Hayvansal yağlardan en yaygını olan kuyruk yağı, ağır kokusu ve tadı nedeniyle çoğu kimse tarafından tüketilmez. Fakat uzmanlar miktarına dikkat edilerek tüketilmesini tavsiye eder. İnsan sağlığına inanılmaz faydaları olan kuyruk yağı hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Peki Kuyruk yağının faydaları nelerdir? Canan Karatay'dan şaşırtan kuyruk yağı yorumu! Haberin detayında...

Halk arasında don yağı olarak da geçen kuyruk yağı hayvanların kuyruk kısımlarında ve et aralarında bulunur. Gıda sanayisinde kullanılan kuyruk yağı, yüzyıllardı tüketilir. Eski insanların uzun yıllar sağlıklı yaşamasının sırrı olan kuyruk yağı, Amerika bilim insanları tarafından en faydalı sağlıklı yağlar listesine eklendi. Kuyruk yağı ile ilgili halk arasında çok yanlış bilgiler bulunur. Bunlardan en yaygını zararlı olmasıdır. Ancak kuyruk yağının yüzde 70'i doymamış yağ asidi bakımından zengindir. Otlanan hayvanlar doğada bulunan tüm vitamin ve mineralleri vücutlarında taşır. Ancak insanlar besin tüketme konusunda ikiye ayrıldıklarından tüm bu mineralleri vücutlarında barındıramıyor. Bu yüzden bu besinlere ihtiyaç duyarlar. Çünkü hayvanlar vücutlarına aldıkları her faydalı değeri enzimleyerek depoluyorlar. Ayrıca halk arasında kuyruk yağının kolesterolü yükselttiği biliniyor. Uzmanlar ise bunun kesinlikle yanlış bir bilgi olduğunu kuyruk yağının damar tıkanıklığını önlediğini vurgulayarak oldukça faydalı bir besin olduğunu belirtiyorlar.

KUYRUK YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

- Omega-3 yağ asidi bakımından zengindir. Özellikle gelişim çağındaki çocukların kemik ve kas gelişimi için tüketilmesi öneriliyor.

- Damarlardaki besinler tıkanıklığının önüne geçerek kalp sağlığını korur. Kan basıncını dengeler. 

- Sinir hücrelerini güçlendirerek felç, titreme, siyatik ve romatizma hastalıklarının önüne geçer. 

- Vücuttaki serbest radikalli hücrelerin sayısını azaltır. Bağışıklık sistemini hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir. 

- İçeriğinde cilt hücreleri bulunan kuyruk yağı cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak uzun yıllar daha diri ve parlak görünümünü sağlar.

PROF. DR. CANAN KARATAY'IN KUYRUK YAĞI YORUMU!

Yaptığı çarpıcı açıklamalarla sağlık alanına yenilikler getiren Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Doktor Canan Karatay yine ezberleri bozan bir açıklamada bulundu. Karatay, kuyruk yağının inanılmaz faydaları olduğunu vurguladı.

Ayrıca ünlü doktor Anadolu insanının uzun yıllar sağlıklı yaşamasının sırrını "Kavurmayı yağı ile beraber yemelisiniz. Kuyruk yağı ile birlikte yenmeli. O zaman dinç olur, dağlara çıkar inersiniz. Yumurta sarısı ile beraber bol köy yağı ile beraber yenecek. Kavurmada kuyruk yağı ile beraber yenecek. Bu Anadolu´da adettir, kuyruk yağını eritip içerler ve de 90-95 yaşına kadar yaşarlar. 'Yağ dokunuyor kalp hastalığı yapıyor' deniyor. Hangi yağ? Trans yağlar ya da margarin dediğimiz yağlar tehlikelidir. Yoksa senelerdir asırlardır yediğimiz köy tereyağları neden tehlikeli olsun. Evvel yoktu, rivayet yeni çıktı" sözleri ile açıkladı.

KUYRUK YAĞININ ZARARI VAR MIDIR?

Her besin gibi aşırı tüketildiğinde vücutta ciddi komplikasyonlara neden olur. Özellikle kolesterol yükselmesine zemin hazırlayarak kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkarır. İleri yaşlardaki kişilerin sindirmesi zor olduğundan uzmanlar belli bir yaştan sonra özellikle 40 yaşından sonrası kişilerin tüketmesini önermez. 

İLİŞKİLİ HABER

Hurma şekeri nedir? Hamilelikte hurma yemenin faydaları ve hurma şekeri tüketimi...

İLİŞKİLİ HABER

Dizanteri hastalığı nedir? Dizanterinin belirtileri nelerdir? Dizanterinin tedavisi var mıdır?

BİR YORUM YAPIN 14

Mevlüt 6 ay önce

Ecel geldikten sonra hepsi bahane

Toplam 1 beğeni

adalet 1 yıl önce

canan karatay yerden goğe kadar haklidir bizim buyuklerimiz bu yağlardan yiyordu cok sukur hepside saglikliydi tabiki zeytinyagida sağlikli kesinlikle ama bizim cocukluğumuz zeytinyagina yabanciydi yurdumuzda bol zeytin ağaci var neden ucuz degil neden biz tanimadik yilda bir kere kuçuçuk tenekede alinir salatalara dokulurdu kimyaydi mubarek simdide oyle ama tanidigimiz icin sağliğimiz icin aliyoruz kullaniyoruz o yuzdendirki egenin insanida sağlam doğunun insanida

Toplam 4 beğeni

Tolga 1 yıl önce

Dünyanın en faydalı yagı zeytin yagıdır zeytin yahı mucizedir kuyruk yagı zararlıdır öyle faydası olabilir ama zararı cok saglıkcıyım bu nasıl kalp saglıgını veriyor biri bana açıklasın ? kalp damarlarını tıkayan ensoasit var bunda saglıklı beslenmek istiyorsanız bu tür yaglardan uzak durun az tüketin ama zeytinyagını en başta tavsiye ediyorum size

Toplam 3 beğeni

Aaa 9 ay önce

Sana açıklarım En’am suresi 146. Ayeti oku..Yüce Allah azar ve celle yahudilere haram kıldı hayvan yağını..onlara ceza olarak..fakat müslümanlara helal..helal olandan zarar gelmez bi iznillah..

Toplam 0 beğeni

Muratcan 1 yıl önce

Babaannem kuyruk yağını çok severdi eritip yemeklerinde kullanırdı.96 yaşında vefat etti

Toplam 4 beğeni

Malatya 1 yıl önce

Ben yiyorum valla bardak bardak kalbim pancar motoru gibi

Toplam 6 beğeni

Memet 1 yıl önce

Babam kiyruk yagini çok yerdi. 58 yasinda kalp krizi gecirdi

Toplam 3 beğeni

Memiş 1 yıl önce

Yiyin iyidir gari

Toplam 1 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun