YouTuber'ların popülaritesinin sırrı çözüldü

03 Eylül 2018, 13:22
YouTuber'ların popülaritesinin sırrı çözüldü

İzmir Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi akademisyenleri 10 YouTube fenomeninin videolarını inceleyerek, ilgi görme nedenlerini araştırdı.

Son yıllarda meslek haline gelen YouTuber'lık, Yaşar Üniversitesi akademisyenlerinin dikkatini çekti. 18-49 yaş arası kişilerin gününün %75'inin Youtube'da geçtiği ve her ay 6 milyar saat video izlendiği görüldü. Bunun üzerine İzmir Yaşar Üniversitesi akademisyenleri Doç. Dr. Ferah Onat ve Dr. Göker Gülay, popüler olan 10 YouTube fenomeninin 85 tane videosu izlendi. Seyahat, makyaj- güzellik- moda, hobi, ürün inceleme, bilim- teknoloji, sohbet, aile- çocuk kategorilerinde; Enes Batur, Orkun Işıtmak, Uras Benlioğlu, Merve Özkaynak, Danla Bilic, Meryem Can, Duygu Özaslan, Duygu Köseoğlu, Gurbetçi Aile ve İlkay Zaman’ın YouTube kanalları incelenerek, neden bu kadar çok izlendiğini ve popüler olmak için neler yaptığını araştırdı. 

Araştırma sonucunda; videoların neredeyse tamamında izleyici ile göz teması halinde oldukları ve videolara sohbet havasında başladıkları için insanların dikkati çektiği, aynı zamanda samimi duygularla çektikleri videolar sayesinde izleyicilerle bağ kurdukları gözlemlendi.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
4 Yorum Var
 • Analiz 2 yıl önce Şikayet Et
  bilim bu değil... rezalet bir yaklaşım...
  Cevapla
 • Vatandaş34 2 yıl önce Şikayet Et
  bravo, iyi tespit !
  Cevapla
 • yav he he 2 yıl önce Şikayet Et
  Eyy akademisyenler tüm sırrı bozmuşunuz. Neymiş samimi oldukları için bu kadar çok izleniyormuş. Bana gelip soraydınız söylerdim bu kadar zahmete girmezdiniz. Youtube'da doğal olacaksın...
  Cevapla
 • TALHA 2 yıl önce Şikayet Et
  yolu bozulmuş gençlerimizi hatta ve hatta aramız bozuk insanları,ve hatta bütün insanları kazanmak için demekki ne gerekliymiş ''göz teması,sohbet havası,samimi duygular''
  Cevapla