Arkadaşı için işaret dili öğrenen çocuğa 'ödül'

İşitme engelli sınıf arkadaşı için işaret dili öğrenen çocuk ‘insanlık ödülü’ aldı.

Ailesinin özel sebeplerle Sydney’den Canberra’ya taşındığı, bu sebeple Sydney’de işitme engelliler için olan okulu terk etmek zorunda kalıp Canberra’daki bir devlet okuluna yazılan Isam Gurung okula kayıt oldu, ancak kimseyle iletişim kuramayınca okula daha az gelmeye başladı.

Okul, Isam için çevirmen ayarlamıştı ancak sınıf arkadaşı Ross Kelly, “utangaç” olarak tanımladığı arkadaşıyla ders dışında da iletişim kurmak istiyordu. Ross, arkadaşıyla ilk etapta yazılı notlarla iletişim kurdu ancak bunun yeterli olmadığını fark etmesi uzun sürmedi.

“Mesela ilginç bir kuş gördüğümde ona yazılı bir not verip kuşa bakmasını söyleyinceye kadar kuş uçup gidebiliyor” diyen Ross, Avustralyalı işitme engellilerin kullandığı ‘Auslan’ dilini geçen ders yılının henüz başında öğrenmeye karar verdiğini söyledi.

Avustralya'nın Canberra kentinde okulda zorluk yaşayan, bu yüzden okula da gelmek istemeyen işitme engelli arkadaşı için işaret dili öğrenmeye başlayan ve kısa sürede dile hakim olan Ross Kelly'ye 'insanlık ödülü' verildi.

ETİKETLER

BİR YORUM YAPIN 0