Taş Kağıt Makas Umut'un hastalığı nedir? Hipertimezi (unutmama hastalığı) belirtileri neler?

Taş Kağıt Makas dizisi ile yeniden gündeme gelen Hipertimezi yani unutmama hastalığı, Tıp literatürüne geçmiş bir hastalık olmasına rağmen duyanları şaşkına çeviriyor. Dizide hipertimezi hastalığına sahip olan Umut’a Ekin Koç hayat verecek. Peki, hipermitezi hastalığı nedir, belirtileri neler?

Kanal D'nin iddialı dizisi Taş Kağıt Makas 28 Şubat Çarşamba günü izleyicileri ile buluştu. Dizide Hipertimezi rahatsızlığı teşhisi konulan Umut'un babasının suçsuzluğunu kanıtlamak için verdiği mücadele anlatılıyor. Taş Kağıt Makas dizisi Umut'un hastalığı nedir? soruları ise Google'a son günlerde sıkça sorulmaya başlandı. Hipertimestik sendrom olarak da anılan hastalık, son derece üstün otobiyografik bellek anlamına geliyor. Oldukça nadir görülen Hipertimezi hastalığı Taş Kağıt Makas dizisi ile gündeme geldi. 

Taş Kağıt Makas Umut

Taş Kağıt Makas Umut

HİPERTİMEZİ HASTALIĞI NEDİR? HİPERTİMEZİ HASTALIĞI BELİRTİLERİ

İlk kez nöropsikoloji dergisi Neurocase’de 2006 yılında Elizabeth Parker, Larry Cahill, Dr Paul Tejera ve James McGaugh tarafından kaleme alınan bir makalede tanımlandı. 

  • Makaleye göre hipertimezinin iki belirleyici özelliği şunlardır;

Hipertimezi kişilerinin aşırı hatırlama yeteneği, genellikle kişinin yaşam deneyimleriyle sınırlıdır. Bu kişiler başından geçen olayları ve anıları tüm detaylarıyla hatırlar. Hipertimezisi olan kişiler genellikle bu durumu “kontrol edilemez” olarak ifade eder. Akıllarına gelen veya sorulan tarihi düşünmeleri, yaşadıklarını hatırlamaları için yeterlidir ve herhangi bir çaba harcamadan, o günde olanları kafalarında anında canlandırıp gözlerinin önüne getirirler.

HİPERTİMEZİ HASTALIĞI NEDİR?

HİPERTİMEZİ HASTALIĞI NEDİR?

Hipertimezili kişiler kendilerine bir tarih verildiğinde o tarihin hangi güne düştüğünü ve o tarihte kişisel bir bilgi olup olmadığını hatırlayabilirler. Bu bireyler yaşadıkları günleri mükemmele yakın ayrıntılarla hatırlarlar. Bunun yanı sıra bazı kişisel öneme sahip kamusal etkinlikleri de hatırlayabilirler. Bu kontrol edilemeyen dürtü sayesinde bir tarihle karşılaştıklarında o günün anılarını tekrar yaşıyor gibi hatırlayabilirler. Bu anımsama tereddüt ya da bilinçli bir çaba olmadan gerçekleşir.

HİPERTİMEZİ HASTALIĞI BELİRTİLERİ

HİPERTİMEZİ HASTALIĞI BELİRTİLERİ

HİPERTİMEZİ TEDAVİSİ VAR MI?

Hipertimezi, dünya üzerinde çok az sayıda kişide görülen ve nadir bir durum olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir tedavisi yoktur. Tedaviye yakın olarak görülen seçeneklerden biri, alzheimer hastalığında faydalanılmak için araştırılan derin beyin elektriksel stimülasyonudur.

"Gökkuşağı Tepeleri”: Burayı sadece şanslılar biliyor

İLİŞKİLİ HABER

"Gökkuşağı Tepeleri”: Burayı sadece şanslılar biliyor
Busenur Karakaya Yasemin.com - Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumlusu
Yasemin - Busenur Karakaya

Editör Hakkında

2015 yılında Kanal 7 Medya Grubu'nun Haber7.com bünyesinde stajyerlik yaptı. 2016 yılında Haber7.com Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak mesleğe ilk adımını atarak sonrasında İçerik Editörü ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. 2018 yılında yeni kurulan Yasemin.com Kadın Sitesinde önce SEO editörü sonrasında Haber Şefi olarak görev yaptı. 2021 yılında Yasemin.com'un Yayın Koordinatörü ve İçerik Sorumluluğu ünvanını alarak çalışmalarına devam ediyor.

BİR YORUM YAPIN 1

g***n*a***** 1 ay önce

çok iyi