Habibe teyze su değirmenini 25 yıldır çeviriyor

16 Ekim 2018, 13:12
Habibe teyze su değirmenini 25 yıldır çeviriyor

Artvin'de yaşayan 50 yaşındaki Habibe Akdemir, kayınpederinden yadigar 150 yıllık su değirmeniyle yöre halkına hizmet veriyor.

Artvin'in Ardanuç ilçesinde yaşayan Habibe Akdemir, su değirmenciliği işinin inceliklerini kendisine öğreten kayınpederi Mustafa Akdemir'in vefatının ardından bu mesleği sürdürmeye karar verdi.

Yaşadığı yerde "değirmenci teyze" olarak tanınan 4 çocuk annesi Akdemir, 25 yıldır gününün büyük bölümünü geçirdiği değirmende, kentin dört bir yanından getirilen mısır, buğday gibi tahıl ürünlerini öğüterek ailesinin geçimini sağlıyor. 

Habibe Akdemir ile yapılan röportajda, "Sadece bu ilçede 3 ayrı su değirmeni vardı. Hepsi kapattı, söktü değirmenlerini, kala kala biz kaldık. Değirmen sayısıyla birlikte iş de azaldı. Eskiden traktörlerle, arabalarla buğday, arpa, mısır gelirdi. Günümüzde getirenler de bir, iki teneke, üç teneke anca getiriyor. Eskiden kaynatam gece gündüz değirmen çalıştırıyordu. Artık o kadar iş yok. Günlük rahat 200 kilogram ekin öğütürüm ama artık çok gelmediği için günlük ortalama 50 kilogram buğday, mısır öğütüyorum." dedi.

 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar