300 yıllık gelinlik hayran bırakıyor

22 Kasım 2018, 10:55
300 yıllık gelinlik hayran bırakıyor

Bodrum'da yaşayan emekli hemşire Julide Saden'in 5 kuşak sakladığı tam 300 yıllık gelinliği görücüye çıktı.

65 yaşındaki Julide Saden, 5 kuşaktır saklanan yaklaşık 300 yıl önce tamamen el işçiliği ile dikilen gelinliği sandıktan çıkardı. Gelinliğin model kısımlarında yer alan  altın renkli sırmaları ve tamamen el işi dikiş motifleriyle görenleri hayran bıraktı.

1 kız çocuk ve 1 torun sahibi ev kadını Julide Saden, annelerden evlatlarına kuşaktan kuşağa geçtiğini belirttiği gelinliği, 3 kardeşiyle birlikte kendisinin de sonraki kuşaklara aktaracağını söyleyerek, yaklaşık 300 yıllık gelinliğin öyküsünü şöyle anlattı: 

"5 kuşak önce yaşayan büyük annemiz Feride Nine zamanında İzmir'den Urla'ya gelin gitmiş. O zamanların deniz ticareti ile uğraşan İrfan Dede tarafından istenmiş ve İzmir'den 50 deve ile Urla'ya gelin olmuş. Yaşı küçük olduğundan yanında da 5 bakıcısı varmış. Annemizin anlattığına göre çok büyük ve görkemli bir düğün olmuş. Onlara da anneleri anlatmış ve düğünün öyküsü böylece bizlere kadar geldi. Ben ve kardeşlerim de bu gelinliğin saklanması için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz."

Merak eden komşu ve arkadaşlarına da yaklaşık 300 yıllık gelinliği gösteren Julide Saden, herkesin merakla gelinliği incelediğini ve hayran kaldığını söyledi. Gelinliğin kumaşını özel olarak yurt dışından getirtmiş olabileceğini belirterek, "Ancak kumaşın nereden getirildiği bilinmiyor. Altın rengi sırmaları olan ve neredeyse büyük bölümü işlemeli, ön kısmı düğmelerle bezenmiş tamamen el işçiliği ile dikilmiş bir gelinlik" dedi.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
4 Yorum Var
 • Alperen 9 ay önce Şikayet Et
  Gelinlik nekadar güzel. Aslımıza dönmek için biçok bahanemiz var. Avrupa vari Beyaz düz bir gelinlik yerine bu özümüzden kopmamış türden kıyafetler gitmeye özen gösterelim. İnşAllah yaygınlaşır ve biçok alanda şu batı hayranlığımız azalır. Kendi öz kültürümüz Gibi dünya da eşi benzeri yok..
  Cevapla
 • Hilal 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir benzerine bende var, anneannemin annesi için dikilmiş has ipek kumaşa altın sırmalarla işlenmiş muazzam bir gelinlik.
  Cevapla
 • Elif 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu fotoğrafları kim çekti bilmiyorum ama keşke ön tarafını da çekseymiş
  Cevapla
 • El işiymiş 1 yıl önce Şikayet Et
  300 yıllıksa el işi olacak tabi makine işi ya da 3 harflilerin işi mi olacaktı?
  Cevapla