Işkın otu nedir ve hangi hastalıklara iyi gelir? Işkın otu nasıl tüketilir?

Manav tezgahlarında yüksek ihtimalle denk gelebileceğiniz ışkın, dış görünüşüyle ve adıyla dikkatleri çekiyor. Ünü ABD'ye kadar uzanan ışgın otu genellikle yüksek yerlerde yetişen bitkidir. Peki uzmanların da önerdiği Işkın otu gerçekten kansere iyi geliyor mu? Işkın otu ne için kullanılır, nasıl tüketilir? soruların yanıtı bugünkü yazımızda.

Doğu Anadolu Bölgesi genelinde her yıl bahar aylarında dağlardan toplanan ve birçok hastalığa şifa olduğu söylenen ışkın, bu yıl da pazarcı tezgahlarındaki yerini aldı.  Erzincan’da kilosu 50 TL’den satılmaya başlanan ışkın, her yıl Nisan ve Mayıs aylarında dağlardan toplanarak kent merkezindeki tezgahlarda yerini alıyor. Erzincanlı vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği ışkın, bölgenin birçok yerinde ışgın, ekşi ışgın, uçkun isimleri ile de biliniyor. Atlanta Üniversitesinin yaptığı araştırmalar sonucunda kanser hastalığının yeni bir ilacı olarak nitelendirilmeye başlanan ışkının ünü Amerika’ya kadar yayılmış durumda. Yöre insanı tarafından kanser hastalığının yanı sıra diğer birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ışkın otunun boyu, yaklaşık 40 santim ile 150 santim arasında değişiyor.

Soğan kürü nedir ve ne işe yarar? Soğan kürü nasıl yapılır? Gece yatmadan önce soğan kürü içmekİLİŞKİLİ HABERSoğan kürü nedir ve ne işe yarar? Soğan kürü nasıl yapılır? Gece yatmadan önce soğan kürü içmek

IŞGIN OTU KANSERE İYİ GELİYOR!

Erzincan’da yaklaşık 15-20 yıldır bahar aylarında dağların yüksek kesimlerinde ışkın toplayıp tezgahında sattığını söyleyen seyyar satıcı, "Şu anda kilosunu 50 TL'ye satıyoruz. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre kanser ve diğer birçok hastalığa da iyi geldiğinin bilimsel olarak da kanıtlanması ile beraber talep oldukça artmış durumda. Bununla beraber çoğu müşterimiz gelip alıp batı illerine götürüyor.

Çoğu bunu tedavi amaçlı olarak kullanmaya başladı. Önümüzdeki günlerde havaların iyice ısınması ile birlikte daha çok getirmeye başlayacağız. Özellikle ışkın köküne olan talep de çok arttı. Fiyat şu anda biraz pahalı. Ama ilerleyen zamanda uygun fiyatlara düşer" şeklinde konuştu.

Erzincan’da yaklaşık 15 yıldır aktarlık yaptığını dile getiren Mehmet Ali Sönmez de özellikle ışkın kökünün çok faydalı olduğunu ifade ederek, "Işkın tansiyon, kolestrol gibi hastalıklara iyi geliyor. Ayrıca kanserli hücrelerin oluşmasını da engelliyor. Bu son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalarla da kansere iyi geldiği de ortaya kondu. Böyle olunca ışkına olan talep gittikçe arttı. Biz buradan il dışına da yurt dışına da göndermeye başladık. Özellikle bizden kökünü isteyenler çok oluyor." dedi.

PEKİ IŞGIN OTU BİLİNMEYEN FAYDALARI NELER?

  • - Bağırsak veya midede meydana gelen her türlü gazın giderilmesi ve bu organların doğru şekilde çalışması için etkili bir bitkidir. Işkın Otu sindirim sisteminin kolaylaşmasını sağlayan ot grubunda bulunuyor.
  • - Mide asidini dengeleyici özelliği bulunan Işkın Otu, Yemek Borusu Kanseri sorununu büyük oranda engelleyebiliyor.
  • - Işkın Otu, nefes alıp verme konusunda rahatlatan etkisiyle dikkat çekiyor. Özellikle astım rahatsızlığı bulunan kişilerin kullanması durumunda, rahat nefes alabilmenin önünü açabiliyor.
  • - Ciltte meydana gelen tüm lekelerde ve sivilce sorunlarında Işkın Otu kullanılabilir. Yoğun miktarda mikrop öldürücü maddelere sahip olan Işkın Otu, uzman bilgisi alındıktan sonra tüketilmelidir.
Bactroban krem ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Bactroban pomad fiyatı 2023

İLİŞKİLİ HABER

Bactroban krem ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Bactroban pomad fiyatı 2023
Gnocchi patatessiz yapılabilir mi? İşte İtalyan mutfağının lezzeti gnocchi

İLİŞKİLİ HABER

Gnocchi patatessiz yapılabilir mi? İşte İtalyan mutfağının lezzeti gnocchi
Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 5

hakk 11 ay önce

Özellikle şekeri olanlara çok faydalıdır. Kendim kullandım. Tecrübeyle sabittir. Şiddetli bir şekilde tavsiye ederim.

UŞKUN 11 ay önce

Kökünü toplamak sonunu getirir

UŞKUN 11 ay önce

Doğal kanser ilacı dediğiniz otun ençok kullanıldığı doğuanadolu bölgesinde özellikjle de Van Hakkari yöresinin Türkiyenin en yüksek Yemek borusu ve Mide kanseri vaka oranına sahip olduğunu biliyor musunuz?

Toplam 1 beğeni

test 11 ay önce

test

test 11 ay önce

test test