İftardan sonra kahveyle beraber maden suyu tüketmek doğru mu?

Oruç süresinde yaşanan mineral ve vitamin kaybını en iyi gidermenin yolu iftar ve sonrası tüketilen besinlerdir. İftarda yağ ve karbonhidrat oranı az besinlerden sonra uzmanlar genellikle Türk kahvesi ve yanında maden suyu tüketilmesini tavsiye eder. Peki iftardan sonra kahveyle beraber maden suyu tüketmek doğru mu?

Ramazan süresinde en fazla yaşanan sağlık sorunlarından biri sindirim problemleridir. Uzmanlar bu durumun önüne geçmek için iftarda, iftardan sonra ve sahura kadar sindirimi düzenleyen besinler tüketilmesi gerektiğinin altını çizer. Uzun süreli açlık ve susuzluk sonrası vücut hızla mineral ve vitamin kaybeder. Sadece sindirim değil aynı zamanda farklı hastalıklara da yol açabilir. Bu yüzden iftardan sonra tüketilen besinler hem sıvı oranı hem de mineral oranı yüksel olmalıdır. Uzmanlar bunun için yemeklerden sonra tüketimi geleneksel hale gelmiş Türk kahvesi ve Maden suyu önerir.

Ramazanda iftardan sonra 4 tane kuru kayısı yerseniz..İLİŞKİLİ HABERRamazanda iftardan sonra 4 tane kuru kayısı yerseniz..

türk kahvesi ve maden suyu iftardan sonra tüketildiğinde sindirimi rahatlatır

türk kahvesi ve maden suyu iftardan sonra tüketildiğinde sindirimi rahatlatır

İFTARDAN SONRA KAHVEYLE BERABER MADEN SUYU TÜKETMEK DOĞRU MU?

 1. Uzun süreli susuzluktan sonra vücutta doğru oranda sıvı artışı olmalı bu yüzden sadece su değil aynı zamanda sağlıklı olan ve sıvı oranı yüksek olan besinlerde tüketmeli. Maden suyu bunlardan biridir.
   
 2. Azalan mineral oranını artırarak vücudun gözeneklerini açar ve toksinlerin bu yolla atılmasını sağlar. Bunla beraber içilen Türk kahvesi de deforme olmuş sinir sistemini içerdiği kafein uyarıcılar sayesinde yeniler.
   
 3. Konsantreyi artırarak halsizlik ve yorgunluğa iyi gelir. Ayrıca tüketilen besinlerin doğru bir şekilde enzimlenmesini sağlar.
   
 4. Toplumun hemen hemen yarısından fazlasında yemek sonrası görülen hazımsızlık ve şişkinliği önler.
   
 5. Ayrıca sahurda da bir şişe maden  suyu içmek ertesi gün su ihtiyacına daha az ihtiyaç duyulur.
   
 6. Maden suyu ağız içinden yemek borusuna mideye ve bağırsağa kadar atık yemeklerin dışkı ya da idrarla çıkmasını sağlar. Bu da oruçluyken ağız kokusunu azaltır. 
 Ramazanda metabolizmayı hızlandırmanın yolları! Oruçluyken metabolizma nasıl hızlandırılır?

İLİŞKİLİ HABER

Ramazanda metabolizmayı hızlandırmanın yolları! Oruçluyken metabolizma nasıl hızlandırılır?

BİR YORUM YAPIN 1

vatandaş 2 yıl önce

nedersiniz elin kahvesini doğru dürüst haber yapın