Dünya Doktorlarından önemli çağrı: Yaşadığımız topluma karşı daha sorumlu olmalıyız!

5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü dolayısıyla Dünya Doktorlar Derneği önemli bir durumu hatırlattı. İnsan yaşamı için doğaya saygı duyulması gerektiğini açıklayan Dernek Başkanı Hakan Bilgin "Bireyleri yaşadıkları topluma karşı daha sorumlu olmaya, bir arada hareket etmeye ve gönüllü olmaya yönlendirmek için; tüm kişi ve kurumların bir arada hareket etmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

1985 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun, gönüllü çalışmaları ve faydalarını dünya çapında duyurmak ve gönüllü programlara katılımı arttırmak amacıyla başlattığı 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nü Dünya Doktorları Derneği de (DDD) kutladı. Dernek Başkanı Hakan Bilgin, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 123 ülkede Dünya Gönüllüler Günü’nün kutlamasına "Gönüllülüğün teşvik edilmesi ve bireyleri yaşadıkları topluma karşı daha sorumlu olmaya, bir arada hareket etmeye ve gönüllü olmaya yönlendirmek için; tüm kişi ve kurumların bir arada hareket etmesi gerekiyor" sözleriyle başladı. 

DDD 'DOCTORS OF THE WORLD' AĞININ BİR ÜYESİ

Güçlü bir yardım kuruluşu olduğunu hatırlatan Bilgin, sözlerine "DDD, doğal afet ve insani krizlerden etkilenen insanların ihtiyaçlarına yönelik çeşitli alanlarda çalışmalar gerçekleştirmek amacı ile 2015 yılında kuruldu. Ulusal ve uluslararası insani yardım kuruluşları ile koordineli projeler yürütüyor, profesyonel ve gönüllü ekipleri ile krizlere müdahale edip sağlık hizmetlerine erişimi arttırmak amacı ile çalışmalar gerçekleştiriyoruz" şeklinde devam etti.

Dünya Doktorları Derneği’nin sağlık eğitimi, tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri, sağlık kuruluşlarının güçlendirilmesi, koruyucu sağlık hizmetleri gibi alanlarda faaliyet gösterdiğini söyleyen Bilgin, DDD’nin sağlık alanında faaliyet gösteren ve 16 ülkede kurulu uluslararası bir insani yardım ağı olan Doctors of the World ağının bir üyesi olduğu bilgisini verdi.

"PANDEMİDE GÖNÜLLÜLÜĞÜN DEĞERİ DAHA İYİ ANLAŞILDI" 

Hakan Bilgin, insan haklarının etkin şekilde korunmasını sağlamak, toplu halde yaşayan ve maddi olanağı olmayan şahıslara sağlık hizmeti sunmak, mültecilerin, vatansızların, sığınmacıların ülkelerinde koruma bulamayanların evrensel ve etkili bir şekilde tedavi olabilmeleri gibi amaçlarla faaliyet gösterdiklerini anlattı. Bilgin "Özellikle COVID-19 döneminde yardım, dayanışma ve gönüllüğün değeri bir kez daha anlaşıldı" diyerek 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nü kutladı.

DDD'DEN TÜRKİYE VE SURİYE'DE MÜLTECİLERE DESTEK!

Dünya Doktorları Derneği, Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Biriminin finansmanı ile Türkiye’de ve Suriye’de mülteci ve sığınmacılara yardımcı oluyor. Dernek ayrıca İstanbul, İzmir ve Hatay’da Ruh Sağlığı ve Psikososyal Destek Merkezlerinin yanı sıra Zeytindalı Barış Bölgesi’nde birinci basamak sağlık hizmetleri ve psikososyal destek hizmetleri faaliyetlerini yürütüyor.

Latin Amerika'dan Mucize Doktor oyuncusuna ödül! Taner Ölmez'e 'En İyi Yabancı Erkek..'

İLİŞKİLİ HABER

Latin Amerika'dan Mucize Doktor oyuncusuna ödül! Taner Ölmez'e 'En İyi Yabancı Erkek..'

BİR YORUM YAPIN 0