Limon suyunun faydaları nelerdir? Düzenli olarak limonlu su içersek...

12 Şubat 2021, 09:57
 Limon suyunun faydaları nelerdir? Düzenli olarak limonlu su içersek...

Yapılan araştırmalarda en etkili antioksidan ve çözücü madde içeren limonu günlük tüketeceğimiz suyun içerisine katıp günde en az 1 litre tüketildiğinde insan sağlığına inanılmaz faydaları olduğu ortaya çıkarılmıştır. Özellikle bağırsak sorunlarına iyi geldiği ve yağ yakımını hızlandıran limon suyu hakkına merak edilenleri araştırdık. Peki limon suyunun faydaları nelerdir? Haberin detayında merak edilen her şey:

Bir yıl boyunca düzenli tüketilen limonlu suyun vücuda sağladığı yararlar uzmanları bile şaşırttı. C vitamini deposu olan limon tadı bazen ekşimsi bazen ise acıdır. Yüksek tansiyon, ateş, kabızlık, diş problemleri, fazla kilo, ve üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Yılda iki defa hasat veren yıl boyu tüketilen limonun ağacı kışın yaprak dökmez. İçeriğinde C vitaminin yanı sıra potasyum, folik asit, bakır, magnezyum ve lif barındırır. Bu özellikleri sayesinde uzmanlar limon üzerinde araştırmalar yapmıştır. Yapılan bir araştırmada limonlu suyun kilo vermeyi hızlandırmasının yanı sıra birçok hastalığa da fayda sağladığı ortaya çıkarılmıştır. Vücudumuzun bağışıklığı ve sindirim sisteminin oluşturduğu genel hastalıkların komplikasyonlarını azaltığı gözlemlenmiştir. İlk kez Güney Asya'da ortaya çıktığı düşünülen limon, topraklarımıza Arap ülkelere seyahat eden kişiler 12. yy getirdi.  Ekşi portakal olarak görülen limon alternatif tıpta özellikle sindirim hastalıkları için kullanılmıştı. 

DÜZENLİ OLARAK LİMONLU SU İÇERSEK NE OLUR?

- Vücut direncini etkileyen bağırsaklarda bazı yiyecek ve içeceklerin atıkları ile birikince ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunlardan biri de kolon hastalıklarıdır. Bu hastalıkların en ileri boyutu ise kolon kanseridir. Bu yüzden her zaman iki barda ılık suyun içerinde limon sıkıp kahvaltıdan önce tüketirseniz. Gün boyu tükettiğiniz besinlerdeki zararlı hücre ya da bakterileri idrar veya dışkı yolu ile atabilirsiniz.

- İçerdiği A ve C vitaminleri gözde oluşma ihtimal olan katarakt ve maküler dejenerasyonuna karşı koruyucu bir kalkan oluşturur. Antioksidan sayesinde de gözde iltihap birikimini engeller.

limon suyunun faydaları

- Güçlü antioksidan yalnız göz sağlığını değil cilt sağlığını da olumlu etkiler. Cildin deforme olmasını önleyerek kırışıklığı ve yaşlanmayı engeller.

- Vücuttaki tüm toksinlerin biriktiği ve atıldığı karaciğerin fonksiyonlarının bozulması oldukça tehlikeli bir durumdur. Bu yüzden ek takviyelerle karaciğerdeki fazla toksinlenme temizlenmelidir. Enzim faktörünü artıracak en etkili besin ise limondur. Limon direk olarak aşırı çözücü madde içerdiğinden su ile karıştırılarak tüketildiğinde daha etkilidir.

düzenli limon suyu içersek ne olur?

- Kış aylarında zayıflayan bağışıklık sistemi ve artan virüs oranları üst solunum yolları hastalıklarına neden olur. Çok ciddi boyutlarda olmazsa bile kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyen bu rahatsızlıklara karşı da limon suyu direnci artırır. 

- İçerdiği asidik özellik sayesinde ağız içinde ve diş aralarında biriken enfeksiyonları temizlemede de etkilidir. Özellikle yatmadan önce bir bardak limon suyuyla 120 saniye gargara yapıp yatıldığında hem ağız kokusunu önlemiş olursunuz hem de tükürükteki asit oranını artırarak gece boyu ağız içinde enfeksiyon birikmesini engellemiş olursunuz.

düzenli limon suyu içersek

- Antioksidan özelliği sayesinde vücutta biriken ödem ve yağları kısa sürede atmanıza yardımcı olur. Boğaz, yemek borusu ve mideye kadar temizler. Yemek borusu kanseri, mide reflüsü gibi rahatsızlıkların yaşanmasını engeller.

LİMONLU SUYU KİMLER TÜKETMEMELİ?

Yüksek tansiyonu olan kişiler uzmanlarına danışarak tüketmeliler. Hamile ve emziren annelerin içmemesi gerekir. Bazı ilaçların yan etkilerini tetiklediğinden ilaçlardan en az 2 saat sonra tüketilmelidir. Cilt renkli açık olanların ise limonu yüz maskelerine kullandıklarında oldukça dikkatli olmalılar. 

limonun besin değerleri

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
9 Yorum Var
 • şifa 8 ay önce Şikayet Et
  valla evin önünde bir limon ağacı var baya meyve veriyor mubarek bol bol tüketiyoruz isteyen olursa komşulara yoldan geçenede isteyen olursa veriyoruz
  Cevapla
 • serkan bektaşoğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Düzenli derken? Devamlı içilen limon suyu zararlı değil mi?
  Cevapla
 • emekli 1 yıl önce Şikayet Et
  limonun kilosu 10 tl oluncamı aklınıza geliyor.
  Cevapla
 • samimi 2 hafta önce Şikayet Et
  Boluda chp nin 10 mtre boyundaki heykele ve heykellere verilen para ne kadar ?
 • Nadir 2 hafta önce Şikayet Et
  Nerede 10 tl?En yüksek kars ta bile 5 tl.Kısacası 2- 5 tl arası oynuyor.Dün çok güzel limonu marketten 2 tl ye aldım
 • çalışan 6 ay önce Şikayet Et
  bi kilo limon için fakir edebiyatı yapma
 • ersen sayar 10 ay önce Şikayet Et
  aynen 10 tl
 • Anlaşılamayan adam 1 yıl önce Şikayet Et
  Abi bende isyanlardayım da seninki hakkaten emekli işi olmuş XD
 • acaip adam 1 yıl önce Şikayet Et
  abi 1 tane al 1.5 litre suya doğra bırak içinde kalsın 2 saat ondan sonra iç bi kilo alıp ne yapıcan limon suyu banyosumu
Yorumların Tümünü Okuyun