Hint dutu nedir? Noni meyvesinin (hint dutu) faydaları nelerdir?

19 Nisan 2019, 07:00
Hint dutu nedir? Noni meyvesinin (hint dutu) faydaları nelerdir?

Tropikal meyveler arasında en etkili olanlardan biri de hint dutudur. Bir diğer adı ile noni meyvesi olan hint dutunun insan sağlığına birçok fayda sağladığını biliyor muydunuz? Dış görünüş olarak duta benzemesine rağmen sert bir yüzeyi olan hint dutu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki hint dutunun faydaları nelerdir?

2 bin yıldan fazladır keşfedilen noni meyvesi yani hint dutu Çin, Hindistan ve Polinezya gibi ülkelerde yetiştirilir. Özellikle volkanik topraklarda yetiştiğinden içeriğinde yüksek miktarda enzim maddesi içerir. Ayrıca içeriğinde aminoasitler, karbondihratlar, yağlar, albumin, izoflavon, antrakinonlar ve xeronin yer almakta. Tıbbı tedavilerde kullanılan bu tropik meyve ülkemize ithal edilemeye başlandı. Antienflamatuar, antihistaminik, antibakteryel ve antifungal gibi etkileri olan noni meyvesi görünüş itibariyle büyük bir duta benzediğinden hint dutu denilmiştir. İçerdiği terpen maddesi ciltteki hücrelerin deforme olmasını önleyerek yaşlanmayı engeller. 

noni

NONİ MEYVESİNİN (HİNT DUTU) FAYDALARI NELERDİR? 

- Yapılan araştırmalarda xeronin maddesi vücuttaki hücrelerin daha fonksiyonlu çalıştığını desteklemektedir. Araştırmayı yürüten uzmanlar bu madde bakımından en zengin besinin hint dutu olduğunu tespit etmişlerdir. Vücuda alınan vitaminlerinde daha sağlıklı enzimlenmesini sağlayan bu madde adeta vücudun kendi kendini tedavi etmesini sağlar.

- Cilt sağlığı vücutta en çok hasar uğramaya müsait alandır. Cilt hücrelerinin fonksiyonları zayıfladıkça ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar. Bu hücrelerin kendilerini yenilemeleri için  anthraquinonelar, caproic asit, ursolik asit ve rutin gibi maddelerin bulunması gerekir. Nonin bu bakımdan vücuda fayda sağlayacak en etkili besindir. 

hint dutu

- Güçlü bir antioksidan olan hint dutu kansere karşı güçlü bir besindir. Bağışıklık sistemindeki serbest radikalleri vücuttan idrar ve dışkı yolu ile atarak hücrelerin kendilerini yenilemelerini sağlar. 

- Sindirim problemlerinin ortaya çıkmasında ve metabolizmayı yavaşlatmayı sağlayan fazla yağ ve şeker normal düzeyinde döndürülmeyince şeker hastalığı, kilo alma, ishal ve kabız gibi sağlık sorunlarına zemin hazırlar. Hint dutu metabolizmayı düzenleyerek kandaki şeker düzeyini dengeler. Vücudun fazla aldığı yağı da enerjiye dönüştürür.

- Protein bakımından zengin olan hint dutu kemik ve kas gelişimini sağlar. İskelet yapısını güçlendirerek hareket etme kontrolünü güçlendirir.

hint dutunun faydaları

- Uyku problemi için birebir fayda sağlar. Sinir hücrelerini yatıştırarak stres ve kaygıyı azaltır. Uyku hücrelerini hareketlendirerek kişinin daha rahat bir uyku uyumasını destekler.

- Hint dutu aynı zamanda zeytin yağı ile kaynatılıp blendırdan geçirilerek elde edilen katı krem yaralara ve tahrişlere iyi gelir. 

- Noni meyvesinin suyu çıkartılıp günde bir bardak tüketildiğinde gün boyu enerjik olmanızı sağlar. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • tuncay bulut 2 ay önce Şikayet Et
    kyani
    Cevapla