2. Abdülhamid tarafından birçok müzisyene yaptırılan devlet marşları Hollanda’da ortaya çıktı. 1876 yılına ait olan albümün Abdülhamid’in Romanya Kraliçesi Elizabeth’e hediye ettiği belirtildi.

 tarafından Hollanda’daki müzayededen satın alınan 1876 tarihli albümde, 2. Abdülhamid tarafından çeşitli müzisyenlere yaptırılan devlet marşlarının besteleri yer alıyor.

Osmanlı döneminin 34. padişahı olan 2. Abdülhamid'e ait müzik albümü ilk defa Hollanda'da ortaya çıktı. Albümü satın alan Türk ve Arap Dünyası Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Mehmet Tütüncü eserin içeriği hakkında,

“Albümü satan firmayla yaptığım görüşmede, eserin 2. Abdülhamid tarafından Carmen Sylvia adıyla bilinen Romanya Kraliçesi Elizabeth’e hediye edildiğini öğrendim. Kraliçe de söz konusu albümü, hizmetkarı olan Euphrosine de Gradisteano’ya hediye etmiş. Belçikalı bir asilzade ile evlenen Gardisteano’nun ölümünden sonra albüm, 100 yıl aile içinde kaldıktan sonra, bu yıl müzayedede satışa sunuldu. Albümü İstanbul’a getirip tanıtacağız.” açıklamasını yaptı.

İLİŞKİLİ HABER

Salih Kalyon'un eşi hayatını kaybetti

İLİŞKİLİ HABER

Gökçe Bahadır 2 milyon TL'ye ev aldı

İLİŞKİLİ HABER

Zeki Müren’in nüfus cüzdanı örneği çıktı

İLİŞKİLİ HABER

Başkan Erdoğan Malcolm X'in kızlarını kabul etti

BİR YORUM YAPIN 0