Hangi vitamin neye iyi geliyor? Güçlü bir bağışıklık sistemi kanseri durdurabilir mi?

Kışa girerken bağışıklık sisteminin güçlü olması her açıdan önem arz ediyor. Hangi vitamin neye iyi geliyor? Güçlü bir bağışıklık sistemi kanseri durdurabilir mi? Dr. Betül Özbek en çok bilinen vitaminlerin az bilinen faydalarını anlattı. İşte haberin detayları...

Yaz mevsimini geride bıraktığımız bu aylarda, hastalığa sıklıkla yakalanıyoruz. Mevsimsel geçişlerin yaşanması, günlük aktiviteler, ambalajlı ürünlerin hepsi sağlığımızı olumsuz yönde tetikleyen unsurlar arasında yer alıyor. Bu nedenle yaşamımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirmek için bazı besinlere dikkat etmemiz gerekli. Gün içerisinde yaşadığımız olumsuzluklar sağlığımız açısından birçok tehdidi beraberinde getiriyor. Virüsler, bakteriler, kanserojen maddeler gibi birçok zararlı etkenle vücudumuz karşı karşıya kalabiliyor. Bunun için en önemli durum ise enfeksiyonlara yakalanmamak ya da hastalıklarla karşılaşıldığında en az zararla atlatabilmektir. Hangi vitamin neye iyi geliyor? "Güçlü bir bağışıklık sistemi, kanseri durdurabilir mi?" A-B-C vitamin neye iyi gelir? Doğru vitamin kullanımı için tavsiyeler neler? gibi birçok soru aklımızı kurcalıyor. 

güçlü bir bağışıklık sistemi kanseri durdurabilir mi?

güçlü bir bağışıklık sistemi kanseri durdurabilir mi?

Sonbahar aylarında bağışıklık sistemini güçlendirecek bazı öneriler!İLİŞKİLİ HABERSonbahar aylarında bağışıklık sistemini güçlendirecek bazı öneriler!

Bu haberde size aklınızı kurcalayan ve bağışıklık sistemini güçlendirecek püf noktalara değineceğiz. Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Betül Özbek hocamız en çok bilinen vitaminlerin az bilinen faydalarını anlattı. "Güçlü bir bağışıklık sistemi, kanseri durdurabilir mi?" sorusunun yanıtı yazımızda yer alıyor.

bağışıklık sistemi hücreleri güçlü olması kanseri durduruyor mu?

bağışıklık sistemi hücreleri güçlü olması kanseri durduruyor mu?

GÜÇLÜ BİR BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ KANSERİ DURDURUYOR MU?

Bağışıklık sistemimiz mikroorganizmaların vücudumuzda hastalık oluşturmasına engel olan veya hastalıkların iyileşme süresini kısaltan etkilere sahip önemli bir sistem. Dr. Betül Özbek, güçlü bir bağışıklık sisteminin, kanser hücreleriyle savaşarak çoğalmasını yavaşlattığını dile getirdi. Betül Özbek, bağışıklık sistemi hücrelerinin, kanserli hücrelerin etrafını sararak vücuda yayılmalarına engel olabildiğini, bu nedenle bu sistemin yeterince güçlü olması gerektiğine dikkat çekti. Özbek, düzenli fiziksel aktive, yeterli ve düzenli uyku, sağlıklı beslenme ayrıca bunları yaşam boyunca alışkanlık haline getirerek, bağışıklık sisteminin güçlendirilebileceğini hatırlattı. Bunlara ek, tamamlayıcı olarak kullanılan vitamin ve mineral takviyelerinin de mutlaka doktor tavsiyesinde alınmasını söyledi.

Bağışıklık sistemi güçlendirme besinleri

Bağışıklık sistemi güçlendirme besinleri

YARARDAN ÇOK ZARAR VERİYOR

Azı kara çoğu zarar sözleriyle cümleye başlayan Dr. Betül Özbek, kış mevsimine girerken bağışıklık sistemini güçlendirmenin, hastalıklardan uzak kalmanın en önemli yöntemi olduğunu ifade etti. Ancak zaman zaman şifa olsun diye alınan vitaminlerin bilinçsiz kullanım nedeniyle istenmeyen etkilere neden olabileceğine de işaret etti. "Yarardan çok zarar veren hatalı kullanımların önüne geçmek için kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın!" uyarısını yaptı.

Antioksidan hangi besinlerde bulunur?

Antioksidan hangi besinlerde bulunur?

ANTİOKSİDAN MADDESİ BİRÇOK BESİNDE BULUNUYOR

Doğru vitamin kulanı mı üstünde de duran Dr. Özbek, vücudun normal yaşamsal işlevleri sırasında oluşan, zararlı "serbest oksijen radikallerin", "antioksidan maddeler" ile etkisizleştirdiğini ifade etti. Bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan maddelerin birçoğunun yiyeceklerde bulunduğu belirten Dr. Özbek, "Ancak yetmediği noktada takviye olarak dışardan alınabilir. Antioksidan madde içeriği zengin gıdalarla beslenmek, fabrika gibi çalışan hücrelerimizde ortaya çıkan hasarların süratle onarılmasını ve hücresel faaliyetlerin kesintisiz olarak devam ettirilmesini sağlar." dedi.  

a vitamini prostat kanserinden koruyor mu?

a vitamini prostat kanserinden koruyor mu?

A VİTAMİNİ PROSTAT KANSERİNDEN KORUYOR

Dr. Özbek, daha çok görme duyusu için önemli önemli olan A vitaminin, bağışıklık sisteminin doğal bariyeri olan deri ve mukozaların bütünlüğünün korunmasında faydalı olduğuna değindi. A vitamininin hayvansal kaynaklı gıdalarda bol miktarda bulunduğunu söyleyen Dr. Özbek, "Turuncu ve sarı renkli sebze ve meyveler, A vitamininin öncülü olan karoten açısından oldukça zengindir. Özellikle havuçta yüksek miktarda bulunan beta-karoten, vücutta A vitaminine dönüştürür. Yine başka bir karoten olan likopenden zengin domates ve karpuz gibi kırmızı renkli meyve ve sebzeleri tüketmek, prostat kanserinden korunma açısından önemlidir." diye konuştu.

Bağışıklık sistemini güçlendirme baskılanması

Bağışıklık sistemini güçlendirme baskılanması

"SİGARA İÇENLERE C VİTAMİN TAKVİYESİ ŞART"

Dr. Özbek, olarak bağışıklık sistemimizin etkin çalışabilmesi için C vitaminin şart olduğunun altını çizdi. C vitamininin önemli özelliklerinden birinin, diğer bazı vitaminlerin ve minerallerin vücuttaki emilimini arttırması olduğuna işaret etti. Özellikle sigara içenlerin vücutlarında C vitamini miktarının normale göre çok daha az olması sebebiyle bu kişilerin C vitamini takviyesini almaları gerektiğini vurguladı. Dr. Özbek, "Özellikle oksijen taşınmasında görevli olan demir elementinin vücudumuzda işlenmesinde rol alarak, tüm vücutta olduğu gibi bağışıklık sistemine de fayda sağlar." ifadelerine yer verdi.

Sigara içenlerde vitamin eksikliği, c vitamini gerekli mi?

Sigara içenlerde vitamin eksikliği, c vitamini gerekli mi?

"B GRUBU VİTAMİNLERİN HERBİRİ FARKLI ETKİ VERİYOR"

Son olarak Çocuklardaki gelişim geriliğini azaltmak ve hafızayı güçlendirmek için B grubu vitaminlerin her birinin farklı etkileri olduğuna değinen Dr. Özbek, Karbonhidrat metabolizmasında etkin bir yardımcı madde olan B1 vitamini (Tiyamin), sinir ve sinir-kas iletiminin düzenlenmesinde de çok önemli bir role sahip olduğunu ifade etti.

Çocuklarda vitamin kullanımı?

Çocuklarda vitamin kullanımı?

Divriği pilavı nasıl yapılır? Sivas'ın meşhur divriği pilavı tarifi

İLİŞKİLİ HABER

Divriği pilavı nasıl yapılır? Sivas'ın meşhur divriği pilavı tarifi

ETİKETLER

BİR YORUM YAPIN 0