeni

Sahi 2 yıl önce

Hormon içermeyen tek meyve çilek unutmayın

Toplam 1 Beğeni

GAKKOŞ 3 yıl önce

Elazığ kuyulu köyü çileğini yemeden çilek yedim demeyin...Çileğin merkezi kuyulu köyü-ELAZIĞ

ömer 2 yıl önce

temin etme noktasında yardımcı olursan yeme imkanımız olur

Abdullah 3 yıl önce

Çileğe pudra dökülmez. Gerçek çilek zaten tatlıdır! Pudra dökülerek ancak tatlı hale gelen çilek ya hormonludur yada hamdır.

Toplam 5 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun