Yapımı için her gün 20 kuzu kesiliyor

08 Mayıs 2017, 10:47
Yapımı için her gün 20 kuzu kesiliyor

Türk Patent Enstitüsü tarafından 2003 yılında patent verilen büryan kebabı için Siirt'te her gün 20 kuzu kesiliyor.

Siirt'teki büryancıların yanı sıran İstanbul, Ankara ve İzmir'e şoklama yöntemiyle gönderilen büryan kebabının yapımına saat 02.00'de başlanıyor. Sabah saatlerinde satışı başlanan kebap, saat 15.00'te tamamen tükeniyor.

Siirt büryan kebap ustalarından Murat Kayaalp, kebabın meşe odununun yakıldığı kuyularda buharla piştiğini söyleyerek, "Günde 15-20 kuzu kesiyoruz, bu sayı siparişlere göre artıyor. Gece yarısı 02.00'de kuyuları yakıyoruz ve kuzu etimizi koyuyoruz. 2 saat piştikten sonra kuyudaki etimizi çıkartıyoruz ve servise hazırlıyoruz.

Sabah erken saatlerde birçok vatandaş geliyor ve büryanı  tüketiyor. Büryanımızı gram ile satıyoruz. Büryanımızın kilosu şu anda 140 lira, 100 gramı 14 liradır. Sabah 100 gram büryan yiyen bir kişi akşama kadar kendisini tok hisseder" dedi.

KAYNAK : DHA

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
4 Yorum Var
 • Ademoğlu Abdullah 3 yıl önce Şikayet Et
  İnsanların Aç Gözlülüğü Yüzünden Mini Minnacık Şekerpare Kuzular Kesiliyor, Bunları Hergün Aç Gözlü İnsanlar Kesiyor, Türkiye'de Kesilen Kuzuların Haddi Hesabı Yok, Bu Hayvanların Neslini Tüketeceğiz Aç Gözlülüğümüz Yüzünden,
  Cevapla
 • Momed Oğlu 3 yıl önce Şikayet Et
  Kardesler korkmayon nesli tukenmez bu hayvanlar bereketli dir. Ornek köpek senede kac sefer hemde kactane doğuruyor ama koyunlardan misli miktarda az. O kadar insan ölüyor nesli tukenmiyor koyunda öyle ::))
 • Hsyn 3 yıl önce Şikayet Et
  Ülkede kuzu eksikliği mi var? Bilmeden konuşuyorsunuz
 • Abdullah siirti 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu sadece birr dükkanda kesilen kuzu.. bunun gibi kaç tane var.. belki 10-15 dükkan vardır
  Cevapla