İnme nedir? İnmenin belirtileri nelerdir? İnmeden nasıl korunulur?

"İnme" adı ile de bilinen felç, genç yaşlarda görünme olasılığında son yıllara oranla artış olduğu belirtiliyor. Kalıcı sakatlığa neden olan ve ölümle sonuçlanan inme, ülkemizde ölüm oranında üçüncü sırada yer aldığı açıklandı. Peki inme nedir? İnme geldiğini nasıl anlarım? İnmeden korunmanın yolu var mıdır? İşte tüm bu sorularınızın yanıtı haberimizde.

Sıklıkla gördüğümüz, halk arasında felç olarak adlandırılan tıp literatüründe "inme" olarak bilinen hastalığın beyinde oluşan bir takım kan akışının kesintiye uğraması sonucu, beynin oksijen almasına engelleyen bir tür olarak biliniyor. Günümüzde yaşam standartlarının değişmesi, sağlıksız yaşam tarzının benimsenmesi, ile gençlerde görünme olasılığının da artmasına sebep oluyor. 45-50 yaşları arasında sıklıkla görünen inme tedavisi ve önlemleri alınamadığı taktirde ölüme kadar götürebiliyor.

              ÜLKEMİZDE ÜÇÜNCÜ SIRADA

Dünyada risk yaratan hastalıklar arasında bulunan inme, Ülkemiz de ölüm nedeni sıralamasında 3. sırada yer alıyor. Ölüme yol açan ve sağlık sorunu olarak belirtilen hastalık ülkemizde 200 bin kişinin inme geçirdiği ve 40 bin kişinin de hayatını kaybettiği istatistikler arasında yer alıyor. İnme atağının geçirilmesi sonucu hayatınızı etkileyecek etkiler bırakabiliyor. Hastalığının teşhisi ve tedavisi büyük önem taşıyor.

inme belirtisi

inme belirtisi

 İNME BELİRTİLERİ NELERDİR?

İnme vücutta geniş belirtiler vererek kendini belli edebilir. İnmenin en belirgin özellikleri ise şunlardır:

El, bacak gibi vücudun yarısında ya da bir bölümünde güçsüzlük

Görme kaybı, baş dönmesi ve dengesizlik

Konuşmada bozulma, peltek konuşma

Ani hafıza kaybı

Konuşulan dili anlamakta güçlük yaşamak

gibi etkenler inmenin en sık görülen belirtileridir. ve ine geçirdiğinizin göstergesidir. Bu belirtiler varsa 112'yi aramak ve yardım almak gerekebilir.

inme egzersizi

inme egzersizi

İNMEDEN KORUNMANIN YOLLARI NELERDİR?

İnme ve getirdiği sorunların başında şüphesiz en önlenebilen etken sigaradır. İnme ve inme gibi diğer damar hastalıklarından korunmak isteyen kişinin ilk yapması gereken durum, sigara kullanımını bırakmasıdır. İnmenin önüne geçmek için diğer yapılması gereken etkenler ise şunlardır:

Sağlıklı beslenmek

Fiziksel aktiviteleri ihmal etmemek

Sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmek oldukça önemli etkenler arasında yer alıyor.

Sıcak su torbası nasıl kullanılır? Sıcak su torbasındaki tehlikeye dikkat!Sıcak su torbasını...

İLİŞKİLİ HABER

Sıcak su torbası nasıl kullanılır? Sıcak su torbasındaki tehlikeye dikkat!Sıcak su torbasını...

ETİKETLER

BİR YORUM YAPIN 0