Canan Karatay'dan erkeklere pilav uyarısı! Pilav saç dökülmesine neden olur mu?

Prof. Dr. Canan Karatay, erkeklerin saçlarının dökülmesini devamlı pilav yemelerine bağladı. Açıklamalarını sevenlerin olduğu kadar sevmeyenlerin de bulunduğu Karatay’ın yeni pilav açıklaması gündeme bomba gibi düştü.

Profesör Canan Karatay yaptığı her açıklamayla ses getirmeye devam ediyor. Genelde tüketmekten keyif aldığımız yiyeceklerin çok zararlı olduğunu anlatan Karatay bu sefer de yemeklerin yegane eşilikçisi pilavın erkeklerde kelliğe yol açtığını söyledi. Canan Karatay'ın 'pilav erkeklerde kellik yapıyor' açıklaması sonrası sosyal medyada çalkalandı.

İnsülin direncinin saç dökülmesinde etkili olduğunu açıklayan Prof. Dr. Canan Karatay, Omega 3’ün kelliğe neden olduğunu açıklayarak, ''Bu tamamen bilimseldir, kitabımda da anlatıyorum. Erkekler pilava çok meraklı oturup da devamlı pilav yemesinler, lezzetli olabilir ama saç dökülmesinin temel sebebidir. Çünkü insülini yükseltir" dedi.

"SAÇ DÖKÜLMESİ YAŞAYANLAR TEREYAĞ YEMELİ"

Saç dökülmesi yaşayan kişilerin ise bol bol tereyağı ve zeytinyağı yemeleri gerektiğini belirtti. Karatay, “Bol bol D vitamini takviyesi yapsınlar ve B 12'lerine baksınlar, bütün bunlar birden bire olmaz Gençlerde daha çabuk olabilir ama sabırla o göbek gittikten sonra saç çıkmaya başlıyor. Saçınızın çıkmasını istiyorsanız cildinize iyi bakın, bol bol güneş banyosu yapın." uyarısında bulunarak sosyal medya en çok konuşulan isimler arasında yer aldı.

PİLAV SAÇ DÖKER Mİ?İŞTE CEVABI:

Uzmanlar pilavın direkt saç döken bir gıda olmadığını söylüyor. Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Timuçin Arslanoğlu, "Pirinç pilavı saç dökülmesine neden olan bir yiyecek değildir. Saç dökülmesi genellikle genetik faktörler, hormonal değişiklikler, sağlık sorunları, beslenme eksiklikleri veya stres gibi birçok faktörün bir sonucu olarak ortaya çıkar. Beslenme düzeninizdeki belirli besin maddelerini eksik almak saç sağlığınızı etkileyebilir, ancak pilav yemenin doğrudan saç dökülmesiyle ilişkilendirilmesi pek mümkün değildir." dedi.

Arslanoğlu konuyla ilgili olarak, "Saç sağlığını korumak ve saç dökülmesini en aza indirmek için dengeli bir beslenme düzeni benimsemek, yeterli protein, vitamin ve mineral alımına özen göstermek önemlidir. Ayrıca, saç sağlığını desteklemek için uygun saç bakımını da uygulamak faydalı olabilir." ifadelerini kullandı.

Çocuklarla beraber oynayabileceğiniz hayvanlarla ilgili bilmeceler

İLİŞKİLİ HABER

Çocuklarla beraber oynayabileceğiniz hayvanlarla ilgili bilmeceler
Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 0