Saç dökülmesini önleyen besinler nelerdir?

06 Eylül 2018, 08:13
Saç dökülmesini önleyen besinler nelerdir?

Çevresel ve genetiksel faktörlerden dolayı dökülen saçlarınızı onaracak bazı besinler vardır. Sizler için saç dökülmesini önleyen E vitamini bakımından zengin olan besinleri derledik. İşte saç dökülmesini önleyen besinler...

Demir eksikliği, mevsimsel değişiklik ve hormon bozuklukları saç dökülmesine neden olur. Ancak uzun süreli dökülmeler ciddi sağlık sorunlar ve vücutta vitamin eksikliğinin habercisi olabilir.

PEKİ, SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLEYEN BESİNLER NELERDİR? 

- E vitamini bakımından en zengin olan besin zeytindir. Saçın yapısını koruyan ve kalınlaşmasını sağlayan zeytin, aynı zamanda parlaklık kazanmasını da sağlar. Zeytin yağı saç derisinde bulunan hasara uğramış hücreleri de yenileyerek dökülmeye neden olan etkenlerin riskini azaltır.

- Çinko açısından zengin olan istiridye, saç dökülmesini önleyen bir diğer etkili besindir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde saç hücrelerinde deforme olmuş hücreleri azaltarak güçlenmesini destekler.

- E vitamini bakımından zengin olan diğer besin ise Soyadır.  

- Karışık kuruyemiş saç dökülmesini önler. İçerdikleri Omega-3 yağ asidi saçların dökülmesini engellerken, çinko ise saçların daha parlak görünmesini sağlar.

- A vitamini bakımından zengin olan havucun gözler dışında saçlara da faydası olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıktı. A vitamini saç köklerinin hacmini artırarak koparak dökülmeleri önlemede etkilidir.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
2 Yorum Var
  • zehra 2 hafta önce Şikayet Et
    Son aylarda stresten dolayı yoğun bir dökülme yaşadım. Çok araştırdım bunu buldum aldım. 1 aydır kullanıyorum neredeyse dökülme kesildi. Saçlarımın hızlı uzadığını dip boyamın erken gelmesinden de fark ettim. Ürünlerin kokusuna da bayıldım. Biraz pahalı olsa da hak ettiğini düşünüyorum:)
    Cevapla
  • dilan 1 yıl önce Şikayet Et
    sac dokulmesı gunumuzun buyuk sorunu sadece yıyecekler deıl sampuanlarda cok onemlı ben zıgavus sarımsaklı sampuan kullanıyorum ve cok memnunum
    Cevapla