Masa başında çalışanlar buraya! "1 saniyelik" farkındalık testi

Günümüzün sorunlarından biri olan masa başında çalışmaya farkındalık oluşturabilmek için "19-24 Eylül Ofiste Sağlık Farkındalık Haftası" için açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Arel Gereli, masa başında çalışanları tehdit eden tehlikelerden korunma yollarını anlattı.

Şuan bu yazıyı okuyorsanız hemen durun ve ne şekilde olduğunuza bir bakın. Kollar bükülmüş bilgisayar ekranına odaklanmış, omuzlar öne doğru düşmüş, dirsek ve el bilekleri bükülmüş şekildeyseniz eğer masa başında başınıza gelebilecek hastalıklara açıksınız demektir. Bu ve buna benzer şekil bozukluklarını gün içerisinde sürekli farkında olmadan yapıyoruz.  Günümüzde hızlı bir şekilde yaygınlaşan masa başı çalışmalarında yaşanan hastalıklara karşı farkındalık olmak için 19-24 Eylül'ü "Ofiste Sağlık Farkındalık Haftası" olarak bilinmektedir.

Bu farkındalık kapsamı için Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Arel Gereli, hem tehlikeleri hem de masa başında yaşanan tehlikeli hastalıklardan korunmanın yollarını anlattı. Önemli uyarılarda ve önerilerde bulunan Gereli,  "Yoğun iş temposu, sosyal medya kullanımı, devamlı değişen gündem beynimize sürekli veri akışına neden oluyor. Çoğu kez su içmeyi, nefes almayı, hareket etmeyi unutuyoruz. Uzun saatler ekran karşısında hareketsiz kalıyoruz. Bu durum omuz, kol ve ellerimizi çok yıpratıyor üstelik farkında bile değiliz" dedi.

1 SANİYELİK FARKINDALIK TESTİ

Sadece 1 saniyede farkındalık oluşturmanın sağlık açısından ciddi yollar kat edeceğini söyleyen Gereli, "Bilgisayar veya cep telefonu karşısında kendimizi sabitlemek için omuzlarımız öne doğru, el ve dirseklerimiz bükülü vaziyette devamlı kasılı kalmak gerekiyor. Uzun süre bu şekilde kalan kaslar ve eklemler esnekliklerini yitiriyor. Kısa vadede kronik ağrıya sebep olurken yıllar içerisinde bu dokular ani yüklenmelere uyum sağlayamıyor. Sonuç olarak omuz ve dirsekte kas yırtıkları, ellerde eklem kıkırdağı kayıpları kaçınılmaz oluyor. Bunun yanı sıra, bilgisayar başında yada cep telefonu kullanırken ellerimiz tekrarlayan hareketler yapar. Zaman içinde bu hareketler dokuları kalınlaştırarak yanındaki sinirin sıkışmasına ya da kanal içinde takılmasına neden olur. Saydığımız mekanizmalar zamanla karpal tünel sendromu, eklem kireçlenmeleri, tetik parmak, omuz kası yırtığı hastalıklarına ilerler. Cerrahi müdahale kaçınılmaz olur. Ama bazı basit önlemlerle bunların önüne geçmek mümkün." açıklamasında bulundu.

BASİT AMA 10 ETKİLİ YÖNTEM

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Arel Gereli, basit ama etkili 10 önlemi şöyle sıralıyor:

1. Öncelikle masa başında çalışırken hangi pozisyonda durduğunuzun farkına varın. Dik durun, omuzlarınızı geriye alın. Dik durduğunuzda ekran, gözünüzün hizasında olmalıdır.

2. Klavyede yazarken el ve dirseklerinizi aşırı bükük durumda uzun saatler tutmayın.

3. Bilgisayar başında kısa molalar verin. Kontrolsüz kullanım; sinir sıkışması, omuz kası yırtığı, kireçlenme gibi hastalıkların yatkın bünyelerde daha erken görülmesine yol açıyor.

4. 40 dakikada bir ellerinizi 3 dakika dinlendirin.

5. Telefon elinizdeyken geçirdiğiniz sürenin farkında olun. Elinizde devamlı telefon tutmayın, kullanmadığınızda ellerinizi boş bırakın.

6. Farkındalığınızı arttırmak için etrafınızdaki insanları uyarın, onları da bilinçlendirin. Zira farkındalık masa başı çalışanlarda görülen el, kol ve omuz sorunlarında kurtarıcı oluyor.

7. Ağrıların sebebi çoğu kez bu organlarımıza aşırı yüklenmeden kaynaklandığından, güçlendirme amacıyla ağırlık egzersizleri yapmaktan kaçının. Bilinçsizce yapılan ağırlık egzersizleri kas yırtığı gibi sakatlanmalara yol açabiliyor.

8. Masa başı çalışanlarda düzenli egzersiz yaparak ağrıları azaltmak mümkün. Ancak, egzersize ilk defa başlıyorsanız hafif tempoda başlayıp, zaman içerisinde artırın.

9. Egzersiz/spor öncesi iyi ısınma, spor sırasında ise esneme temelli hareketlere ağırlık verilmesi masa başı çalışanları sakatlanmalardan korur.

10. Alacağınız tüm tedbirlere rağmen el, kol ve omuz ağrısı çekiyorsanız mutlaka bir uzman görüşü alın. Çünkü ilerleyen dönemlerde ağrıya hareket kaybı, uyuşma eşlik ettiğinde; ağrılar gece uykudan uyandırdığında cerrahi müdahale gerekebiliyor. Hekime başvurmayı geciktirmek, basit tedavi yöntemleriyle giderilebilecek bir sorunun çok daha ağırlaşmasına neden oluyor.

Betül Fırat Yasemin.com - Editör
Yasemin - Betül Fırat

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2022 yılında mezun oldu. Eğitim hayatı boyunca fotoğrafçılık ve sosyal medya alanlarında görev aldıktan sonra internet haberciliğine başladı. Kariyer hayatına Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com sitesinde Editör olarak görev devam etmektedir.

BİR YORUM YAPIN 0