İspanyol kadın İstanbul'dan Kahire'ye yürüyecek

15 Ağustos 2018, 09:49
İspanyol kadın İstanbul'dan Kahire'ye yürüyecek

İspanyol vatandaşı 56 yaşındaki Gemma Gimeno Cases kızıyla birlikte eşinin "İstanbul-Kahire Yürüyüşü-Foto Safari" hayalini gerçekleştirmek için İstanbul'dan yaya olarak yola çıkıp Kahire'ye ulaşmayı hedefliyor.

Geçen yıl ölen ve tek hayali İstanbul Kahire arasından bulunan mekanları fotoğraflamak olan İspanyol fotoğrafçı Robert Pena Bordan'ın eşi, o hayali gerçekleştirmek için kızıyla beraber yollara düştü. 12 Haziran'da İstanbul'dan yaya olarak yola çıkan Gemma Gimeno Cases, tam 900 kilometre kat ederek Nevşehir'e ulaştı. 

"GÜNDE 20 KİLOMETRE YÜRÜYEREK KAHİRE'YE ULAŞACAĞIZ"

Bu zorlu yürüyüşte annesine eşlik eden fotoğrafçının kızı Ginebra Pena Gimeno ise şunları söylüyor: ‘’Babamın, İstanbul’dan yola çıkıp yürüyerek Türkiye, Lübnan, Ürdün ve İsrail’i geçtikten sonra, Mısır’ın başkenti Kahire’ye ulaşmak hayali vardı. İstanbul ve Kahire arasındaki yaklaşık 2 bin 500 kilometre yolu yürüyerek giderken, fotoğraflar da çekecekti ve bunları, daha sonra geçtiği şehirlerde sergileyecekti. Geçtiğimiz yıl babamı kaybettik. Annemle oturduk ve onun yasını tutmak yerine, hayalini gerçekleştirmek için yola çıktık. Şimdiye kadar Türkiye’de geçtiğimiz bölgelerde çok güzel fotoğraflar çektik. Ancak daha gidecek çok yerler var. Sırtımızda 13 kilo ağırlığındaki çantalarımızla günde 20 kilometre yürüyerek Aralık ayında Kahire’de olmayı planlıyoruz. İstanbul-Kahire arasında çekeceğimiz fotoğraflarla, babamın bacakları ve gözü olacağız" 

ÇEKTİKLERİ FOTOĞRAFLARI GEÇTİKLERİ ŞEHİRLERDE SERGİLEYECEKLER

Tek amacının eşinin hayalini gerçekleştirmek olduğunu anlatan Gemma Gimeno "Bu yolculuğumuzu, eşim için yapıyoruz. O, bu yolculuğu gerçekleştirmeyi çok istemişti. Ancak yapamadı. Onun bu hayalini kızımla gerçekleştirmeyi kararlaştırdık ve İstanbul’dan yola çıkarak 900 kilometre yürüyüp Nevşehir’in Avanos ilçesine geldik. Bundan sonra da yolumuza planladığımız gibi devam edeceğiz" diyor. 

Yolda gördükleri manzaralara hayran olduğunu anlatan İspanyol kadın sözlerine şunları da ekliyor: "Yolumuz üzerinde fotoğrafı çekilecek çok güzel yerler gördük ve güzel fotoğraflar çektik. Yolculuğumuzu fotoğraf çekerek Kahire’de tamamlayacağız. Eşimin hayal ettiği gibi, yolculuğumuzun sonunda ise çektiğimiz fotoğrafları, geçtiğimiz şehirlerde sergilemek istiyoruz. Türk halkı gerçekten çok ilgi gösteriyor, onlara çok teşekkür ediyoruz’’

 

 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar