Kronik kabızlık sorununu ortadan kaldıran mucize! Motor gibi bağırsaklar için günde 7 tane...

Günlük hayatı olumsuz etkileyen ve zaman zaman sancı krizlerine neden olan kabızlık, yetişkinlerin neredeyse %70'inde kronik hale gelmeye başladı. Uzmanların da dikkatini çeken bu rahatsızlığın sebebi tükettiğiniz gıdalar olabilir. Bugün sizlere kronik kabızlık rahatsızlığını ortadan kaldıracak aynı zamanda motor gibi bağırsakları çalıştıracak bir öneriyi paylaşıyoruz.

Halk arasında huzursuz bağırsak sendromu denilen “irritabl bağırsak sendromu” (İBS), bağırsakların çok hızı ya da çok yavaş çalışmasına yol açabiliyor. Belirtileri ve etkileriyle yaşam kalitesini oldukça düşüren bu rahatsızlık beslenme alışkanlıkları, az sıvı alımı, bazı hastalıklar ve ilaçlar kabızlığa neden olan faktörler arasındadır. Kabızlık sırasında yulaf ve keten tohumu iyi çözünebilir lif kaynaklarıdır ve kabızlık sorununun yaşanmasını önemli oranda azaltır. Ayrıca şişkinlik ve gaz şikayetlerinin giderilmesine de yardımcı olur. Günde en az 8 bardak su tüketimi ihmal edilmemelidir. 

Genel olarak dışkılama sonrasında rahatlama yaşanıyorsa, bağırsak hareketinin tamamlanmadığını düşünüyorsanız bunlar irritabl bağırsak sendromuna işaret edebilir. Diğer belirtileri de şu şekilde açıklanabilir:

  • Dışkıda mukus
  • Eksik tahliye hissi

İrritabl bağırsak sendromu yaşayan kişiler bağırsak hareketleri dışında şu semptomları da gösterebilir:

  • Uyku problemleri
  • Migren baş ağrısı
  • Yorgun hissetmek
  • Göğüste ağrı
  • Fibromiyalji
  • Kronik pelvik ağrı
  • Anksiyete ve depresyon

BAĞIRSAKLARI MOTOR GİBİ ÇALIŞTIRACAK MUCİZE ÖNERİ:

MADEN SUYU TÜKETİN: Bazı araştırmalar maden suyu veya maden suyunun kabızlığı gidermede sudan daha etkili olduğunu bulmuştur. Karbonatlı şekerli gazlı içeceklerin içilmesi, eklenen şeker ve yapay tatlandırıcıların sağlık üzerindeki genel olumsuz etkilerine ek olarak kabızlığı daha da kötüleştirebilir.

BİR FİNCAN KAHVE İÇİN: Kahve, çay ve diğer kafeinli içeceklerin bağırsaklarınızın yanı sıra sinir sisteminiz üzerinde de uyarıcı etkisi vardır ve bu da kabızlık durumunda rahatlama sağlayabilir. Medical News Today'e göre kafeinli kahve, bağırsakları içme suyundan %60, kafeinsiz kahveden ise %23 daha fazla uyarabilir.

SİNAMEKİ ÇAYINI DENEYİN: Sinameki - sinameki bitkisinin meyvesi veya yaprağı - kabızlığı tedavi etmek ve kolonoskopi gibi prosedürlerden önce bağırsağı temizlemek için kullanılan reçetesiz satılan bir müshildir.

KURU ERİK TÜKETİN: Tüm meyvelerde bir miktar lif bulunur ve kabızlığa yardımcı olabilir, ancak kuru erik ve eriklerde daha fazla lif bulunur. Günde yedi orta boy kuru erik kabızlık sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

Kış mevsiminde izlenecek en iyi filmler nelerdir? Kışın izlenecek en güzel filmler

İLİŞKİLİ HABER

Kış mevsiminde izlenecek en iyi filmler nelerdir? Kışın izlenecek en güzel filmler
Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 0